וינשטיין נימק מינוי אייזנקוט: לאור האתגרים הביטחוניים גם ב"מעגלים הרחוקים"

היועמ"ש הסביר במכתב ששלח לעותרים נגד מינוי סגן הרמטכ"ל כי הוא השתכנע שלא ניתן להמתין עם ההליך עד לכינונה של ממשלה חדשה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין פרסם היום (שני) את הנימוקים שבגינם החליט לאפשר את מינוי האלוף גדי אייזנקוט לסגן הרמטכ"ל בתקופת בחירות. במכתבו לפורום המשפטי למען ארץ ישראל נכתב כי השתכנע כי מתקיים צורך "חיוני ודחוף" במינויו של סגן רמטכ"ל כבר עתה, לאור האתגרים הביטחוניים לפתחו של צה"ל בכל אחת מהגזרות: איו"ש, הגזרה הדרומית, סוריה ו"מעגלים רחוקים יותר".

במכתב ששלח עוזרו של היועץ, עו"ד אורן פונו, לפורום המשפטי למען ארץ ישראל בעקבות עתירתם לבג"ץ נגד עיתוי המינוי, נכתב כי וינשטיין השתכנע כי לא ניתן להמתין עם המינוי עד לכינונה של הממשלה החדשה.

פונו ציין כי "בצה"ל עתיד להיערך בעת הקרובה תרגיל בו עתיד להיות מתורגל המטה הכללי של צה"ל, ובמסגרתו נועד תפקיד בעל חשיבות עליונה לסגן הרמטכ"ל, הן בשלב ההכנות לתרגיל והן בשלבי ניהולו". על פי המכתב, התרגיל מתקיים אחת לשנה, והוא בעל חשיבות רבה להיערכותו של צה"ל ומפקדיו לשעת חירום.

אייזנקוט וברקצילום: אריאל חרמוני

"היועץ המשפטי לממשלה השתכנע מעמדת שר הביטחון והרמטכ"ל, כי בשים לב לנסיבות המיוחדות באזורנו, כאמור לעיל, חיוני שסגן הרמטכ"ל שיכהן בתפקיד במהלך השנה הקרובה הוא-הוא שיתנסה במסגרת תרגיל זה, שההכנות לו כבר מצויות בעיצומן", נכתב.

בסוף השבוע שעבר נפגשו ברק וגנץ עם וינשטיין והציגו לו את נימוקיהם למינוי בעת זו. השניים טענו כי בצה"ל מתוכננים הליכים שונים שיהיו רלוונטיים לכהונת סגן הרמטכ"ל הבא, ועל כן עדיף להכניסו לתפקיד כבר עכשיו. כמו כן הבהירו השניים כי למינויו של אייזנקוט אין השלכות פוליטיות.

בעתירה שהגיש הפורום המשפטי נגד עיתוי המינוי נטען כי הוא "כובל את ידי השר הבא ומהווה מחטף לא ראוי ופגיעה בעבודת הממשלה הבאה". הפורום הבהיר כי טענתו לא היתה כלפי זהות המועמד, אלא כלפי עיתוי החלטתו של ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ