תיק ליברמן: הפרקליטות שוקלת לגבות עדויות חדשות

היום דחה משרד המשפטים את הגשת כתב האישום בפרשת השגריר. אמש דווח כי חברי ועדת המינויים לא נחקרו, וכעת החלה הפרקליטות לבדוק את הסוגיה

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

הפרקליטות שוקלת לערוך השלמות חקירה בתיק השגריר המיוחס לשר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, ולגבות עדויות מעדים נוספים בפרשה. כך הסתבר בעקבות העיכוב בהגשת כתב האישום נגד ליברמן הבוקר. אתמול (שני) התברר כי חברי ועדת המינויים שבחרו בזאב בן אריה לשגריר בלטביה לא נחקרו על ידי המשטרה, אף שלעדותם יכולה להיות השפעה על חומרת העבירה המיוחסת לליברמן ועל סוגיית הקלון שתכריע את עתידו הפוליטי. כמה מהם אמרו לערוץ 10 כי הופעל עליהם לחץ לבחירת בן אריה, וכי הופתעו שלא התבקשו למסור עדות בפרשה.

כתב האישום נגד ליברמן היה אמור להיות מוגש הבוקר לבית משפט השלום בירושלים עם פקיעת 48 השעות מרגע התפטרותו. ברגע האחרון הודיע משרד המשפטים כי הגשתו נדחתה. המשרד סירב להתייחס לסיבות הדחייה, ולשאלה אם הן קשורות לדיווח בערוץ 10, ורק הוסיף כי האישום יוגש בימים הקרובים. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי בפרקליטות החלו בבדיקת הסוגיה.

הפרסום העמיד את הפרקליטות במבוכה. מחד, השר ליברמן כבר התפטר מתפקידו לצורך ניהול המשפט ועל כן הפרקליטות תתקשה להתעכב זמן ארוך בהגשת האישום נגדו. מאידך, אם הפרקליטות לא תערוך השלמות חקירה היא עלולה להידרש לנמק זאת בפני בג"ץ.

אביגדור ליברמן בכנס בחירות בצפת, היוםצילום: ירון קמינסקי

השלמות החקירה לא יהיו דבר פשוט לביצוע בהכרח. בוועדה בראשות סגנו של ליברמן דני איילון היו עוד שבעה חברים, חלקם מכהנים היום כשגרירים בחו"ל. ניתן לגבות מהם עדויות בכתב, אך ההליך עלול להביא לדחייה נוספת בפתיחת המשפט. העובדה שהתברר לאחר שנים ארוכות של טיפול בתיק, כי המשטרה והפרקליטות לא טרחו לגבות עדויות מרכזיות בפרשה, לא מוסיפה לאף אחד ברחוב צלאח א-דין בירושלים גאווה.

ביולי 2011 פורסם ב"הארץ" ראיון עם מבקר משרד החוץ לשעבר, ויקטור הראל, על המינויים הפוליטיים במשרד החוץ. על מינויו של בן אריה לשגריר בבלרוס ובלטביה סיפר הראל: "אנחנו בדקנו אותו כשהיה שגריר במינסק והגענו למסקנה שהוא לא מתפקד. עובדים הגיעו שם לפת לחם והוא לא ידע. כתבנו על זה דו"ח לא פשוט. המינוי שלו לריגה (לטביה) היה צריך להיפסל, מהרבה סיבות שלא קשורות למעטפות שהוא נתן או לא נתן לליברמן. כל המינוי הזה היה בניגוד להוראות התקשי"ר (תקנון שירות המדינה) כי הוא חזר רק שמונה חודשים קודם לכן משליחות אחרת. אנחנו קבענו שהוא בתפקוד לקוי".

כמה מחברי הוועדה אמרו לערוץ 10 כי "יש להם מה לומר" בנושא. אחד מהם התייחס לטענת ליברמן בחקירה לפיה אינו זוכר אם שוחח עם ראש הוועדה דני איילון על המינוי, ואמר: "אני לא סנילי, אני זוכר בדיוק מה היה". ליברמן מצדו הכחיש את הטענות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ