עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

הפרקליטות שוקלת להחמיר את כתב האישום נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן בפרשת השגריר, כך עולה מהודעה שפרסם היום (ראשון) משרד המשפטים. על פי ההודעה, בטרם יוחלט אם לשנות את נוסח האישום נגד ליברמן, הוחלט לזמנו לחקירה השבוע ולאפשר לו להגיב לעדויות חדשות שנגבו בימים האחרונים מחברי ועדת המינויים של משרד החוץ. ככל הנראה בין חברי הוועדה היה מי שטען כי ליברמן הפעיל לחץ למינוי זאב בן אריה לשגריר ישראל בלטביה, ולאור כך שוקלת הפרקליטות לשנות את נוסח האישום נגדו.

כתב האישום המקורי ייחס לליברמן עבירה של מרמה והפרת אמונים מאחר שלא חשף בפני חברי ועדת המינויים והממשלה את העובדה שבן אריה גילה לו מידע חסוי על חיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס. כתב האישום היה אמור להיות מוגש לבית משפט השלום בירושלים בשבוע שעבר, עם פקיעת 48 השעות מהגשת התפטרותו של ליברמן. אך ערב הגשת האישום פורסם בערוץ 10 כי המשטרה לא גבתה עדויות מחברי ועדת המינויים בפרשה, וכי בשיחה עמם טענו כמה מהם כי ליברמן הפעיל לחץ למינויו של בן אריה ולא רק נמנע מגילוי המידע המפליל אודותיו. בעקבות הפרסום, החליטה הפרקליטות לעכב את הגשת האישום ולחקור את חברי הוועדה, אך עד כה נמנעה מלהתייחס להתפתחות בפרשה.

משרד המשפטים מסר היום כי "מהפרסומים השתמע שייתכן שליברמן היה מעורב במינוי השגריר ברמה העולה על זו שיוחסה לו על פי עובדות כתב האישום. בעקבות ידיעות אלה, ולמרות שלא היה בכך צורך לביסוס כתב האישום שכבר הוחלט להגישו, הוחלט לחקור את הטענות החדשות".

השר ליברמןצילום: ניר קידר

בהודעה נכתב כי "בימים האחרונים חקרה המשטרה את הגורמים הרלוונטיים. לפני קבלת החלטה סופית אם לתקן את נוסח כתב האישום, הוחלט לאפשר למר ליברמן להגיב למידע החדש שנאסף. הדבר ייעשה בהקדם האפשרי. בשל כך מתעכבת הגשת האישום".

כל עיכוב בהגשת האישום מקטין את הסיכוי, הקלוש מלכתחילה, של ליברמן להגשים את חלומו למשפט בזק שיוכרע לפני הבחירות. הסיכוי העיקרי של ליברמן להכרעה מהירה בתיק קיים כמעט אך ורק אם יחתום על הסדר טיעון.

אך במוקד המשא ומתן על כל הסדר טיעון תעמוד סוגיית הקלון, והיועץ המשפטי לממשלה כבר הבהיר לסנגורו של ליברמן עוד לפני גביית העדויות החדשות כי מבחינתו הטלת קלון אינה נתונה למשא ומתן.

עדויות לפיהן ליברמן הפעיל לחץ למינויו של בן אריה עשויות להביא להחמרה בנסיבות האישום נגדו, ובמקרה הקיצוני אף לשינוי העבירה שתיוחס לו, מהלך שיחזק את עמדת הפרקליטות בסוגיה. גם המחלוקת העובדתית בין הצדדים עלולה לגדול ועל כן יקטן הסיכוי להסדר טיעון בפרשה.

בהתבטאויות פומביות מן הימים האחרונים הבהיר ליברמן כי ברצונו להביא את התיק להכרעת בית המשפט. עם זאת, ליברמן רמז כי ייתכן שיגיע להסכמות עם הפרקליטות ברוב הסוגיות המשפטיות ויותיר להכרעת בית המשפט רק את סוגיית הקלון. סנגוריו, עורכי הדין גיורא אדרת, ירון קוסטליץ, נתי שמחוני ועודד גזית, סירבו להתייחס לזימונו לחקירה ולאפשרות שכתב האישום נגדו יוחמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ