תוכנית לאבטחת נשים ערביות הפחיתה את הרציחות בטענה לכבוד המשפחה

פרויקט להגדרת הנשים כ"אישיות מאוימת" ולמעצר מוקדם של הגורמים המאיימים, הביא לכך שברמלה ובלוד סיכמו שנה ללא רציחות, לעומת 4 מקרים ב-2011

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

לפני כחצי שנה, במאי 2012, עצרו בלשי תחנת רמלה בחור ערבי צעיר לבדיקה ברכב. לאחר כמה דקות נמצאה על הבחור כמות קטנה של סמים, והוא נלקח לתחנה. בחקירה, הופתע לגלות כי המשטרה מבקשת להביאו להארכת מעצר ולדרוש את הרחקתו מאזור מגוריו - צעד חריג עבור מי שנתפסו עליו סמים. ואולם מה שאותו חשוד לא ידע, הוא כי היה נתון בימים האחרונים תחת מעקב, וכי אנשי המודיעין בתחנה המתינו לכל מעידה הכי קטנה שלו - זאת מכיוון שמידע שהגיע למשטרה הצביע על כוונתו לפגוע באחותו על מה שנקרא "כבוד המשפחה".

מעצרו של הצעיר התבצע כחלק מפיילוט שפועל בשנה האחרונה במחוז מרכז של המשטרה, בניסיון להילחם במגפת רצח הנשים במגזר הערבי. מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו, סיפר כי החליט על הפעלתו עם מציאת גופתה של יסמין אבו זעלוק, סמוך לבית העלמין בלוד ב-2011 - הרביעית שנרצחה באותה שנה ברמלה ולוד בנסיבות דומות.

מאז, כל אישה מהיישובים הערבים בתחומי המחוז, שמתקבל מידע מודיעיני על כוונה של מישהו מבני משפחת לפגוע בה, מוגדרת מיידית כ"אישיות מאוימת", וזוכה לסל אבטחה על מנת לשמור על שלומה. הנוהל לא זר למשטרה. כבר שנים שהוא מופעל כשמדובר באנשי ציבור מאוימים, ואולם עתה החליטו במחוז מרכז לאמץ אותו גם לעזרת הנשים המאוימות.

זירת רצח צעירה ערביה בלוד, ארכיוןצילום: מוטי קמחי

התהליך מתחיל במישור המודיעיני והחקירתי. כל פיסת אינפורמציה שמגיעה למשטרה על אפשרות לפגוע באישה כלשהי, מועברת מיד לגורמים הרלוונטיים במחוז. אז מנסים לאתר מי יכול לנסות ולפגוע בה, ובמקביל בונים עבורה סל אבטחה, כמענה ראשוני שימנע כל ניסיון לפגיעה.

אותם גורמים שיכולים לנסות ולפגוע באשה או שיכולים לספק מידע מועיל, מעוכבים לחקירה מבלי לחשוף את המאוימת, ונעצרים באמתלות שונות: נהיגה בזמן פסילה, אחזקת סמים או אפילו הוצאה לפועל.

סל האבטחה שמסופק לאשה משתנה בהתאם לרמת האיום. החל מקשר יום-יומי עם רכז המודיעין, דרך העברתה למקלטים ברחבי הארץ, ובמקרים קיצוניים אף הטסה לחו"ל, שם בשיתוף האינטרפול, מתקבלת האשה בתוכנית קליטה מסודרת. בחלק מהמקרים, מוצאות הנשים מבתיהן גם נגד רצונן, ובשנה שעברה הוצאה אשה מביתה ברמלה בצו בית משפט, לאחר שאנשי התחנה הבינו שהיא בסכנת חיים ממשית.

"במשך שנים המשטרה עבדה מול שייחים ודודים למיניהם, כדי לנסות ולהוריד את הלהבות - אבל זה לא הוכיח את עצמו", סיפר בכיר במחוז מרכז. "בהרבה מקרים, מי שהמשטרה היתה תופסת כ'מתווך', דווקא תמך ברוצח".

להפעלת הפיילוט, פנו במחוז מרכז למי שתדיר הפגינו נגד אזלת ידם בטיפול בתופעה, בהן סמאח סלאיים מנע"ם (נשים ערביות במרכז), מהפעילות הבולטות נגד התופעה. "מה שקורה היום בלוד וברמלה מראה רק דבר אחד, וזה שכשהמשטרה רוצה, היא יכולה ואת זה טענתי כל השנים", אומרת סלאיים, שביוזמת מפקד תחנת לוד, סגן ניצב דורון תורג'מן, הוזמנה להשתתף במהלך. "היום כשיש בעיה עם אחת הנשים, מזמנים אותי להתייעצות איך אפשר לטפל בבעיה. כשיש למשטרה בעיה לדבר עם אחת מהן, נותנים לי לשבת איתה ואני מצליחה איפה שהשוטרים לא. היום הם לוקחים את זה ברצינות, איך שאנחנו פונים עם בעיה של אחת הנשים אנחנו מיד מקבלות תשובה, ורואים את התוצאות".

ואכן, את שנת 2012 מסכמים בסיפוק במשטרה ללא כל רצח של אשה ברמלה ובלוד, זאת לאחר שנים ארוכות וקשות. מאז 1991 לא היתה שנה שבה לא נרצחה אשה אחת לפחות בערים אלו. המשימה עדיין רחוקה מלהסתיים עם זאת, שכן בטירה וקלנסווה נרצחו השנה שתי נשים.

לאחרונה אף קיימו במשטרה דיון עם נציגי משרדי הממשלה, במטרה לזרז את ההליכים שיכולים להציל את אותן נשים. בדיון, בו ייצג את המשטרה רב פקד יגאל עזרה, היועץ לענייני ערבים במחוז מרכז, הוחלט על הקמת ועדה בה ישבו נציגים של המשטרה, משרד הבריאות, הרווחה, המשפטים, הפנים והחוץ, שידונו במקרים השונים. כך יוכלו למשל לזרז במקרים מסוימים שינוי זהות של מי שהוחלט להרחיקה מביתה.

במשטרה מקווים שהדבר יגביר את אמון הנשים במשטרה, ויגרום להן להתלונן - כפי שאומר תת ניצב שמעון בן הרוש, מפקד מרחב שפלה. "ניתן את כל הגיבוי הדרוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ