ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אלמונים ריססו אמש (רביעי) כתובות נאצה על קברים ועל חומת בית העלמין בכפר הנוצרי בירעם שבגליל העליון, ושפכו חומר דליק בפתח הכנסייה במקום. בפתח הכנסייה ועל הקברים רוססו מגן דוד והמלה "נקמה" בעברית ובאנגלית וכתובות פוגעניות נוספות. התושבים התלוננו במשטרת צפת. הכנסייה ובית העלמין הם השרידים היחידים שנותרו מהכפר, שתושביו גורשו ממנו ב-1948.

"זה מעשה נבזי המסמל קיצוניות פושעת, ואי אפשר לעבור עליו לסדר היום", אמר חבר ועד היישוב כאמל יעקוב. בוועד הוסיפו כי בימי חג המולד שנחגג השבוע בילו משפחות במתחם הכנסייה ובפארק שהוקם על חורבות היישוב, וכי במקום לא נראו סימנים לפגיעה. הכתובות התגלו רק היום, כך שהתושבים מניחים כי ההשחתה נעשתה אמש. 

מתחם בית הקברות מגודר והכנסייה נעולה בדרך כלל בעקבות פריצות ונזקים דומים שאירוע בעבר. לדברי יעקוב, גם בעבר הוגשו תלונות למשטרה אולם לא נעצרו חשודים. "בכוונתינו לפנות לכל הגורמים הרלוונטיים, כולל לוותיקן, ולהתלונן על פגיעה מכוונת במקומות קדושים שחוזרת על עצמה בלי שתהיה תגובה הולמת מגורמי אכיפת החוק", אמר, "אנחנו מקווים שהמדינה תשים הפעם את ידה על החשודים ולא נחזור על אותו תסריט של אין חשודים ואין אשמים במעשים. המדינה אמורה לשמור על המקומות הקדושים". ממשטרת המחוז הצפוני נמסר בתגובה כי "חקירה נפתחה בעקבות המקרה". 

דלת הכנסייה בבירעם, היוםצילום: ועד עקורי בירעם

לפני כשבועיים רוססו כתובות נאצה על חומת מנזר בעמק המצלבה בירושלים, וכן על רכב שחנה בסמוך. צמיגי שלוש מכוניות נוקבו. בכתובות נכתב "חנוכה שמח – תג מחיר", "ישו בן זונה" ו"ניצחון למכבים". המשטרה פתחה בחקירת האירוע. 

לפני שלושה חודשים הושחת מנזר של המסדר הפרנציסקני בהר ציון בירושלים, כשעל שער המנזר רוססו הכתובות "תג מחיר" ו"ישו בן זונה". בספטמבר אף רוססו כתובות על מנזר השתקנים בלטרון ודלתו אף הוצתה. לא היו נפגעים באירוע.

ראשי הכנסייה הקתולית באזור ירושלים גינו במלים חריפות את ריסוס כתובות הנאצה על קירות מנזר השתקנים בלטרון. בהודעה שפרסמו בכירים בכנסייה נכתב בין היתר כי "מה שקרה בלטרון הוא רק עוד מקרה בשורה של התקפות נגד נוצרים ומקומות הפולחן שלהם". הם קראו לרשויות בישראל "להשקיע בחינוך לערכים", שימנע הישנות של פשעי שנאה.

על הודעת הגינוי חתומים בין השאר פואד טוואל, הפטריארך הלטיני של ירושלים, האב פיירבטיסטה פיצאבלה, הקוסטוס של ארץ הקודש (שומר המקומות הקדושים מטעם הותיקן) והארכיבישוף המארוני.

הגרפיטי על חומת בית העלמין, הבוקרצילום: ועד עקורי בירעם

הכותבים מעלים שורת שאלות נוקבות: "מה קורה בחברה הישראלית היום שמאפשרת לנוצרים להפוך לקורבנות ומטרות של אלימות? מי שמפיץ את סיסמאות השנאה מבטא את הזעם שלו על פינויה של התנחלות יהודית בלתי חוקית בגדה המערבית, אבל מדוע הם מכוונים את הזעם שלהם נגד נוצרים ונגד מקומות הפולחן? איזה סוג של זלזול כלפי הנצרות לומדים בבתי הספר ובבתים? ומדוע העבריינים לא נתפסים ומובאים לדין?".

בכנסייה מתחו ביקורת חריפה על הערכים הנלמדים בארץ: "בבוקר הזה הנוצרים בישראל שואלים שאלות רבות כשהם מחפשים תנחומים וביטחון. הגיע הזמן שהרשויות ישימו קץ לאלימות חסרת הפשר הזו, וישקיעו בלימוד ערכים של כבוד כלפי כל מי שקורא לאדמה הזו בית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ