פרשנות משפטית |

האישום של ליברמן - חמור מזה של אולמרט

זיכויו החלקי של אולמרט השפיע על מקבלי ההחלטות בפרקליטות ותרם לחוסר הביטחון שלהם באפשרות להרשיע את ליברמן בפרשה המרכזית

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

בכל החלטה של יועץ משפטי לממשלה נגד איש ציבור מונחת בפני הקורא בעיה משפטית או ראייתית שלא ניתן להתגבר עליה. בתיק החקירה נגד קוראים לבעיה דניאלה מורצי. היועץ מכנה אותה בקיצור "דניאלה" - רואת חשבון ממשרד עורכי דין בקפריסין, שבאמצעותו שלט לפי החשד ליברמן בחברות הקש שדרכן קיבל לפי החשד מיליוני דולרים גם בתקופת היותו שר.

וינשטיין מסביר בהחלטתו לסגור את תיק חברות הקש כי דניאלה היא עדת מפתח שמסרבת להגיע לישראל. לאחר שחקרו אותה מספיק פעמים היא הצליחה לשכוח את הפרשה כולה. לפני שנתיים עוד היה לה זיכרון בריא. הבעיה העיקרית היא שעדותה כללה ניסוחים לפיהם הקישור שעשתה בין ליברמן לחברות שבהן טיפלה התבסס על "אמונה" כי ליברמן שלט בהן ולא על ידיעה ודאית. 

הוסיפו על כך שני עדים שנפטרו ואחד שנעלם; ספקות לגבי המשקל שייחס בית משפט לעדויות שנגבו במדינות זרות; מחסור ב"טביעות אצבע" של ליברמן על החברות; הסברים חלופיים שסיפק ליברמן לנוכחותו בישיבות בקפריסין שבהן נדונו החברות החשודות; ושתיקת עורך דינו של ליברמן יואב מני בחקירה. כך נפח התיק את נשמתו.

ליברמן ואולמרט, באירוע בר המצווה של בנו של אלי ישי בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

וינשטיין אינו מסתיר כי בפרקליטות התגלעה מחלוקת. פרקליט המדינה משה לדור סבר שניתן להגיש כתב אישום, ובמחלקה הכלכלית בפרקליטות היו דעות לכאן ולכאן. בסוף, וינשטיין מדווח כי גם פרקליט המדינה אינו מתנגד לסגירת התיק וחושב שההחלטה סבירה. אם כך, הסיכוי שבג"ץ יחלוק על הערכת הראיות של היועץ ופרקליט המדינה שואף לאפס. 

היועץ טוען שתיק חברות הקש נבחן במבחן "הסיכוי הסביר להרשיע" כפי שהיה נבחן כל תיק חקירה של כל אדם מן היישוב. נכון ולא נכון. לדברי וינשטיין, "נוכח ההשלכות הרחבות שתיתכנה להחלטה בנושא העמדתם לדין של שרים ובשל רגישותן ומשמעותן הרבה של החלטות מעין אלו, יש לנקוט מהלכי בדיקה מיוחדים, זהירות והקפדה בגיבוש החלטתנו".

תיקי שחיתות מתוחכמת נשענים בהכרח על איסוף חלקים בפאזל והנחתם בפני בית המשפט שאמור לחברם לתמונה מרשיעה. זיכויו של אולמרט המחיש כי השופטים עלולים להתקשות במטלה זו ובכך השפיע על ההחלטה בתיק ליברמן. היועץ מגלה כי בפרקליטות המדינה הוכנה חוות דעת נוספת בתיק ליברמן לאחר הכרעת הדין בפרשת אולמרט וממחיש בכך עד כמה נברו בתיק, עד שנמצאו כל הספקות שרוקנו אותו מתוכן.

זיכויו החלקי של אולמרט תרם לחוסר הביטחון בפרקליטות. שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים לא הצליחו להשתכנע בפליליות מעשיו של אולמרט, למרות שדלו מעדותו של משה טלנסקי חלקי פאזל שהמחישו כי אולמרט קיבל מאות אלפי דולרים במעטפות כסף בלתי מדווחות. אם כך היה בתיק אולמרט, אין פלא שביטחון הפרקליטים בתיק ליברמן כורסם.

החלטת הסגירה של וינשטיין מבקשת לשכנע כי הפאזל בתיק ליברמן מעורפל יותר מזה של אולמרט, אף על פי שנותרו, כדברי היועץ, "שאלות ותמיהות בלתי מבוטלות".
נותרה בעינה ההחלטה להאשים את ליברמן בהפרת אמונים בפרשת השגריר בבלארוס. כתב האישום בעבירה זו הוא זנב מדולדל ועלוב בהתחשב בשנות החקירה הרבות שהושקעו בשר החוץ. מזכיר במשהו את כתב האישום בעבירות מס שייחס האף-בי-איי לגנגסטר אל קאפונה בשנת 1931, לאחר שנכשלו כל הניסיונות להרשיעו במעשים חמורים יותר. גם ליברמן נתפס דווקא בעבירה שאינה בליבת החשדות המיוחסים לו. 

הפרת האמונים שבה הורשע אולמרט דווקא מחזקת את כתב האישום נגד ליברמן. בית המשפט המחוזי ראה חומרה בכך שאולמרט העמיד עצמו בניגוד עניינים בהחלטות לגבי לקוחות של חברו הטוב אורי מסר מבלי לדווח על קשר זה. שר החוץ ליברמן יואשם שהעמיד עצמו בניגוד עניינים דומה כאשר לא חשף את העובדה שהשגריר זאב בן אריה מסר לו פרטים סודיים על חיקור הדין בעניינו. לעומת אולמרט, שפסק הדין לא ייחס לו הטבה כלשהי מהפרת האמונים, האישום נגד ליברמן מגלם דרגה חמורה יותר של הפרת אמון. הערעור שהגישה המדינה לבית המשפט העליון על העונש המקל שנפסק לאולמרט ישמש לפיכך תקדים לעונש שיושת על ליברמן, אם יורשע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ