ליברמן נחקר באזהרה בפרשת השגריר

במשטרה מעריכים: לא תתווסף עבירת שוחד לאישומים נגד ליברמן; בצוות החקירה שוקלים לעמת אותו עם חברי ועדת המינויים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן נחקר אמש (שלישי) במשטרה תחת אזהרה בחשד להפרת אמונים בפרשת השגריר. זאת, בעקבות בקשת הפרקליטות לבצע השלמות בטרם הגשת כתב האישום נגדו. במשטרה מעריכים כי לא תתווסף עבירת שוחד לכתב האישום נגד ליברמן, והתביעה תסתפק בעבירות של מרמה והפרת אמונים. הוא צפוי להיות מואשם בכך מפני שלא חשף בפני חברי ועדת המינויים והממשלה את העובדה שהשגריר זאב בן אריה גילה לו מידע חסוי על חיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס.

מה שכן השתנה היא התשתית הראייתית בכתב האישום, שהתרחבה בעקבות חקירת חברי הוועדה, ובהם סגן שר החוץ דני אילון. הראיות הנוספות עשויות לחזק את עמדת הפרקליטות לגבי קביעת הקלון נגד ליברמן ועל המשך דרכו הפוליטית.

כעת יצטרכו היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובכירי הפרקליטות לבחון את העדויות החדשות שהצטברו בתיק, להעריך את מהימנותן, ולהחליט האם יש מקום לשנות את נוסח האישום שיוחס לליברמן. אם אכן וינשטיין ישתכנע מתוצאות החקירה כי ליברמן היה מעורב בצורה פעילה במינויו של בן אריה, ייתכן כי יחליט לשנות לחומרה את נסיבות ביצוע העבירה באופן שעשוי להשפיע בהמשך על ההכרעה בסוגיית הקלון. לאור הנסיבות, בפרקליטות מעוניינים להכריע בסוגיה כמה שיותר מהר. 

צוות החקירה ביחידה לחקירות הונאה בלהב 433 ריכז את המאמץ רק בשאלה אם ליברמן השפיע על החלטת הוועדה במינוי זאב בן אריה לשגריר ישראל בלטביה. החוקרים גבו את עדויותיהם של כל חברי ועדת המינויים במשרד החוץ. עדותו של סגן השר אילון הפכה למשמעותית ביותר מאחר שהוא עמד בראש הוועדה, ומגירסתו עולה שליברמן פנה אליו ישירות בנוגע למינויו של בן אריה.

אביגדור ליברמן נואם בבנייני האומה, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

חברי הוועדה אמרו כי לא ידעו בשום שלב על החשד לפיו העביר בן אריה מסמכים לליברמן והדבר לא צויין בשום שלב על ידי השר או מי מטעמו. לטענת חלק מחברי הוועדה הדבר היחיד שהבינו הוא שהשר מעוניין במינויו של בן זאב לתפקיד השגריר בלטביה. בצוות החקירה שוקלים לעמת את ליברמן עם אחד מחברי הוועדה אם דבריו בחקירה יסתרו את גירסת חבריה. 

לפני שנחקר, נאם אמש ליברמן בכנס השקת הקמפיין של מפלגת הליכוד-ביתנו בבנייני האומה בירושלים ואמר כי הוא "מרגיש גן עדן": "אגלה לכם סוד, אני הערב על הבמה הזאת באמת מרגיש גן עדן. בפעם האחרונה שעמדנו על הבמה הזאת יחד נתניהו ואנוכי זה היה אחרי הניצחון הדרמטי של הליכוד ב-1996 נגד כל הסיכויים. אדוני ראש הממשלה, אני מבטיח לך שנחזור לכאן שוב, בפעם השלישית, אחרי הניצחון הגדול ב-22 בינואר".

אתמול התייחס מבקר המדינה, יוסף שפירא, לפניות שהתקבלו במשרדו מטעם תנועת אומ"ץ והתנועה לאיכות השלטון לבחון את התנהלות הפרקליטות בפרשה. שפירא אמר כי "ביקורות על הפרקליטות נעשו בשנתיים האחרונות", אך הבהיר כי "אשר להתפתחויות האחרונות, לא צריך להתלהב. בודקים היתכנות לביקורת מעמיקה יותר. העניין שבכותרות היום, של השר לשעבר ליברמן, עדיין בחקירה אי אפשר להתייחס אליו. נחכה כמה ימים ונראה".

ליברמן הגיב אתמול לדיווחים על עדותו של אילון. "ביממה האחרונה הוצפו כלי התקשורת בהדלפות ושמועות שונות ומשונות שבינן לבין המציאות אין שום קשר", אמר השר שהתפטר בעקבות הכוונה להגיש נגדו כתב אישום. "ברצוני להדגיש שכל 'השמועות והציטוטים', כביכול מטעמי או מטעם 'מקורבים' בדבר טענות שאטען כביכול במשטרה או השמצות על אנשים אחרים, לא היו ולא נבראו וכל מטרתן היא מניפולציה, לא מתוחכמת במיוחד, לשבש את ההליכים ולזרות חול בעיני הציבור. כל מה שיש לי לומר אגיד בהשלמת החקירה במשטרה ובבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ