המחוזי זיכה פעיל שמאל שכינה חיילים "פושעי מלחמה"

משטרת מחוז ש"י האשימה את עזרא נאווי בהפרעה לכוח שניסה לפנותו משטח צבאי סגור ובהעלבת הסמג"ד, אולם הפרקליטות לא התעקשה להרשיע אותו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

פעיל השמאל עזרא נאווי זוכה אתמול (רביעי) מעבירת העלבת עובד ציבור, לאחר שכינה סמג"ד שריון וחיילים שניסו לפנותו משטח צבאי סגור בחברון "פושעי מלחמה". הסמג"ד, רס"ן עידן מורג, קיבל את עיטור המופת במלחמת לבנון השנייה וטען שהכינוי השפיל אותו. 

התקרית אירעה ב-2009, וב-2010 הגישה משטרת מחוז יהודה ושומרון כתב אישום נגד נאווי, הפועל למען הבדואים בדרום הר חברון, שכלל עבירות העלבה והפרעה לעובד ציבור במילוי תפקידו. "זו תחושה משפילה בצורה שקשה לי להסביר", העיד מורג, "כשאני מבצע את התפקיד שלי שאני רואה בו שליחות, ואומרים לי 'פושע מלחמה', זה מתקשר לי לדברים אפלים שלא קשורים לצה"ל. זה פוגע ומשפיל".

פרקליטתו של נאווי, עו"ד גבי לסקי, שאלה את מורג אם בעקבות הפגיעה הנפשית עליה דיווח קיבל טיפול פסיכולוגי. "אני זוכר שהתחושות היו מאוד קשות, עם איך שהוא דיבר אליי וקילל אותי ואת אמא שלי, אבל אני לא הולך לטיפול פסיכולוגי", השיב. 

נאווי הדגיש בעדותו כי אין לו דבר מה אישי נגד החיילים. "אני נמצא באזור הזה מדי יותר מעשר שנים", אמר, "בחמש השנים האחרונות אני רואה דברים שאני לא יכול לפרש אחרת, כמו הריסת בורות מים והריסת בית של אלמנה". 

שופטת בית משפט השלום בירושלים חנה מרים לומפ זיכתה את נאווי מעבירת ההפרעה וקבעה כי הצו שהגדיר את האזור בו שהה כשטח צבאי סגור, ושלפיו ביקש ממנו מורג להתפנות, הוצא בניגוד לחוק. עם זאת, השופטת הרשיעה את נאווי בעבירת ההעלבה. "לא ייתכן כי אדם יטיח בחייל, איש חוק, אמירה קשה כמו שאמר הנאשם, רק מאחר שפעולתו אינה תואמת את דעותיו והלך רוחו", כתבה לומפ, "הנאשם הסביר בבית המשפט מדוע קרא לחיילים 'פושעי מלחמה', וטען כי אינו יכול להתעלם מהמתרחש בשטחים ומסבלם של הפלסטינים. אין בטענה זו כדי להצדיק את דבריו והתבטאותו לעבר החיילים".

נאווי ערער לבית המשפט המחוזי. פרקליטתו טענה כי אין מחלוקת עובדתית על כך שהקריאה "פושעי מלחמה" נאמרה פעם אחת בלבד, "ברגע של רתחה ותוך עיכובו הבלתי חוקי של המערער על ידי המתלונן וחייליו". בדיון על הערעור בבית המשפט המחוזי הודיעה הפרקליטות כי אינה מתעקשת על הרשעה, ולכן השופטים זיכו את נאווי. "חבל מאוד שמשטרת מחוז ש"י עוסקת בפגיעה בחופש הביטוי במקום בהגנה על התושבים באזור מפני פגיעה פיזית והשחתת רכושם הדל", מסרה לסקי ל"הארץ". 

לפני כחודשיים זיכה בית משפט השלום בירושלים תושב מעלה אדומים שהואשם בתקיפת פלסטינים, בשל מחדלים בחקירת מחוז ש"י שמנעו את בירור האמת. בתקופה זו גם זוכה מחמת הספק שוטר מג"ב שהואשם בגרימת מוות ברשלנות של ילד מנעלין.

האם לגיטימי לקרוא לחיילי צה"ל פושעי מלחמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ