"פרשת הרבנים": כתב אישום נגד הרב בקשי דורון, לשעבר הרב הראשי

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר את כתב האישום נגד הרב, בו הוא מואשם בקבלת דבר במרמה, מתן תעודה כוזבת והפרת אמונים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר, הרב בקשי דורון, על חלקו בפרשה הידועה כ"פרשת הרבנים". בקשי-דורון מואשם בקבלת דבר במרמה, נסיון קבלת דבר במרמה, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים. את כתב האישום הגישו עורכי הדין שירה קני-טל וארז פדן.

ב-2007 הוגשו עשרה כתבי אישום נגד רבנים ובכירים ברבנות הראשית שהואשמו בכך שהקימו מערכת מסועפת למתן תעודות הסמכה כוזבות לרבנות לאלפי אנשי כוחות הביטחון. ה"תלמידים", שוטרים, חיילים ואנשי שב"ס, הוסמכו לאחר לימודים קצרים כרבנים ועל פי התקנות קיבלו בשל כך תוספות שכר משמעותיות של בין 2,000 ל-4,000 שקלים בחודש.

הפרשה נחשפה באקראי. בשנת 2002 הועמד לדין משמעתי שוטר מג"ב שנחשד בעבירות אלימות במשפחה. בכיר במחלקת המשמעת של המטה הארצי, שעבר על תיקו האישי של השוטר, שם לב כי בתלוש המשכורת של אותו איש מג"ב נרשם כי הוא מקבל תוספת גמול בשל "תואר רב". אותו גורם לא הבין איך יכול אדם חילוני להיות רב, והעביר מזכר בנושא לראש מחלקת חשיפה דאז במח"ש, נצ"מ אבי ורצברגר, שהחל לחקור את הנושא. בבדיקה, הסתבר שבמשטרת ישראל רשומים 580 "רבנים" כאלה, רובם חילונים.

הרב אליהו בקשי דורוןצילום: תומר אפלבאום

בקשי דורון נחקר בזמנו באזהרה על חלקו בפרשה אך לבסוף הוחלט שלא להגיש נגד וכתב אישום. אולם, לאחרונה בעקבות עדותו בבית המשפט בפרשה, במהלכה סיפק גרסה אחרת לזו שנתן בחקירותיו, נמלכה הפרליקטות בדעתה והגישה הבוקר את כתב האישום.

עורכי הדין יעקב וינרוט וירון קוסטליץ, המייצגים את בקשי-דורון, מסרו בתגובה כי "מצער מאוד כי למעלה מחמש שנים לאחר שהפרקליטות הודיעה לרב בקשי דורון על סגירת התיק נגדו וכי לא יוגש נגדו כתב אישום, החליטה הפרקליטות עכשיו לשנות את עמדתה, ולהגיש בכל זאת כתב אישום. אין יסוד כלשהו להעמדתו לדין פלילי של הרב, לא נפל רבב כלשהו במעשיו, וגם הפרקליטות עצמה אינה חולקת על-כך שהרב בקשי דורון לא קיבל דבר לידיו. אנו סמוכים ובטוחים אפוא כי בית המשפט יזכה את הרב מכל אשמה. העמדתו לדין של הרב בקשי דורון היא עוול חמור כלפי האדם היחיד שנלחם בכל מאודו בתופעת המכללות ללימודי אנשי כוחות הביטחון, ואשר עשה כל שביכולתו כדי שהלומדים במכללות לא יקבלו כסף שלא כדין מקופת המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ