גרסת אילון: ליברמן היה פעיל במינויו של בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה

ליברמן, שהדיח את אילון מרשימת ישראל ביתנו, טען שאינו זוכר אם שוחח עמו על המינוי. אתמול נודע שהמדינה שוקלת להחמיר האישום נגדו

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

בין יתר העדויות והמידע שאספה המשטרה במסגרת תיק השגריר נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, גם גרסתו של סגן שר החוץ דני אילון נבדקה וסייעה לקדם את החקירה. בערוצים 2 ו-10 דווח הערב (שני) כי המידע שמסר אילון מסבך את ליברמן בפרשה. מלשכתו של אילון נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא, הוא לא נחקר במשטרה".

על פי הדיווח הערב בערוצים 2 ו-10, אילון, שהודח באחרונה על ידי ליברמן מרשימת ישראל ביתנו ועמד בראשות ועדת המינויים של משרד החוץ, מסר כי ליברמן היה פעיל במינויו של זאב בן אריה לשגריר ישראל בלטביה, ולא רק נמנע מגילוי העובדה שמסר לו פרטים חסויים מחיקור דין שבוצע לגביו בבלרוס. מן הפרסומים הערב עולה כי עדויות שנגבו מחברי הוועדה חיזקו את גרסת אילון. בין היתר, פורסם בערוצים 2 ו-10 כי עופר אבירן, המכהן כקונסול ישראל באטלנטה, התמודד מול בן אריה על תפקיד השגריר, והבין בשלבים מוקדמים כי אין לו סיכוי מולו. ליברמן טען בחקירה כי הוא לא זוכר אם שוחח עם אילון על המינוי.

אתמול פורסם כי הפרקליטות שוקלת להחמיר את כתב האישום נגד שר החוץ לשעבר. על פי הודעה שפרסם אמש משרד המשפטים, בטרם יוחלט אם לשנות את נוסח האישום נגד ליברמן, הוחלט לזמנו לחקירה השבוע ולאפשר לו להגיב לעדויות חדשות שנגבו בימים האחרונים מחברי ועדת המינויים של משרד החוץ.

דני אילון ואביגדור ליברמן. ארכיוןצילום: ירון קמינסקי

כתב האישום המקורי ייחס לליברמן עבירה של מרמה והפרת אמונים מאחר שלא חשף בפני חברי ועדת המינויים והממשלה את העובדה שבן אריה גילה לו מידע חסוי על חיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס. כתב האישום היה אמור להיות מוגש לבית משפט השלום בירושלים בשבוע שעבר, עם פקיעת 48 השעות מהגשת התפטרותו של ליברמן. אך ערב הגשת האישום פורסם בערוץ 10 כי המשטרה לא גבתה עדויות מחברי ועדת המינויים בפרשה, וכי בשיחה עמם טענו כמה מהם כי ליברמן הפעיל לחץ למינויו של בן אריה ולא רק נמנע מגילוי המידע המפליל אודותיו. בעקבות הפרסום, החליטה הפרקליטות לעכב את הגשת האישום ולחקור את חברי הוועדה, אך עד כה נמנעה מלהתייחס להתפתחות בפרשה.

בהודעה נכתב כי "בימים האחרונים חקרה המשטרה את הגורמים הרלוונטיים. לפני קבלת החלטה סופית אם לתקן את נוסח כתב האישום, הוחלט לאפשר למר ליברמן להגיב למידע החדש שנאסף. הדבר ייעשה בהקדם האפשרי. בשל כך מתעכבת הגשת האישום".

כל עיכוב בהגשת האישום מקטין את הסיכוי, הקלוש מלכתחילה, של ליברמן להגשים את חלומו למשפט בזק שיוכרע לפני הבחירות. הסיכוי העיקרי של ליברמן להכרעה מהירה בתיק קיים כמעט אך ורק אם יחתום על הסדר טיעון. אך במוקד המשא ומתן על כל הסדר טיעון תעמוד סוגיית הקלון, והיועץ המשפטי לממשלה כבר הבהיר לסנגורו של ליברמן עוד לפני גביית העדויות החדשות כי מבחינתו הטלת קלון אינה נתונה למשא ומתן.

עדויות לפיהן ליברמן הפעיל לחץ למינויו של בן אריה עשויות להביא להחמרה בנסיבות האישום נגדו, ובמקרה הקיצוני אף לשינוי העבירה שתיוחס לו, מהלך שיחזק את עמדת הפרקליטות בסוגיה. גם המחלוקת העובדתית בין הצדדים עלולה לגדול ועל כן יקטן הסיכוי להסדר טיעון בפרשה.

בהתבטאויות פומביות מן הימים האחרונים הבהיר ליברמן כי ברצונו להביא את התיק להכרעת בית המשפט. עם זאת, ליברמן רמז כי ייתכן שיגיע להסכמות עם הפרקליטות ברוב הסוגיות המשפטיות ויותיר להכרעת בית המשפט רק את סוגיית הקלון. סנגוריו, עורכי הדין גיורא אדרת, ירון קוסטליץ, נתי שמחוני ועודד גזית, סירבו להתייחס לזימונו לחקירה ולאפשרות שכתב האישום נגדו יוחמר.

הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ