לא רק באמריקה: הקלות שבה נקנה נשק חם בישראל

בסמטה חשוכה, בתחנת דלק ואפילו בבית קפה. מתברר כי כמעט בכל מקום בישראל ניתן להשיג כלי נשק לא חוקיים, בהזמנה אישית ולפי מחירון משתנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במאי 2012 נמצאה גופת נער בן 16 ועליה סימני ירי בשדה פתוח בפאתי הכפר עילוט, הסמוך לנצרת. חקירה מהירה של שוטרי המחוז הצפוני של המשטרה הובילה לנער אחר, בן גילו של הנרצח, המתגורר בכפר. התברר כי באותו היום הוא הסתכסך עם תלמיד בבית ספרו והחליט לרכוש אקדח כדי להתעמת עמו. אולם, כאשר הלך "להתאמן" עם חברו, נפלט כדור מהאקדח והביא למות החבר.

בישראל אמנם לא היו מעולם אירועי ירי המוני בבתי ספר, אך אין זה נדיר שסכסוך בכיתה מוביל לאירוע חמור מחוצה לה. כך, במאי 2009, הסתכסכה קבוצה של נערים מג'לג'וליה עם חבריהם לאוטובוס ההסעות מבית הספר. באחד הימים החליטו הנערים לעשות מעשה: אחד מהם הצטייד ברובה מסוג קלצ'ניקוב, ויחד עם חבריו ארבו לאוטובוס בסמוך למטע זיתים (בין כפר ברא לכפר קאסם).

כאשר זה עבר במקום, פתח הקטין באש על חלקו האחורי של הרכב, והרג את אחד מיושביו, נער בן 15 מכפר קאסם, אמג'ד שעאוונה. ''התנהגותו של הנאשם מעידה על תופעת האלימות הקשה הרווחת בחברתנו", נכתב בגזר הדין, שבו נשלח הנער ל-25 שנות מאסר. "על הקלות שבה מיישבים סכסוך באמצעות אלימות ובענייננו מדובר באלימות החמורה מכל - שימוש בנשק אוטומטי שקטל חיי אדם".

אין זה סוד שבמגזר הערבי קל יותר להגיע לסוחרי נשק בלתי חוקי, שכן בדרך כלל שמותיהם ידועים לתושבי העיר או הכפר. כך, גם בעבור צעירים הדרך לאותם גורמים או מקורביהם קצרה יחסית. ואולם, השיטה במגזר היהודי לא שונה בהרבה, ואף כי התהליך עשוי להיות ארוך יותר, התוצאה זהה. "היום אם תלך למקומות מסוימים ותשאל אדם אחד כיצד להשיג נשק הוא יפנה אותך לשני ובאדם השלישי כבר תמצא את מבוקשך", אומר קצין בכיר במשטרה, "מי שרוצה היום להשיג נשק באופן בלתי חוקי בישראל יכול להשיגו בקלות".

במרבית המקרים, סוחרי הנשק עובדים מול מתווכים, האמונים על איתור הלקוחות הפוטנציאליים, ואשר מנהלים מטעמם את המשא ומתן עם הסוחר - כך שלרוב אין כל מגע ישיר בין ה"לקוח" ל"מפיץ". זה אף דורש מהמתווך "לחתום" על הקונה ולהבטיח שאינו שוטר או גורם אחר שעלול להסגירו. רק בסופו של הליך זה יוצאת העסקה לדרך והמתווך מסכם עם הלקוח על המקום שבו יקבל את נשקו. לצד בתי המתווכים וסמטאות חשוכות, העברת הנשק יכולה להתרחש גם במקומות צפויים פחות, לרבות תחנות דלק ואף בתי קפה. פעמים רבות האתר נבחר בשל קרבתו לסליק שבו מוחבאים כלי הנשק.

כך, לפני כחצי שנה הופתעו במשטרה לגלות סליק באזור השרון ובו כמות גדולה של כלי נשק מתקדמים - שלא היו מסומנים או ממוספרים. בין השאר, היו שם רובי תבור עם משתיקי קול, נשקי צלפים, תתי מקלעים ואקדחים. מהחקירה התברר כי שניים מעובדי התעשייה הצבאית בשרון נהגו לגנוב כלי נשק ממקום עבודתם ולמכור אותם לעבריינים.

עלייה ב-2012

נתוני משטרת ישראל מלמדים כי בשנת 2011 אירעו לא פחות מ-1,060 אירועי ירי בלתי חוקי, אך ההנחה היא שהמספר גדול עוד יותר, שכן אלה רק המקרים הידועים למשטרה. יתר על כן, מספר אירועי הירי הלא חוקי צפוי להיות נמוך יותר ב-2012, אולם נתוני הסחר הלא חוקי בנשק, הגשת כתבי האישום והמעצרים עד תום ההליכים בגינו, צפויים להיות גבוהים הרבה יותר. במשטרה מייחסים עלייה זו להגברת פעולות אכיפה נגד התופעה  בשנה האחרונה. לכך תורמת העובדה שבתקופה האחרונה הולכים וגדלים מקורות הנשק של הסוחרים, כשבראשם זמינות המידע וההיצע דרך רשת האינטרנט. אף כי גם בעבר כלי נשק נגנבו בפריצות לבתים, הרי שבעת הזו יכולים הסוחרים לדעת מראש לאן לפרוץ.

אתר המכירות "יד 2" מסייע בין השאר לאזרחים המעוניינים למכור כלי נשק שהם מחזיקים ברישיון ועל פי חוק - כאשר המסירה נעשית על פי כל הנהלים. אלא שחבורות פורצים - המתפרנסות מסחר באמצעי לחימה - ראו בכך חלון הזדמנויות: שיחת טלפון אחת עם בעל הנשק מגלה היכן הוא גר ומכאן המרחק לפריצה לביתו וגניבת כלי הנשק שלו קצרה.

נשק בלתי חוקי מגיע גם מגניבות רבות שמבוצעות בבסיסי צה"ל, מהברחות מהרשות הפלסטינית (בעיקר מהגדה המערבית), ומהברחות ממצרים ומירדן. באחרונה אף תפסה יחידת 101 של משמר הגבול בדירה ברמלה, נשק שהגיע במשלוח ישיר מטורקיה - אקדח שנקנה ככל הנראה באמצעות האינטרנט.

זירת ירי בטירהצילום: אלון רון

בינואר השנה הוגשו שורה של כתבי אישום באחת מפרשות הסחר בכלי נשק הגדולות ביותר של השנים האחרונות, שזכתה לכינוי "רכבת אווירית". במרכזה: שני תושבי לוד, חמיס דסוקי (24) וג'דוע אזברגה (31), שבכתב האישום נגדם לא פחות מ-36 סעיפים העוסקים בסחר באמצעי לחימה. בנוסף לשניים הואשמו עוד 13 בני אדם נוספים שהיו שותפים ברשת הסחר. על פי האישום, במשך כשנה הם נהגו למכור מדי יום כלי נשק לעבריינים בכל אזור המרכז. דסוקי לא היה בררן גדול, ומכר לכל מי שרק הביע עניין, מעבריינים גדולים, דרך אנשים שרצו נשק לחגיגות בשמחות ועד ילדים בני 16 שרבו עם חבריהם לכיתה.

"אני חייב שני אקדחים טובים להיום, אני חייב שזה יהיה להיום", תועדה שיחת טלפון שנעשתה למכשיר הטלפון של דסוקי בדצמבר 2011, עת נעשו לו האזנות סתר. דסוקי הציע לו שני רובים מסוג אמ-16 במקום זאת. המתווך מצדו השני של הקו קיבל את ההצעה וסיכם גם על רכישת רימוני יד במחיר מוזל. "כל אחד עולה 1,000 שקלים, אבל אם תיקח קופסה שלמה אני אעשה לך ב-750 שקלים כל אחד", הבטיח דסוקי. במקרה אחר פנה לדסוקי נער בן 16 שהסתכסך עם נער שלומד עמו, וביקש לרכוש אקדח כדי לפגוע בחברו לבית הספר. דסוקי התחשב במצבו הכלכלי של הנער והציע לו "אקדח מלוכלך" (אקדח שכבר נעשה בו שימוש פלילי ועשוי להביא ללכידתו של הקטין, י"ק). הנער השתכנע והשלים את העסקה.

לרוב, כאמור, מקורם של כלי הנשק שבידי הסוחרים בגניבות שונות. ואולם בפשיטה שערכה השנה היחידה המרכזית של מחוז הצפון בנצרת, התגלתה מעבדה לייצור כלי נשק ומטענים בכמויות גדולות, שסיפקה את הללו למתווכים בכל חלקי הארץ. עוד התברר כי את ההוראות המדויקות לייצור כלי הנשק והמטענים הקטלניים  - הזהים לאלו הנמכרים בעולם - השיגו הסוחרים באינטרנט.

במקרה אחר, בשנת 2010, עלו שוטרי ימ"ר מרכז על עקבותיהם של סוחרי נשק מרמלה ומלוד, שקיבלו אספקה של אמצעי לחימה המתאימה לסוחרים שעובדים בשוק החוקי. בסופה של החקירה התברר כי מפעל קטן בשטחים, בבעלות שני פלסטינים המתגוררים בסמוך לשכם, סיפק להם את כלי הנשק על פי הזמנה, לרבות תתי מקלע מסוג "קרלו", דגם של "קרל גוסטב" הוותיק, ואקדחים. בסיום אותו מבצע שקיבל את השם "איש הברזל", התברר כי סוחרי הנשק מרמלה ולוד הספיקו להבריח לישראל עשרות כלי נשק עד שנעצרו. בשנים האחרונות ביצעה המשטרה עוד שורה של מבצעים דומים, אך עבריינים תמיד מוצאים עוד דרכים להשיג כלי נשק.

במשטרה טוענים שאנחנו עדיין רחוקים מהמצב של ארה"ב בכל הנוגע לרובים ואקדחים שמסתובבים ברחובות, אבל מודים שהתופעה מדאיגה. "כשיש ביקוש, אז יש גם מי שיציע", אומר קצין משטרה. "אנחנו פועלים בנושא הזה קשה מאוד ויש גם תוצאות, אבל מי שחושב שהנושא הזה הוא רק בעיה של משטרת ישראל טועה. יש פה גם עניין של משרדי ממשלה וארגונים נוספים שאמורים לקחת חלק במיגור התופעה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ