שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קצין בכיר במשטרה קודם על אף שתקף שוטרת והורשע בבית דין

חודשיים לפני שקודם נצ"מ אמיר בן טובים תקף שוטרת ואיים עליה כי סירבה לאפשר לו מעבר במקום אסור כשהיה בבגדים אזרחיים

יניב קובוביץ
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יניב קובוביץ
חיים לוינסון

ניצב משנה אמיר בן טובים, שכיהן כעוזרו של מפכ"ל המשטרה, קודם על אף שתקף שוטרת והורשע בהתנהגות שאינה הולמת שוטר. בן טובים הורשע בבית הדין המשמעתי של המשטרה ביוני האחרון, לאחר שבאוגוסט 2011, כשהיה בבילוי משפחתי בירושלים, תקף שוטרת שמילאה את תפקידה. בית הדין גזר עליו נזיפה חמורה וקנס אותו ב-5,000 שקלים. בעת הדיונים בבית הדין, באוקטובר 2011, קודם בן טובים לתפקיד בכיר, וכיום הוא מכהן כראש מחלקת מחקר בחטיבת המודיעין.

האירוע התקיים באוגוסט 2011 בפסטיבל חוצות היוצר בירושלים. בן טובים בילה בפסטיבל עם אשתו ובתו, ונתקל בשוטרת שעסקה באבטחת האירוע. בן טובים, שהיה בלבוש אזרחי, ביקש לעלות בגרם מדרגות ליד הבמה המרכזית כדי להגיע לרכבו, אך השוטרת מנעה זאת ממנו מתוקף תפקידה. השוטרת הבהירה לבן טובים שאלו מדרגות חירום וכי מפקדיה הורו לה שלא לתת לאיש לעבור בהן.

השוטרת העידה בבית הדין כי בן טובים איים עליה ודחף אותה בגלל סירובה לאפשר לו מעבר. "הוא תלש את סרט הסימון שהיה שם", העידה השוטרת, שטענה כי הקצין אמר: "את יודעת מי אני, אני אעיף אותך מהמשטרה, אני ניצב משנה אני עוזר המפכ"ל, אני בדרגה הרבה יותר גבוהה ממפקד התחנה שלך". בן טובים שירת בעברו כעוזר המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס דודי כהן, אך בעת האירוע כבר לא היה בתפקיד זה והמתין לשיבוץ מחדש במשטרה.

כתוצאה מקריעת סרט הסימון קיבלה השוטרת מכה חזקה בחזה. "הוא ניסה לדחוף אותי עם הגוף שלו, לא עם הידיים, פשוט הגוף שלו והגוף שלי היו מאוד צמודים חזה לחזה, אז תפסתי במעקה כדי למנוע ממנו לעבור", העידה השוטרת. "בגלל שהגוף שלו גדול, הוא רחב גוף, ואני לא, אז היה לי קשה למנוע ממנו והשתמשתי באמת בכל הכוח שהיה לי, זה היה תוך כדי חילופי דברים...כתוצאה שהגוף שלו דחף את הגוף שלי אני מעדתי".

צילום: דניאל בר און

שוטרת שהיתה עדה למקרה אמרה בבית הדין כי "זה היה נורא מאיים". השוטרת אף פנתה לבן טובים וצעקה לעברו "בושה וחרפה האופן בו אתה מתנהג, ההתנהגות שלך כקצין בכיר מביישת את המשטרה". בעקבות המהומה שהתפתחה במקום, כוח משמר הגבול בא למקום ונחלץ לעזרת השוטרת. מפקד הכוח העיד בבית הדין כי "הוא פשוט לא התייחס אליה...הוא המשיך לעבור תוך כדי שהוא דוחף אותה עם הגוף...ראיתי שהוא עובר דרכה והודף אותה עם הגוף שלו".

משהסלים האירוע, בא למקום סגן מפקד התחנה שהיתה אחראית על אבטחת האירוע. הוא זיהה את בן טובים, ואיפשר לו לעבור במדרגות. כשעלה בן טובים במדרגות הוא פנה שוב לשוטרת ושאל אותה לשמה, דרגתה והיכן היא משרתת.

המקרה הגיע למחלקה לחקירות שוטרים, שהעבירה את הטיפול בתיק לבית הדין המשמעתי של המשטרה. בן טובים הואשם בהתנהגות שאינה הולמת שוטר, כשתקף את השוטרת וקרע את סרט הסימון הכוח, ובעבירת ניצול מעמד של שוטר שלא לצורך מילוי תפקיד, כשאמר לשוטרת שהוא עוזר המפכ"ל ויסלק אותה מהמשטרה.

בדיונים הכחיש בן טובים את האשמות שייחסו לו בבית הדין. לטענתו, הוא לא קרע את סרט הסימון אלא תלש אותו כדי לעבור אבל לא הצליח לחבר אותו מחדש. הוא טען כי אמר לשוטרת שבעברו היה עוזר המפכ"ל וכעת הוא ממתין לשיבוץ.

בית הדין לא קיבל את גרסתו של בן טובים, לאחר שמרבית העדים, מלבד אשתו, תמכו בגרסת המתלוננת. "לא מצאנו ממש בהסברו שבכך ביקש שלא לעקוף אותה ושלא לפגוע בכבודה, הסבר זה אינו מתיישב עם התנהגות הנאשם באירוע", קבעו הדיינים. "אנו מאמינים לגרסת המתלוננת ולדבריה כי חשה מאוימת נוכח עלייתו של הנאשם במדרגות ולאחר קריעת הסס"ל (סרט הסימון) בניסיון לעבור הלאה במדרגות כשהוא דוחף בגופו את גופה....אנו מאמינים למתלוננת כי הנאשם אף הוסיף ואיים עליה שיעיף אותה מהמשטרה".

בדיון טען בן טובים כי החלטה קשה בעניינו עלולה להשפיע על המשך קידומו במשטרה ואמר כי הוא עומד לפני שיבוץ לתפקיד בכיר באגף החקירות והמודיעין של המשטרה, תפקיד שאכן קיבל באוקטובר 2011. בן טובים אף הביא לדיון חוות דעת של מפקדיו לשעבר, המפכ"ל לשעבר ונציב שירות בתי הסוהר, רב גונדר אהרון פרנקו, שהעידו על תרומתו למשטרה.

בית הדין הרשיע את בן טובים בעבירת התנהגות שאינה הולמת שוטר, אבל זיכה אותו מחמת הספק מעבירת ניצול מעמד של שוטר. על אף שהתביעה דרשה עונש של 16 אלף שקלים ונזיפה חמורה, בית הדין הסתפק בקנס של 5,000 שקלים ובנזיפה חמורה.

במשטרה סירבו להגיב על הכתבה. בא-כוחו של הקצין מסר כי "מדובר באירוע שהתרחש לפני כשנה וחצי. כמצוין בפסק הדין, מדובר בקצין איכותי ומוערך מאוד. האירוע הינו אירוע נקודתי שנסב סביב עליית הקצין עם בתו בין זרועותיו על מנת להגיע לרכבו, שחנה ליד החפ"ק באישור מפקד האירוע. השוטרת שהוצבה במקום בתפקיד לא אישרה מעברו כחלק מתפקידה, דבר שהוביל לדו-שיח בין הקצין לבין השוטרת ולהיותה חשה מאוימת בעת שעלה הקצין במדרגות לעברה וניצב מולה. בגין תלונתה נשפט הקצין ועל רקע בכירותו הורשע בהתנהגות שאינה הולמת, ונגזרו עליו נזיפה וקנס במישור המשמעתי. הקצין מצר על התרחשות האירוע וקיבל עליו את הדין שנקבע בבית הדין למשמעת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ