הסדר טיעון מקל לצעיר שהואשם בזריקת בקבוקי תבערה לבתי מהגרים

חיים מולה, תושב תל אביב, הואשם בתחילה בהצתה וגרימת נזק בזדון אך בהמשך תוקן האישום לסיוע בלבד. העונש הצפוי: רק עבודות שירות

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

חיים מולה, תושב תל אביב בן 20, הורשע היום (ראשון) בסיוע להצתה של בתי מהגרים אפריקאים בתל אביב. מולה הורשע במסגרת הסדר טיעון מקל שנחתם מול פרקליטות מחוז תל אביב. בתחילה הגישה הפרקליטות כתב אישום חמור בגין הצתה והיזק בזדון לרכוש ובמסגרתו טענה כי מולה השליך את בקבוק התבערה ובכך יצר "מעין משרפות בבתיהם של מבקשי המקלט". 

בהמשך תוקן כתב האישום ונטען כי מולה "רק" סייע לזורק ולא ביצע את העבירה בעצמו. בגין עבירה זו מולה צפוי לרצות עבודות שירות לכל היותר ולא עונש מאסר בפועל. במשטרה לא הצליחו לאתר את הזורק או לגרום למולה להסגיר את זהותו.

באפריל השנה הוצתו כמה דירות מהגרים מאפריקה בשכונת שפירא בתל אביב. יום לאחר מכן נעצר מולה עד תום ההליכים. גורמים שונים הגדירו אז את המעשים שיוחסו למולה כפשעי שנאה. פחות מחודש אחרי מעצרו הוגש נגדו כתב אישום חמור בו נכתב כי "ביום 27.4.12 או בסמוך לכך, גמלה בליבו של הנאשם החלטה להצית את בתיהם של פליטים מאפריקה ורכושם. לשם כך הצטייד הנאשם בבקבוקי תבערה שיוצרו באמצעות בקבוקי זכוכית, ופיסות בד. באותו מועד בשעה 01:00 או בסמוך לכך, השליך הנאשם שני בקבוקי תבערה לתוך מסדרון המוביל לדירה ברחוב ישראל מסלנט 35 בתל אביב, בה שהו באותה עת מדין, הבטה, סמהרי, אגוחטה ותינוקת. בקבוק תבערה נוסף השליך אל תוך דירתם. כתוצאה מההצתה ניזוק המסדרון המוביל לדירה". באותו כתב אישום יוחסו למולה גם השלכת בקבוקי התבערה לגן הילדים ברחוב רלב"ג ולדירה ברחוב מסילת ישרים.

חיים מולה מתעמת עם שוטר בהפגנה נגד המהגרים, ימים לפני זריקת בקבוקי התבערהצילום: דניאל בר-און

לכתב האישום המקורי הוסיפו בפרקליטות מחוז תל אביב כי "מעשיו של הנאשם מאופיינים באכזריות, עת יצר מעין משרפות בבתיהם של מבקשי המקלט. ייחודיותה של עבירת ההצתה מלמדת כי רק בדרך נס לא קיפחו בני אדם את חייהם".

כתב האישום המתוקן עליו סוכם בעסקת הטיעון כבר היה פחות נחרץ. "ביום 26.4.12 או בסמוך, סיפק הנאשם לאדם אשר זהותו אינה ידועה ארבעת בקבוקי זכוכית, פיסות בד וחומר בערה כשהוא יודע שהדבר עשוי לשמש במישרין או בעקיפין לצורך הצתת בתיהם ורכושם של פליטים מאפריקה.

ביום 27.4.12 בשעה 1,00 או בסמוך לכך, השליך האחר את ארבעת בקבוקי התבערה לשתי דירות של פליטים ברחוב ישראל מסלנט 35. כתוצאה מהשלכת בקבוקי התבערה על ידי האחר נגרם נזק לרכושם של הפליטים". עוד נכתב כי "במעשיו האמורים לעיל סיפק הנאשם לאחר אמצעים כשהוא יודע שהדבר עלול לשמש במישרין או בעקיפין לביצוע פשע". 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי, "עם הגשת כתב אישום בוחנת הפרקליטות סיכוי סביר להרשעה. אולם, המשפט הפלילי הוא דינמי ובכל שלב בוחנת הפרקליטות מחדש את הסיכוי הסביר להרשעה. בשלב הדיונים למעצר הנאשם, העלה הסניגור מספר טיעונים ואף שוחח עם הפרקליטה המופיעה בתיק. לאור טענותיו ולאחר בחינה מחודשת , בכובד ראש, של הראיות בתיק, מצאנו לנכון לקבל את רוב טיעוניו, לתקן את כתב האישום ולהגיע להסדר טיעון. הנימוקים המלאים יוצגו בפני בית המשפט בדיון הבא ב-8 בינואר 2013".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ