היועמ"ש הבהיר: לא אוותר על קלון לליברמן

מסתמן כי כתב האישום בגין מרמה והפרת אמונים יוגש מחר. ערוץ 10: חברי ועדת המינויים מחזיקים במידע לפיו ליברמן קידם את מינוי השגריר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, כתב האישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר יוגש מחר בבוקר (שלישי) לבית משפט השלום בירושלים. זאת, אף שאתמול התברר כי המשטרה לא גבתה עדויות מכל העדים הרלוונטיים בפרשה.

זאת, לאחר שבפגישה שנערכה היום בין היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבין סנגורו של ליברמן, עו"ד גיורא אדרת, הבהיר וינשטיין כי לא יסכים לוותר על הטלת קלון על ליברמן. אף שלאור הבהרה זו נראה שפחתו הסיכויים להסדר בין הצדדים בזמן הקרוב, לא מן הנמנע שלאחר הגשת האישום הם יגיעו להסכמות.

בפגישתם ביארו היועמ"ש וינשטיין ואדרת את גדר המחלוקת ביניהם, במטרה לאפשר את ניהולו המהיר של התיק בבית המשפט. בסביבת ליברמן הבהירו כי המחלוקת המהותית אינה על עובדות כתב האישום, אלא על השאלה האם הן מגבשות עבירה והאם יש בה קלון. לאור כך סביר כי יגיעו להסכמות דיוניות שיאפשרו הגשת ראיות בהסכמה ויחסכו שמיעת עדויות בבית המשפט.

בצאתו מן הפגישה היום אמר עו"ד אדרת לכלי התקשורת: "יש הסכמה שצריך לנהל את הנושא הזה בצורה מהירה ולעשות ככל הניתן שהדיונים, הטיפולים, הכל יהיה מהיר ולא יגזול הרבה זמן". אדרת לא התייחס לאפשרות כי בהמשך הצדדים יגבשו הסדר טיעון, ורק אמר: "שמענו והשמענו אופציות שונות. טרם התקבלו החלטות".

צילום: ניר קידר

ערוץ 10 דיווח הערב כי המשטרה לא חקרה את חברי ועדת המינויים שטיפלו במינויו של זאב בן אריה לשגריר, וכי לכמה מהם יש מידע על כך שליברמן דחף למינויו. בפרקליטות לא הכחישו כי חברי הוועדה לא נחקרו, וטענו כי מאחר שהתיק התבסס על העובדה שליברמן לא דיווח על כך שבן אריה מסר לו מידע אסור, שאלת דחיפתו למינוי לא משנה. עם זאת, ברור שגילוי כי ליברמן הפעיל לחץ למינויו היה מחזק מאוד את התיק נגדו. ליברמן מצדו, הכחיש את הטענות.

ביולי 2011 פורסם ב"הארץ" ראיון עם מבקר משרד החוץ לשעבר, ויקטור הראל, על המינויים הפוליטיים במשרד החוץ. על מינויו של בן אריה לשגריר בבלרוס ובלטוויה, סיפר הראל: "אנחנו בדקנו אותו כשהיה שגריר במינסק והגענו למסקנה שהוא לא מתפקד. עובדים הגיעו שם לפת לחם והוא לא ידע. כתבנו על זה דו"ח לא פשוט. המינוי שלו לריגה (לטוויה) היה צריך להיפסל, מהרבה סיבות שלא קשורות למעטפות שהוא נתן או לא נתן לליברמן. כל המינוי הזה היה בניגוד להוראות התקשי"ר (תקנון שירות המדינה) כי הוא חזר רק שמונה חודשים קודם לכן משליחות אחרת. אנחנו קבענו שהוא בתפקוד לקוי".

משרד המשפטים סירב להתייחס אתמול לדיווח בערוץ 10, ולשאלה האם ייבדק וישפיע על מועד הגשת האישום בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ