מיליון שקל לשני תושבי כפר כנא שהואשמו לשווא ברצח חייל

השניים הואשמו ברצח החייל אולג שייחט ב-2003 למרות שבשב"כ טענו כי אין די ראיות להגיש כתב אישום. כשנה לאחר שנכלאו נתפס הרוצח

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

המדינה תשלם 1,175,000 שקל לשני תושבי כפר כנא שהואשמו לשווא ברצח החייל אולג שייחט, כך החליט היום (רביעי) בית המשפט המחוזי בנצרת. לפי הסכם הפשרה, אותו אישר שופט המחוזי יצחק כהן, המדינה תשלם לכל אחד מהתובעים 500,000 שקל ועוד 175,000 שקל שכר טרחת עורכי-דין.

החייל אולג שייחט נחטף ביולי 2003 בצומת בית-רימון שבכניסה לכפר כנא, כאשר עשה את דרכו מבסיסו בצפת לביתו בנצרת-עילית. גופתו נמצאה כעבור שבוע במטע זיתים בין כפר כנא למשהד. שבוע לאחר מכן נעצרו טארק נוג'ידאת ויוסף סבייח וכמה ימים אחר כך נעצר גם שריף עיד בחשד למעורבות ברצח. לאחר מעצרו של נוג'ידאת, הוא בחטיפתו ורציחתו של שייחט והפליל במעשה את חבריו. הוא אף שחזר את האירוע, שרטט את הזירה ותיאר את מהלך האירועים.

לאחר זמן מה חזר בו נוג'ידאת מהודאתו. בשלב זה נתגלעו חילוקי דעות בין חוקרי השב"כ והמשטרה. בשב"כ סברו כי אין די ראיות לגיבוש כתבי אישום נגד השלושה. בסופו של דבר ובהנחיית פרקליטות המדינה הוחלט להגיש כתבי אישום נגד השלושה, ואלה הוגשו בספטמבר 2003. כשנה אחרי הרצח התברר כי השלושה אכן לא היו אחראים למעשה וביולי 2004 בוטלו כתבי האישום נגדם, זאת לאחר ששלושה חודשים קודם לכן נעצר הרוצח, מוחמד ענבתאווי, תושב כפר כנא.

סבייח (מימין) ונוג'ידאת לאחר שבית המשפט הודיע על שחרורם, 2004צילום: אנצ'ו ג'ו / ג'יני

ענבתאווי, שנעצר ב-19 באפריל 2004 הודה ברצח החייל ושחזר אותו. לאחר מכן חזר בו וטען כי חברו, מוחמד חטיב, סיפר לו שארבעה פלסטינים היו שותפים ברצח, ואחר כך טען כי חטיב הוא זה שרצח את שייחט. חטיב נהרג בקרב יריות בצומת בית רימון ב- 18 באפריל 2004, לאחר שירה על רכב סיור של מג"ב. שותפו לירי, עלאא מוסא, בן 21 מכפר מנדא בגליל המערבי, נפצע ברגלו ונעצר. הרובה בו ירו השניים היה שייך לאולג שייחט ומציאתו הביאה למפנה בחקירת הרצח.

ענבתאווי ושותפו לרצח, מוחמד חטיב, היו חברים בארגון טרור שהקימו בשם "חופשיי הגליל" שמטרתו היתה לפגוע במדינת ישראל בגין מה שכינו "הרג תושבי הגדה המערבית ומעשי ישראל בשטחים". ארבעה שותפים אחרים בהתארגנות הודו בעבר בעבירות שיוחסו להם והורשעו בבית המשפט.

אולג שייחטצילום: אנצ'ו ג'וש / ג'יני

על פי כתב האישום, ב-21.7.03 החליטו ענבתאווי וחטיב לחטוף חייל במטרה לרוצחו וליטול ממנו את נשקו. השניים נסעו ברכב השייך לאחיו של ענבתאווי ובדרך קנו כבל המשמש למעצור של אופניים על מנת לחנוק את החייל שיחטפו. השניים איתרו חייל חמוש בצומת גולני, אך ענבתאווי היסס והמשיך בנסיעה. חטיב הטיח בו כי הוא פחדן והם שבו לכיוון צומת בית-רימון. בצומת הבחינו השניים באולג שייחט, וחטיב עבר למושב האחורי של הרכב.

שייחט נכנס לרכב והתיישב במושב הקדמי לצדו של ענבתאווי. במהלך הנסיעה, בזמן שחטיב שוחח עם שייחט על שירותו הצבאי, פנה ענבתאווי לדרך צדדית ולשאלתו של שייחט לפשר הסטייה ענה חטיב כי עליהם לאסוף חבר אתו העמיד פנים שהוא משוחח בטלפון. בשלב זה אחז חטיב בכבל וחנק את שייחט. ענבתאווי עצר את הרכב והכה את שייחט בחוזקה בפניו. לאחר ששייחט איבד את הכרתו, העבירו אותו השניים לתא המטען של הרכב והמשיכו בנסיעה. בשלב מסוים, הם עצרו, ירו בשייחט בראשו והטמינו את גופתו בבור שחפרו. לאחר מכן, הם קנו בנזין ושרפו את חפציו של שייחט. בסוף 2007 הורשע ענבתאווי ברצח שייחט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ