כתב האישום המתוקן: ליברמן אמר לאילון למנות את בן אריה לשגריר

היועץ המשפטי לממשלה החליט לא לשנות את סעיפי כתב האישום נגד ליברמן, שיוגש ביום ראשון, אך להחמיר בניסוח העובדתי שלו - החלטה בעלת חשיבות מכרעת לסוגיית הקלון בתיק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

‫היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט לעדכן את כתב האישום נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן בפרשת השגריר ולהחמיר את ניסוח העובדות בכתב האישום.‬ העבירה שיוחסה לליברמן, מרמה והפרת אמונים, נותרה בעינה‬. מסביבתו של ליברמן טענו כי לא ביצע כל עבירה פלילית. האישום בעניינו של ליברמן יוגש לבית משפט השלום בירושלים ביום ראשון הקרוב.

מכתב האישום המתוקן עולה כי לאחר שליברמן מונה לשר חוץ, הוא פנה לזאב בן אריה והציע לו לכהן כיועץ במטה המדיני שלו.‬ לאחר שבן אריה נענה להצעה, פעל ליברמן למינויו לתפקיד, ובן אריה החל למלאו באפריל 2009. כחצי שנה לאחר מינויו לתפקיד יועץ במטה המדיני של שר החוץ, שקל בן אריה להגיש את מועמדותו לכהונת שגריר ישראל בלטביה. בן אריה התייעץ עם ליברמן, וזה הביע את הסכמתו כי יתמודד על התפקיד‬.

ב-29 באוקטובר 2009 הופיע בן אריה בפני ועדת המינויים של משרד החוץ למינוי ראשי נציגויות בחו"ל, בראשות אילון.‬ לפי האישום, "ליברמן פעל בסמוך למועד כינוס ועדת המינויים לקידום בחירתו של בן אריה על ידי ועדת המינויים. לצורך קידום המינוי, זימן הנאשם את אילון, סגנו, לחדרו ואמר לו שיש למנות את בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה, כשהנאשם מנמק זאת בהיותו של בן אריה המועמד המתאים ביותר, כביכול, לתפקיד".‬

‫בכתב האישום נכתב כי "אילון לא הכיר את המועמד בן אריה היכרות של ממש, אך בהסתמך על דברי הנאשם ועל סמך המסמכים שהונחו בפני ועדת המינויים, פעל לבחירתו של בן אריה על ידי ועדת המינויים וזו אמנם בחרה בבן אריה לתפקיד שגריר ישראל בלטביה, מתוך עשרה מועמדים שהגישו מועמדותם לכהונה זו".‬

‫עוד נטען בכתב האישום כי ליברמן "נמנע מלהביא לידיעת חברי ועדת המינויים, ובהם אילון, את פרשת מסירת המידע הסודי. כתוצאה ממחדל זה של הנאשם, לא נמצא בפני ועדת המינויים המידע החיוני, לפיו בן אריה, בכהונתו הקודמת כשגריר, נכשל בחשיפת תכני הבקשה לעזרה משפטית, פעל לשיבושה, והפר בכך, באורח חמור, את האמון שניתן בו. זאת למרות היותו של מידע זה מהותי לבחינת התאמתו של בן אריה לתפקיד כה רגיש" - תפקיד זהה לזה שבו הפר את חובות האמון שחלו עליו, כאמור.

על פי האישום, לאחר החלטת ועדת המינויים פעל ליברמן כיו"ר ועדת השרים למינויים בשירות החוץ לאישור מינויו של בן אריה לשגריר בלטביה - מבלי שמסר לוועדה את המידע "בדבר כישלון בן אריה במילוי תפקידו בפרשת מסירת המידע הסודי, והאישור ניתן".‬

מאוחר יותר באותו היום ליברמן הביא את החלטת ועדת השרים לאישור הממשלה וגם בפניה לא חשף את המידע.‬ כניסתו של בן אריה לתפקיד סוכלה לאחר שבתחקיר ביטחוני לקראת התפקיד, נחשפה העובדה שמסר לליברמן את המידע על חיקור הדין שנעשה אודותיו בבלארוס.‬ לטענת הפרקליטות, "בהיותו עובד ונבחר הציבור, בכהונתו כשר החוץ המופקד על שירות החוץ של המדינה, ביצע הנאשם במהלך מילוי תפקידו, מעשי מרמה והפרת אמונים הפוגעים מהותית בציבור".‬

הפרקליטות פרסמה את רשימת עדי התביעה שכוללת את אילון; שגריר ישראל בצרפת יוסי גל, שהיה חבר בוועדה, איתי בן דוד, מזכיר ועדת המינויים, וכן ויקטור הראל שהיה מבקר פנים במשרד החוץ והתריע על הליקויים בכהונתו של בן אריה כשגריר בבלארוס.

עדי תביעה נוספים יהיו שגריר ישראל בתאילנד, שמעון רודד; יעקב ליבנה ממשרד החוץ; הממונה על מעמד האשה במשרד החוץ, אילנה רביד; וכן קונסול ישראל באטלנטה, עופר אבירן, שהתמודד מול בן אריה על תפקיד השגריר בלטביה‬.

לטענת הפרקליטות, במינוייו ליועץ במטה המדיני של שר החוץ ולשגריר בלטביה היה משום הענקת גמול למי שביצע עבורו מעשים חמורים, או שהדברים עלולים היו להיראות כהענקת גמול אסורה, כאמור. כל זאת עשה הנאשם בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור כשר החוץ המופקד על שירות החוץ של המדינה, לבין תחושת מחויבותו האישית.

דובר ישראל ביתנו מסר בתגובה כי: "כפי שכבר אמר ח״כ אביגדור ליברמן שב ואומר כי לא עבר עבירה פלילית כלשהי והדבר לא השתנה גם בעקבות השלמת החקירה הנוספת. ח״כ ליברמן מעוניין כי העניין יתברר במהירות בבית המשפט ולשם כך כבר הודיע לכנסת, מיד עם קבלת הודעת היועץ המשפטי לממשלה, כי הוא מסיר את חסינותו וזאת בהמשך להתפטרותו מתפקיד שר החוץ - כדי שההליך יוכרע במהירות בבית המשפט, ורק שם. כל השמועות על הסדר טיעון, כמו גם שמועות אחרות, לא היו ולא נבראו והאמת תתברר בבית המשפט".

גם כתב האישום המקורי ייחס לליברמן עבירה של מרמה והפרת אמונים מאחר שלא חשף בפני חברי ועדת המינויים והממשלה את העובדה שהשגריר זאב בן אריה גילה לו מידע חסוי על חיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס. האישום המקורי לא ייחס לליברמן מעורבות פעילה בקידום המינוי.

האם האישום המתוקן מחסל סופית את הקריירה הפוליטית של ליברמן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ