רב שכתב מאמר נגד הרב הצבאי הראשי הורשע בהעלבת עובד ציבור

מדובר בהרשעה חריגה מאוד על קטעים מתוך מאמר דעה; התביעה דורשת עונש מאסר על תנאי ושירות לתועלת הציבור בשל "המסוכנות" של הכותב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרשעה חריגה בעבירה של העלבת עובד ציבור מעלה לדיון את המתח שבין העבירה לחופש הביטוי. בית משפט השלום בירושלים הרשיע היום (שני) את אליצור סגל, רב וסופר סת"ם בעבירה של העלבת עובד ציבור, בגין מאמר שפירסם ב-2004 נגד הרב הצבאי הראשי דאז, תא"ל ישראל וייס. המשטרה מבקשת להטיל עליו עונש של מאסר על תנאי ושירות לתועלת הציבור בשל "המסוכנות" של סגל, כדברי הפרקליטה של מחוז ש"י, עו"ד נהלה גני.

הרקע לדברים הוא מאמר בו תקף סגל בחריפות את הרבנות הצבאית. במאמר, שפורסם באתר מנהיגות יהודית של משה פייגלין בתקופה שקדמה להתנתקות, כתב סגל כי בשל העובדה שהרב הראשי לא מתערב בהוראות המונעות פגיעה בחפים מפשע, הוא שותף לרצח. בשל העובדה שהוא לא מתערב בשירות חיילות לצד גברים הוא שותף לגילוי עריות; בשל העובדה שלא מונע חילולי שבת שלא לצרכים מבצעיים הוא שותף לחילולי שבת; בשל שיתוף הפעולה עם ההתנתקות הוא שותף לביטול מצוות ישוב הארץ, ובשל מצב הכשרות בבסיסים הוא שותף להאכלת מאות אלפי יהודים בטרפות. בשל המאמר הזה, משטרת מחוז ש"י החליטה להעמידו לדין בשנת 2006.

לחצו לקריאת המאמר המלא

יש לציין, כי מדובר באירוע חריג של העמדה לדין על קטעים מתוך מאמר ארוך, ולא על קללות וכיו"ב. השופטת עצמה ציינה כי מדובר "הסוגיה מעוררת שאלות קשות ומורכבות הנוגעות לליבה של חיים תחת משטר דמוקרטי". 

אליצור סגלצילום: אמיל סלמן

במהלך המשפט, נאלצה הפרקליטות למסור מידע על כל ההחלטות הנוגעות להעמדה לדין בעבירה זו בשנים 2003 ,2004 ו-2006. מהנתונים מתברר, כי מתוך 65 תלונות שטופלו בפרקליטות המדינה, הועמדו רק 3 לדין על עבירה של העלבת עובד ציבור: על הפצה של תמונת המפכ"ל משה קראדי עם צלב קרס, על צעקות "מגרש יהודים" "עוקר ישובים" "בוגד" ו"נבלה" שהופנה לאלוף אלעזר שטרן בבואו לכותל, ועל מכתב שנשלח לראש מנהלת ההתנתקות יהונתן בשיא שבו נכתב: "אתה גרסה של היודנראט". לא ברור אם מי מאותם אנשים הורשעו בעבירות.

סגל טען במשפט כי לא מדובר בהעלבת עובד ציבור, אלא חוות דעת מקצועית ועניינית, שהיא חלק מחופש הביטוי, ומדובר בביקורת מקצועית המבוססת על מונחים מהתחום התורני. וייס אמר במשפט כי בשל המאמר "יש לי תחושה של חולשה, אכזבה, כאב מיוחד על כך שדברים נאמרים בעומק הזה של הלילה".

השופטת אילתה זיסקינד הרשיעה היום את סגל בהעלבת עובד ציבור, לאחר שקבעה כי "האשמות כגון 'הרב הראשי שותף לרצח' כוללות ביטויים היורדים לשורש תפקידו של הרב הראשי ולמעשה יש בהן כדי לקעקע ולהשמיט את הקרקע שתחת מקור סמכותו של הרב הצבאי בבואו לאכוף את פקודות הצבא ביחס למצוות הדת, וחמור מכך, הן שומטות מן היסוד את מקור סמכותו הרוחני כלפי החיילים הנעזרים בשירותי הרבנות הצבאית". זיסקינד הוסיפה כי "אין הבעת ביקורת, תהא חריפה אשר תהא, מצדיקה נקיטת ביטויים פוגעניים".

בדיון היום ביקשה עו"ד גני להטיל על הנאשם, בנוסף למאסר על תנאי ולשירות לתועלת הציבור, גם קנס ופיצויים לרב וייס. "לא הייתי נותנת לחלוף הזמן לשחק תפקיד חשוב", אמרה. "הנאשם הורשע בכל חלקי כתב האישום, דבר המראה על המסוכנות הנובעת מהנאשם עצמו לאור אמירותיו, השיטה בה נאמרו אמירותיו, והעובדה שהנאשם הפיץ את האמירות הפוגעניות והקשות נגד אישיות בכירה באתר אינטרנט שמגיע לאלפי אנשים. כל משפט שהפיץ, בו העליב את הרב הצבאי, הייתי אומרת שכל משפט לבד אם הייתי לוקחת אותו, כמעט עובר את גבול ההסתה. זו לא סתם עבירת העלבה, או סתם אמירה. מכאן הצורך בהרתעה ובעונש מוחשי".

הרשעתו של סגל נראית חריגה אף יותר כאשר בוחנים תיקים דומים שנגנזו בפרקליטות. באחד המקרים הפרקליטות החליטה לגנוז תלונה נגד שלושה חשודים שהפגינו מול ביתו של של האלוף יאיר נווה. השלושה הגיעו עם כרזות שעליהן נכתב "תחת פיקודו של נווה: מכות רצח לנערים ונערות, מבוגרים וילדים. גרימת חבלות חמורות ונכות לצמיתות. הטרדה מינית ופגיעה בכבודן של נשים ונערות. נווה אחראי על הפוגרום... רשע! למה תכה רעך! אנשי גבעת שמואל! יאיר נווה הוא לא חלק מהקהילה שלנו!". בפרקליטות החליטו על הגניזה מפני שסברו שמדובר ב"ביקורת על תפקודו של האלוף כמפקד הפינוי וזאת לאור המראות הקשים שנראו באירוע. על אף שהביקורת נגד האלוף נווה היא קשה וניתן לאומרה בדרך פוגענית פחות, אין להעמיד לדין על רקע המדיניות המצמצמת בעבירות כגון דא".

תלונה נוספת שנגנזה נוגעת למכתב שנשלח לח"כ אחמד טיבי. השולח כתב "אחמד טיזי (ישבן בערבית. ח"ל), האם ידוע לך שבעורקים שלך יש גנים של חמור". עוד נגנזו תלונות על מאמר בעיתון יום ליום המשווה בין טומי לפיד להיטלר; מכתב בו כונה זאב בוים "רוצח ופשיסט ונאצי, ימח שמך וזכרך" ומכתב שנשלח לאהרון ברק בו כונה "זונה בן זונה" ו"סבתא שלך היתה זונה עוד בחוץ לארץ". כך קרה גם לתלונה על מכתב שנשלח למאיר שטרית ובו ייחלו למות ילדיו. "מכיוון שאתה חבר בכנופיית שרון יקרה לשאר הילדים שלך מה שקרה לבתך שמתה מסרטן" כתב השולח. "כלבים רעים ימח שמם". לטיפול דומה זכתה גם כרזה בה הולבש ראשו של אהוד אולמרט על תמונתו של מבצע הלינץ' ברמאללה מנופף בידיו המגואלות בדם.

עו"ד יצחק בם המייצג את סגל, מסר בתגובה "מדובר בהחלטה שאינה יאה למשטר דמוקרטי המקדש את חופש הביטוי. אני בטוח שאלמלא היה במאמר שנכתב בתקופת גירוש היהודים מגוש הקטיף פרקליטות המדינה לא הייתה דואגת לפתוח בחקירה וכתב אישום, אבל מעתה ידע כל פובלציסט שהוא על הכוונת של פרקליטות המדינה אם דעותיו אינם נכונות". 

הרב הצבאי הראשי לשעבר, ישראל וייסצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ