בית המשפט ביטל בניית שכונה בקיסריה כדי להגן על עתיקות

המחוזי קיבל את עמדת רשות העתיקות כי הבנייה תסב נזק בלתי הפיך לשרידים. רשות העתיקות: זהו תקדים המעגן את סמכותנו להגן על עתיקות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ, קיבל את עמדת רשות העתיקות וביטל את בנייתה של שכונת מגורים חדשה בקיסריה, שעלולה היתה לפגוע בעתיקות. שופט דחה את הערעור שהגישו קרן קיסריה והחברה לפיתוח קיסריה נגד החלטת מנכ"ל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, שלא לתת אישור לתוכנית בנייה שהן הגישו לשטח המצוי צפונית לאתר קיסריה העתיקה. ברשות העתיקות רואים בהחלטה תקדים משפטי המעגן את סמכותם בנושא הגנה על עתיקות.

באתר נמצאו בין היתר חומה מהתקופה הביזנטית, קברים עתיקים, קטעי מבנים, אמות מים ועוד. בערעור על ההחלטה טענו קרן קיסריה והחברה לפיתוח שמנכ"ל הרשות חרג מתפקידו וכי הדרך הטובה לחשוף ולשמר את העתיקות היא לאשר את הקמת השכונה. כן טענו המערערות שההחלטה שאוסרת עליהן לבנות בשטח פוגעת בזכות הקניין שלהן על הקרקע והיא בבחינת "הפקעה" של השטח. אולם השופט דחה את הטענות. הוא נסמך על ארבע חוות דעת של ארכיאולוגים שקבעו שהבנייה תסב נזק בלתי הפיך לשרידים הקדומים.

"לא אחת נדרש בית המשפט לאזן בין זכויות הקניין של בעלי קרקע לבין האינטרסים עליהן מגינה הרשות מתוקף הסמכויות שניתנו לה או אינטרסים ציבוריים נוספים, כגון הגנה על כבוד המת", כתב השופט וציטט מתוך החלטה של בית המשפט העליון: "יש להתחשב בעובדה כי ישראל היא אמנם מדינה צעירה, אך שורשיה עמוקים בהיסטוריה האנושית, ואדמתה רוויה לאורכה ולרוחבה בשרידים עתיקים של ציביליזציה אנושית קדומה שחייתה ויצרה באזור זה לאורך אלפי שנים, לפני ואחרי הספירה".

חוף האקוודוקט בקיסריהצילום: איציק בן מלכי

ברשות העתיקות הביעו סיפוק מההחלטה שמהווה לדבריהם תקדים המקבע את סמכות הרשות להגן על הארכיאולוגיה. ""מדובר בתקדים משפטי חשוב ביותר, שכן לראשונה קובע בית המשפט כי בהתנגשות בין ערכים חשובים של פיתוח הארץ לשמירת נכסי התרבות ועתיקות הארץ, ידה של האחרונה היא על העליונה. החלטה זו של בית המשפט אף מאפשרת לרשות העתיקות להשפיע על תהליכי התכנון כאשר מדובר באתר עתיקות", אמר עו"ד רדואן בדחי, שייצג את הרשות במשפט. מהחברה לפיתוח קיסריה נמסר כי "החברה קיבלה לידיה את פסק הדין לפני מספר ימים. החברה בוחנת את פסק הדין ותגיב בהמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ