"אין להם סיכוי מול משרד הפנים" |

המדינה ניסתה לגרש מבקש מקלט בעת שהיתה אמורה לערער על שחרורו

ביה"ד הורה לשחרר ממעצר את יוטבאק דנגיוט ונתן למדינה שבוע לערער על החלטתו. במקום זאת המדינה ניסתה לגרשו מבלי לעדכן איש

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בית הדין לביקורת משמורת הורה למדינה ביום שני שעבר לשחרר ממעצר את יוטבאק דנגיוט, מבקש מקלט בן 28 מדרום סודאן. הדיין אילן חלבגה עיכב את ביצוע ההחלטה בשבוע, על מנת לאפשר למדינה לערער על פסיקתו. במקום לערער, החליטה רשות האוכלוסין וההגירה לנצל את חלון ההזדמנויות כדי לגרש את דנגיוט מישראל. ביום חמישי, שלושה ימים אחרי החלטת בית הדין, הוא הועבר ממתקן המעצר בקציעות לנמל התעופה בן גוריון.

פרקליטו של דנגיוט, עו"ד עמר שץ מעמותת "אנו פליטים", גילה על כך במקרה. איש לא עידכן אותו בהחלטה לגרש את הלקוח שלו. הוא מספר כי כאשר התקשר למתקן המעצר כדי לעדכן את דנגיוט בהחלטת בית הדין, נאמר לו שהוא כבר בדרכו לנתב"ג ומשם בחזרה לארצו. שץ הגיש עתירה בהולה לבית המשפט המחוזי מרכז למנוע את גירושו של דנגיוט. עוד באותו יום הוציא השופט רמי אמיר צו ארעי האוסר על הרחקתו מישראל עד להחלטה אחרת. מחרתיים תדון בעניין השופטת המחוזית זהבה בוסתן.

דנגיוט נעצר ב-7 בנובמבר בפשיטה של משטרת ההגירה על ביתו בבת ים. הוא נשוי ואב לחמישה. אחד הילדים, תינוק בן חודשיים, הוא בנו הביולוגי, והשאר ילדיה של רעייתו מנישואים קודמים. בית משפט השלום בתל אביב הכריז בפברואר השנה על אחד מילדי המשפחה, בן 12, "קטין נזקק", בעקבות עתירה משותפת של המשפחה ושירותי הרווחה. הילד הועבר לפנימייה, בה הוא אמור לשהות בהוראת בית המשפט עד ספטמבר 2013.

הפגנה של מהגרים אפריקאים מול משרדי הממשלהצילום: דניאל בר און

בעתירה לבית הדין למשמורת, לאחר מעצרו של האב, טענה עמותת "אנו פליטים" כי לא ניתן להרחיק את המשפחה כל עוד הילד שוהה בישראל מכוח צו שיפוטי. עוד הדגישו עו"ד שץ ושותפו יפתח כהן, כי שירותי הרווחה המליצו להשאיר את המשפחה בארץ עד לתום הטיפול השיקומי. שירותי הרווחה אף מנהלים מגעים עם משרד הפנים במטרה להעניק למשפחה מעמד הומניטארי זמני. מנגד, טען משרד הפנים כי כלל לא הוכח הקשר בין דנגיוט לאם הילדים ולילדים עצמם ואין כל מניעה לגרשו.

"מעט מבקשי מקלט מיוצגים על ידי עורך דין, וגם למעטים שכן זוכים לייצוג, אין סיכוי מול משרד הפנים, שהחלטות בתי משפט שלום ועליון שוות כקליפת השום בעיניו", אמר עו"ד שץ בעקבות החלטת משרד הפנים לגרש את דנגיוט בפרק הזמן שנועד לאפשר הגשת ערעור לבית המשפט. לדבריו, "הגיע הזמן שבתי המשפט יגנו באמת על פליטים וינהגו במשרד הפנים ביד קשה ומרסנת".

באוגוסט 2011 גירשה המדינה נתין זר, בעת שבית המשפט העליון דן בעניינו. השופט חנן מלצר דחה בדיעבד, לאחר הגירוש, את העתירה לשחררו ממעצר מסיבות הומניטאריות, אך מתח אז ביקורת על התנהלות משרד הפנים: "מוצא אני מחובתי להוסיף כאן הערה בעקבות גירושו של המבקש מן הארץ טרם שניתנה החלטתי. בנושא האמור אני מקבל את ביקורתם הנוקבת של באי כוח המבקש ביחס להתנהלותו זו של משרד הפנים", כתב בהחלטתו.

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה כי "למר יוטבאק דנגיוט ישנו צו הרחקה תקף ועל כן בידי רשות האוכלוסין וההגירה נתונה הסמכות החוקית, בהעדר מניעה אחרת, להרחיקו בכל זמן נתון. לגופו של עניין, בהתאם לקבוע בחוק הכניסה לישראל, סמכות בית הדין הינה לבקר את צו המשמורת בלבד ולא את צו ההרחקה. אי לכך, אין כל קשר בין החלטת הדיין לבין צו ההרחקה וכל ניסיון לקשר בין השניים נעשה מתוך אי הכרת החוקים ונהלי העבודה. זאת ועוד, מבדיקת הפרטים עולה כי בפני בית הדין הוצגה מסכת עובדות כוזבת שעל בסיסה, ככל הנראה, ניתנה החלטת השחרור. לאור עובדה זאת, הוגשה בקשה לעיון חוזר בהחלטת בית הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ