תיק המרגלים קרס |

עסקת טיעון ועונשים קלים לפעילי ימין שעקבו אחר כוחות צה"ל

הפרקליטות הגיעה להסדר עם 5 צעירים שנאשמו באיסוף מידע בעקבות ההתפרעות בחטמ"ר אפרים, והם יוכלו לחזור לפעילות בתום ריצוי עונשם

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

"תיק המרגלים" של נערי הגבעות קרס: פרקליטות המדינה הגיעה לעסקת טיעון עם חמישה פעילי ימין שנאשמו באיסוף ידיעות בעלות ערך צבאי במטרה לסכל פינוי מאחזים. התיק ייסגר בעקבות קשיים ראייתיים משמעותיים, והנאשמים ירצו עונשים קלים בלבד.

הפרשה החלה בסוף השנה שעברה, בעקבות התפרעות פעילי ימין בבסיס חטמ"ר אפרים שניסו למנוע את פינוי המאחז רמת גלעד. לאחר האירוע פשטה המשטרה על דירה בשכונת קרית משה בירושלים ומצאה שם חמ"ל שאסף מידע על תנועות כוחות צבא. באופן חסר תקדים, הגישה התביעה נגד חמישה פעילים כתב אישום לפי תקנות ההגנה לשעות חירום, בגין איסוף ידיעות בעלות ערך צבאי וקשירת קשר להתפרעות בבסיס בשומרון.

על פי כתב האישום, החמישה הפעילו חמ"ל שבו ריכזו ידיעות מודיעיניות על תנועת כוחות צה"ל ומג"ב בגדה המערבית, כדי לסכל פינוי מאחזים בלתי־חוקיים. החמישה קיבלו דיווחים מחיילים ומקצינים, מקציני ביטחון בהתנחלויות ואף מיושב ראש הקואליציה, זאב אלקין.

לאחר שנה של הליכים מקדמיים שבמסגרתם התברר כי הפרקליטות הסתירה מבית המשפט האזנות סתר בתיק, העדיפה המדינה להגיע להסדר טיעון מקל עם הנאשמים על פני העמדתם למשפט. לפי הסדר הטיעון, עקיבא הכהן ואפי חייקין יורשעו בעבירות של איסוף ידיעות וייגזר עליהם עונש של שלושה חודשי מאסר בפועל. משלושת החודשים ינוכו 18 ימים שבהם שהו במעצר, וכן סוכם כי הפרקליטות לא תתנגד לניכוי שליש מעונשם, כך שבפועל הם יישבו חודש וחצי בכלא.

מאיר אטינגר, נכדו של הרב כהנא, יורשע באיסוף הידיעות הצבאיות, אך כיוון שהוא יושב בכלא זה חצי שנה לאחר שהפר את מעצר הבית שלו הוא ישוחרר מיד. אלעד מאיר ודוד אליהו יורשעו בעבירות של קשירת קשר לביצוע העוון. המדינה תבקש להטיל עליהם עבודות שירות והם יוכלו לבקש מבית המשפט שלא להרשיעם ולעשות עבודות לתועלת הציבור.

כל האישומים הנוגעים לאירוע בחטמ"ר אפרים עצמו נמחקו. בפרקליטות רואים בעסקת הטיעון הישג מסוים מאחר שהצליחו לקבוע נורמה פלילית לתצפיות אחר תנועת צה"ל והמשטרה שנועדו לסכל פינוי מאחזים, פרקטיקה שנעשית בקרב פעילי ימין זה עשור. עם זאת, חמשת הנאשמים היו יעדים מודיעיניים של המחלקה היהודית בשב"כ עוד לפני הפרשה, ובסופו של דבר הם יקבלו עונשים קלים ויחזרו לפעילות. אחת ההבנות בהסדר הטיעון היא הסרת כל האיסורים שרבצו על הנאשמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ