פנייה ליועץ המשפטי לממשלה: בטל הסדר מקל עם נאשם בהצתת בתי מהגרים

הפרקליטות הפחיתה את סעיף האישום ל"מתן אמצעים לביצוע פשע". כעת נמתחת ביקורת על כך שנהאשם ביידוי בקבוקי התבערה ירצה עבודות שירות בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם חיים מולא, שבו הוא הורשע רק ב"מתן אמצעים לביצוע פשע" למי שזרק בקבוקי תבערה על בתי פליטים ומהגרים בדרום תל אביב לפני כשמונה חודשים, פנתה אתמול עו"ד גבי לסקי, העוסקת בתחום זכויות האדם, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לבטל את ההסדר עם מולא. זאת, בין השאר, משום שפרקליטות מחוז תל אביב לא מסרה לפחות לחלק מנפגעי אותן עבירות, על ההסדר המקל, בניגוד לחוק זכויות נפגעי עבירה.

ב-27 באפריל השנה נזרקו שמונה בקבוקי תבערה לעבר ארבעה בתים פרטיים ולחצר גן ילדים של פליטים מאפריקה בשכונת שפירא בדרום תל אביב. באותה שעה ישנו במבנה הגן תינוקות וילדים קטנים. בקבוקי התבערה גרמו לנזק רב לרכוש. במזל לא נגרמו פגיעות בנפש.

למחרת נעצר מולא, בן 21 מתל אביב, וב-17 במאי הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום חמור. הוא הואשם בהצתה ובגרימת היזק בזדון. מולא, על פי כתב האישום, השליך את בקבוקי התבערה ובכך יצר "מעין משרפות בבתיהם של מבקשי המקלט".

מולה (בחולצה השחורה) לאחר שהתעמת עם פעילים בהפגנה למען זכויות הפליטיםצילום: דניאל בר און

השבוע פורסם בקול ישראל כי הפרקליטות תיקנה את כתב האישום נגד מולא, ושינתה את האישומים נגדו - מהצתה ל"מתן אמצעים לביצוע פשע" לאדם שזרק את בקבוקי התבערה. אותו אדם איננו ידוע למשטרה. כמו כן הוצאו מכתב האישום בקבוקי התבערה שהושלכו על שתיים מדירות הפליטים וגן הילדים. בעקבות השינויים, צפוי מולא לרצות שישה חודשים של עבודות שירות.

גן הילדים, שסבל נזק כבד, עבר לפני כמה חודשים למקום אחר בתל אביב. מיד לאחר פשע השנאה סיפרה ל"הארץ" הגננת, בלסינג אוקוצ'ו: "הילדים מבינים מה קרה. הם שאלו ‘למה מישהו שרף הכל?'. אמרתי להם שרוצים להרוג אותנו. הם שאלו ‘למה' ועניתי שאני לא יודעת".

חיים מולה מתעמת עם שוטר בהפגנה, ימים לפני זריקת בקבוקי התבערה צילום: דניאל בר-און

יחד עם בעלה, אוסטין, ובסיוע של ישראלים רבים, פתחה בלסינג מחדש את הגן. לפני כחודש נעצר אוסטין על ידי משטרת ההגירה וגורש לניגריה. בלסינג ואוסטין באו לישראל לפני כשלוש שנים, לאחר שנמלטו מטבח שביצעו מוסלמים בנוצרים.

במכתב ליועץ המשפטי לממשלה כותבת עו"ד לסקי כי חוק זכויות נפגעי עבירה קובע, כי "נפגעי אלימות חמורה זכאים להביע את עמדתם לעניין הסדר טיעון המתגבש עם הנאשם, טרם קבלת החלטה בעניין. במקרה זה, דבר קיומו של ההסדר לא הובא לידיעת נפגעי העבירה (או לפחות לחלקם), והם למדו על קיומו מהפרסומים בתקשורת בלבד".

עוד היא כותבת ש"לא יעלה על הדעת כי נפגעי מעשים כה חמורים, כמו הצתת גן ילדים ודירות מגורים על יושביהן - כולל ילדים קטנים ותינוקות - באישון לילה, לא יידעו על כוונה להקל באופן בוטה ומהותי עם תוקפם לכאורה, ואף הוצאת עניינם מכתב האישום".

יתרה מזאת, לפי עו"ד לסקי, גם מכתב האישום המתוקן נגד מולא עולה כי מדובר בפשע שנאה. על רקע זה לא ברורה החלטת הפרקליטות "להסתפק בעבירה של מתן אמצעים לביצוע פשע בלבד, מבלי להוסיף את הנסיבה המחמירה של ‘עבירות ממניע גזענות או עוינות כלפי ציבור'", דבר שהיה מעלה באופן משמעותי את העונש שניתן לגזור על מולא.

בלסינג אוקוצ'ו וילדי הגן בת"א. בקבוקי תבערה נזרקו על הגן בעת ששהו בוצילום: דניאל צ'צ'יק

"מאחר שמדובר במקרה מובהק של פשע שנאה, המחייב הרתעה חמורה ואמירה ברורה", הוסיפה עו"ד לסקי, "הרי שרכיב הענישה שבהסדר הטיעון המוצע אינו עומד בקנה אחד עם חומרת מעשיו של הנאשם, ולא נותן כל משקל לעובדה שמדובר בפשע ממניע גזעני".

לדבריה, עונש של שישה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות נחשב "נמוך לאין שיעור לנוכח נסיבות המקרה".

ממשרד המשפטים לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ