עסקת טיעון תיבחן: סנגורו של ליברמן ייפגש עם היועמ"ש

הצדדים ינסו לצמצם את המחלוקת ביניהם באופן שיאפשר לסיים את ההליך המשפטי כמה שיותר מהר. מאמצים להגיע להסכמה גם בסוגיית הקלון

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וסנגורו של שר החוץ אביגדור ליברמן, עו"ד גיורא אדרת, ייפגשו היום (שני) לדון בתיקו של ליברמן בפרשת השגריר. הצדדים ינסו ודאי לצמצם את המחלוקת ביניהם באופן שיאפשר לסיים את ההליך המשפטי כמה שיותר מהר. לא מן הנמנע כי המגעים יבשילו בסופו של דבר לכדי הסדר טיעון.

עם הגשת התפטרותו אתמול בבוקר, ליברמן הכחיש את הדיווחים בדבר כוונתו לסיים את ההליך בהסדר טיעון. "הכוונה היא לא לעסקת טיעון, אלא ללכת לבית המשפט", הבהיר. עם זאת, ליברמן סייג קלות את דבריו ואמר: "אני לא פוסל שום דבר, אבל הכוונה היא קודם כל להגיע לבית המשפט".

הכוונה "קודם כל להגיע לבית המשפט", אינה שוללת את האפשרות שההליך יסתיים בהסדר. הפרקליטות תוכל להגיש לבית המשפט כתב אישום כבכל הליך פלילי, ולאחר מכן להגיע עם ליברמן להסכמות בשלל נושאים – הסכמות על עובדות כתב האישום, על העבירה שהן מגבשות, על העונש שבצד העבירה, וגם על סוגיית הקלון. פרקליטים המעורים בתיק מעריכים כי לאחר שווינשטיין סגר את התיק המרכזי נגד ליברמן, ספק אם הוא יסכים לוותר מראש על הטלת הקלון ללא הכרעה שיפוטית של בית המשפט בעניין.

אביגדור ליברמן בדלקת נרות חנוכה בתל אביב, בשבוע שעברצילום: ניר קידר

סביר להניח כי כבר בפגישה היום, וינשטיין ואדרת ינסו לצמצם את המחלוקת ביניהם ככל האפשר. גיבוש הסכמות בסוגיות עובדתיות יוכל לחסוך את הצורך להעיד עדים בבית המשפט ויאפשר להגיש ראיות בהסכמה באופן שיותיר לדיון בית המשפט רק את הפרטים השנויים במחלוקת. בסביבת ליברמן כבר הבהירו כי אין להם מחלוקת מהותית על עובדות כתב האישום, וכי עיקר המחלוקת הוא בשאלה אם העובדות מגבשות עבירה, ואם יש בה קלון.

ליברמן אמר אתמול כי צריך לוודא שתיקו יתנהל "בתהליך מאוד מאוד מהיר", ובהודעתו מיום שישי ציין כי שאיפתו היא כי יסתיים לפני הבחירות. לשני הצדדים ברור כי הסדר טיעון הוא הדרך הבטוחה להבטחת הליך בזק.

למהירות הטיפול בתיק לפני הבחירות יש השלכות שמסבירות את הבהילות שמשדר ליברמן: אם הוא יורשע לפני הבחירות בעבירה שיש בה קלון מבלי שיוטל עליו מאסר, יהיה עליו להתפטר מהכנסת הנוכחית, אך הוא עדיין יוכל להתמודד בבחירות לכנסת הבאה. אם הוא יורשע בעבירה שיש בה קלון רק לאחר שכבר נבחר לח"כ בכנסת הבאה, ליברמן יצטרך להתפטר מיד. אם יורשע בעבירה שיש בה קלון וגם יוטל עליו מאסר בפועל של שלושה חודשים ומעלה, הוא יהיה מנוע מלהתמודד לכנסת במשך שבע השנים אחרי תום ריצוי עונשו.

לליברמן יש אינטרס משמעותי לחתום על הסדר אם הוא יכלול הסכמות עם הפרקליטות בסוגיית הקלון. חוק יסוד: הממשלה קובע כי לא ניתן למנות לשר מי שנידון למאסר בגין עבירה שיש עמה קלון במשך שבע שנים אחרי שסיים לרצות את עונשו. הסכמה מראש בהסדר שאין קלון בעבירה המיוחסת לליברמן, תסלול את דרכו חזרה אל שולחן הממשלה גם אם יורשע. אם לא יהיה הסדר והבחירות יתקיימו כשכתב האישום תלוי ועומד נגד ליברמן, הוא יוכל להמשיך לכהן כח"כ, אך יצטרך להמתין לפסק דינו כדי לגלות אם יוכל להתמנות לשר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ