חשד: אלמונים ניפצו אריחים בקבר דוד כדי למחוק את זכר האיסלאם

אנשי רשות העתיקות גילו הלילה כי אריחי הקרמיקה בקבר דוד, שאוירו במאה ה-17 ומשמשים עדות לשליטה המוסלמית במקום, נופצו לחלוטין

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אלמונים ניפצו הלילה את האריחים בקבר דוד בהר ציון בירושלים. ברשות העתיקות והקרן למורשת הכותל הגדירו היום (חמישי) את תוצאות הפגיעה באריחים כ"נזק מוחלט". לפי גורמים המעורים בנושא, החשד הוא כי מטרת המעשה היא לפגוע בסטטוס קוו העדין בין הדתות.

אריחי הקרמיקה המצוירים ביד אומן יוצרו וצוירו ככל הנראה במאה ה-17, בתקופת האימפריה העותמאנית, ככל הנראה כחלק משיפוץ הקבר כמקום קדוש לאסלאם. האריחים היו מעוטרים בדגמים של פרחים, גבעולים ועצים בצבעים כחול, טורקיז ואדום. הקרמיקה הייחודית כבר נפגמה קשות לפני עשור, כאשר משרד הדתות שיפץ את מתחם הקבר, כיסה חלק מהאריחים בשכבות טיח וסיד ובנה על גבם ארונות ספרי קודש. האריחים משמשים עדות לנוכחות מוסלמית ששלטה בבניין – מה שמעלה את החשש כי הפגיעה נועדה למחוק זכר לשליטה מוסלמית במקום.

קבר דוד מקודש גם לדת הנוצרית. על פי האמונה האולם שמעל הקבר שימש ל"סעודה האחרונה" – הפעם האחרונה שבה סעד ישו עם תלמידיו.

קבר דוד אחרי ההשחתה, היום

לפני כשבועיים תפסו שוטרים צעיר חרדי כשהוא מנתץ באמצעות פטיש, מברג וגרזן את אריחי הקרמיקה שציפו את הקיר הפנימי באולם המוביל אל הקבר. לדבריו, עשה את המעשה כדי לזכות בשידוך.

מפת העיר העתיקה והר ציון

הצעיר, שנעצר בעקבות המקרה, סיפר בחקירתו כי הוא רווק שמחפש שידוך. לדבריו, הוא תינה את צרותיו בפני חבר מבוגר שאמר לו שהתפילות בקבר דוד לא מועילות כי "הקרמיקה חוסמת את התפילות מלהגיע אל הקבר". על כן המליץ החבר לרווק להרוס את ציפוי הקרמיקה לפני התפילה. הצעיר שוחרר למעצר בית ומשטרת ירושלים עודנה מחפשת אחר שותפו המבוגר.

מרשות העתיקות נמסר בתגובה: "לפני כחמש שנים החלה רשות העתיקות בפרויקט של שימור ותחזוקת מתחם קבר דוד. עד כה, הושקעו במקום מיליוני שקלים כדי להפוך אותו לאחד מהמוקדים החשובים בעיר העתיקה. רשות העתיקות רואה חשיבות רבה בהמשך פעולות השימור והפיתוח במקום, וקוראת לאחראים על המתחם, למשטרת ישראל ולעיריית ירושלים, לסייע בשמירתו כדי למנוע הישנות מקרים דומים". הרשות מתכננת להגיש היום תלונה במשטרה על המעשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ