משרד המשפטים דחה את הגשת כתב האישום נגד ליברמן

המשרד סירב לפרט את הסיבות לדחייה ולומר אם הן קשורות לדיווח בעניין בערוץ 10, אך מסר כי האישום יוגש בימים הקרובים

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

כתב האישום נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, היה אמור להיות מוגש היום לבית משפט השלום בירושלים, אך ברגע האחרון הודיע משרד המשפטים כי הגשתו נדחתה. משרד המשפטים סירב להתייחס לסיבות הדחייה ולשאלה אם הן קשורות לדיווח בערוץ 10 על אי גביית עדות מחברי ועדת המינויים של משרד החוץ בפרשה, ורק הוסיף כי האישום יוגש בימים הקרובים.

אתמול דיווח ערוץ 10 כי המשטרה לא חקרה את חברי ועדת המינויים שטיפלו במינויו של זאב בן אריה לשגריר בלטביה, בראשות סגנו של ליברמן, דני אילון. על פי הדיווח, כמה מחברי הוועדה אמרו לערוץ כי יש להם מידע על כך שליברמן דחף למינוי בן אריה, אולם לא התבקשו למסור על כך עדות במשטרה. 

בדיווח נטען כי כמה מחברי הוועדה אמרו לערוץ 10 כי "יש להם מה לומר", ושהם תמהים על כך שלא פנו אליהם בעניין. בהתייחס לטענת ליברמן בחקירה כי אינו זוכר אם שוחח עם דני אילון על המינוי, צוטט אחד מהם כאומר: "אני לא סנילי, אני זוכר בדיוק מה היה". ליברמן מצדו, הכחיש את הטענות.

אביגדור ליברמןצילום: ניר קידר

ביולי 2011 פורסם ב"הארץ" ראיון עם מבקר משרד החוץ לשעבר, ויקטור הראל, על המינויים הפוליטיים במשרד החוץ. על מינויו של בן אריה לשגריר בבלרוס ובלטביה סיפר הראל: "בדקנו אותו כשהיה שגריר במינסק והגענו למסקנה שהוא לא מתפקד. עובדים הגיעו שם לפת לחם והוא לא ידע. כתבנו על זה דו"ח לא פשוט. המינוי שלו לריגה (לטביה) היה צריך להיפסל, מהרבה סיבות שלא קשורות למעטפות שהוא נתן או לא נתן לליברמן. כל המינוי הזה היה בניגוד להוראות התקשי"ר (תקנון שירות המדינה) כי הוא חזר רק שמונה חודשים קודם לכן משליחות אחרת. אנחנו קבענו שהוא בתפקוד לקוי".

בפרקליטות לא הכחישו אתמול את הדיווח, וטענו כי מאחר שהתיק התבסס על העובדה שליברמן לא דיווח על מסירת המידע האסור בידי בן אריה, שאלת הלחץ שהפעיל למינוי לא משנה. עם זאת, ברור שגילוי כי ליברמן דחף למינויו היה מחזק מאוד את התיק נגדו - נסיבות התיק היו משתנות לחומרה לרעתו, והיו עשויות להשפיע על סוגיית הקלון, שתכריע את עתידו הפוליטי של ליברמן. 

בפגישה שנערכה אתמול (שני) בין היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לסנגורו של ליברמן, עו"ד גיורא אדרת, הבהיר וינשטיין כי לא יסכים לוותר בהסדר טיעון על הטלת קלון. וינשטיין ואדרת ביארו בפגישתם את גדר המחלוקת ביניהם, במטרה לאפשר את ניהולו המהיר של התיק בבית המשפט. 

בצאתו מן הפגישה אתמול אמר עו"ד אדרת לתקשורת: "יש הסכמה שצריך לנהל את הנושא הזה בצורה מהירה ולעשות ככל הניתן שהדיונים, הטיפולים, הכל יהיה מהיר ולא יגזול הרבה זמן". אדרת לא התייחס לאפשרות כי בהמשך הצדדים יגבשו הסדר טיעון ורק אמר: "שמענו והשמענו אופציות שונות. טרם התקבלו החלטות". 

בסביבת ליברמן הבהירו כי המחלוקת המהותית אינה על עובדות כתב האישום, אלא על השאלה האם הן מגבשות עבירה והאם יש בה קלון. לאור כך סביר כי גם אם ההסכמות לא יבשילו בסופו של דבר לכדי הסדר טיעון, ייתכן כי יאפשרו לחסוך מזמן המשפט באמצעות הגשת ראיות בהסכמה וויתור על שמיעת עדויות בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ