מתנדבים מעוכבים ומקבלים דו"חות בדרכם להציל חיים

לטענת ארגון "הצלה גוש דן", שוטר תנועה אחד חזר ורשם בחודש האחרון 4 דו"חות למתנדביו, וסירב להניח להם להגיע לזירות כדי להעניק טיפול רפואי

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

עשרות מתנדבי ארגון הצלה גוש דן הפגינו השבוע מול משרדי אגף התנועה של משטרת מרחב דן. המפגינים, שפועלים להצלת חיים, מחו נגד שוטר אחד, נסים עמר, שלטענתם מתנכל להם ורשם בחודש האחרון קנסות לארבעה מהם, כשהיו בדרכם לאירוע חירום.

מתנדבי הצלה גוש דן פועלים בכל ימות השנה, מבחירתם ועל חשבונם, והם מוזעקים לסייע במצבי מצוקת חיים. אלה מתנדבים בני יותר מ-18, רובם עובדים למחייתם, שעוזבים את מקום העבודה עם קבלת קריאה להצלת חיים. רוב המתנדבים הם אנשים דתיים שעובדים בעת הצורך גם בשבתות, בהנחה שפעילות ההצלה דוחה שבת.

בחודש האחרון, טוענים בארגון, מתנכל למתנדבים שוטר תנועה ממרחב דן, נסים עמר, שחילק החודש לא פחות מארבעה דו"חות תנועה למתנדבים כשהיו בדרכם לזירות אירוע. אחד מהם הוא  גואל כהן, מנהל ועד הגניזה בבני ברק, שקיבל קריאה לטפל באשה הנתונה במצוקה רפואית, עלה מיד על האופנוע שלו בעודו מחזיק את מכשיר המירס בידו – כדי להיות בקשר רציף עם מוקד הארגון ולקבל דיווחים שוטפים שיסייעו לו להעניק לה טיפול יעיל עם הגעתו. השוטר עמר, שהבחין בכך, ביקש ממנו לעצור ולהציג רישיונות. כהן הסביר לעמר שהוא בדרכו לאירוע חירום, אך השוטר התעלם ורשם לו דו"ח בסך 1,000 שקל.

מתנדבי הצלה גוש דןצילום: דוברות הצלה גוש דן

כמה ימים לאחר מכן היה זה ישראל גרוניך, מנהל ישיבה שהפעיל צופר כדי להגיע לזירה, וקיבל דו"ח דומה מעמר, למרות הפצרותיו לאפשר לו להמשיך בדרכו במהירות. במקרה אחר, עזב המתנדב גרמן את הוצאת הספרים שהוא עובד בה ויצא לטפל באשה שנפגעה בראשה והיתה מחוסרת הכרה. עמר עצר את גרמן ברחוב ראשי, במרחק כ-50 מטרים מהדירה שנקרא אליה. חרף הפצרותיו של גרמן להשאיר במקום את רכבו ותעודות מזהות ולרוץ להגיש עזרה לאשה, עיכב אותו עמר דקות ארוכות והתעקש להשאירו במקום עד שסיים לרשום לו דו"ח של 750 שקל. בנסיבות דומות עוכב גם המתנדב אברהם כץ על ידי עמר.

בהצלה גוש דן סבורים שעמר מתנכל להם במתכוון, שכן מאז החל הארגון לעבוד ב-2006 זכו מתנדביו להערכה ושיתוף פעולה מצד המשטרה. "אנחנו רואים את זה בכאב גדול ובצער", אמר חיים קריגר, שהשתתף בהפגנה מול המשטרה. "אנשים עוזבים את משפחותיהם ואת העבודה כדי להציל חיים. אנחנו אפילו מחללים שבת למטרה זו. אותו שוטר, שאני לא יודע מה המניעים שלו, אמר לכל המתנדבים שפגש שהוא ילמד את המתנדבים שלנו איך להתנהג, ושאנחנו לא נחשוב שמגיע לנו יחס שונה, כי אנחנו לא ארגון ביטחוני. פשוט מדהים לחשוב: בדרך להציל בן אדם ממוות אנחנו צריכים להתעסק בנושא הזה".

ממחוז תל אביב במשטרה נמסר בתגובה: "החוק מגדיר וקובע מהו רכב ביטחון לצורך נסיעת חירום. בכל המקרים המפורטים בכתבה, נסעו המתנדבים שלא ברכבי ביטחון ובניגוד לחוקי התנועה, ולפיכך השוטר פעל כחוק. זכותו של כל אזרח להגיש ערר על עצם הגשת הדו״ח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ