עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

פרקליט המדינה, משה לדור, החליט לסגור את תיק החקירה שהתנהל נגד ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון בפרשת סיריל קרן, כך נודע הערב (חמישי) ל"הארץ". מוקדם יותר היום הודיעה הפרקליטות לבג"ץ כי החליטה לסגור את תיק החקירה שהתנהל נגד גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר. כעת מתברר כי ההחלטה כוללת גניזה של התיק כולו בשל חוסר ראיות. בכך באה לסיומה הפרשה שנחשפה ב"הארץ" לפני כעשור.

הודעת הפרקליטות הוגשה בתגובה לעתירה שהגיש שרון באמצעות עו"ד דורי קלגסבלד בנובמבר נגד היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ופרקליטות המדינה, בדרישה להורות להם להכריע בתיק. הפרקליטות לא פירטה בהודעתה את הנימוקים להחלטתה וכתבה כי אלו יימסרו לשרון בתחילת השבוע הבא.

באוגוסט פורסם ב"הארץ" כי הפרקליטות מתכוונת לסגור מחוסר ראיות את תיק החקירה, אשר ייחס לאריאל ולגלעד קבלת שוחד של מיליוני דולרים מאיל ההון מרטין שלאף באמצעות ידידו של שרון, איש העסקים הדרום אפריקאי סיריל קרן. המשטרה המליצה להעמיד את גלעד שרון בחשד לתיווך לשוחד של מיליונים, אך "הארץ" דיווח כי לאחר שהתיק נבחן בפרקליטות - הוחלט לסגור אותו מחוסר ראיות, בין היתר משום שהחשוד המרכזי בלקיחת השוחד ראש הממשלה לשעבר, אינו כשיר לעמוד לדין.

גלעד שרון בבית המשפט העליון בדיון על פרשת סיריל קרן. דברים ששכחתי לספרצילום: ארכיון: איל ורשבסקי / באובאו

ראשית העלילה בשלהי 2001, כאשר ראש הממשלה דאז, שרון, הודיע שבכוונתו להחזיר לתורמים בארה"ב 1.5 מיליון דולרים, לאחר שמבקר המדינה קבע כי תרומות בהיקף זה, שניתנו לשרון בבחירות לראשות הליכוד, אינן חוקיות.

בתחילת 2002, העביר ידידה של משפחת שרון, איש העסקים הדרום אפריקאי סיריל קרן, הלוואה של 1.5 מיליון דולר לאחד מחשבונות המשפחה. המשטרה פנתה אז לרשויות אכיפת החוק הדרום אפריקאיות וביקשה לקיים חיקור דין לקרן. חקירתו העלתה חשד כי שימש איש קש וכי מאחורי הכסף עומד מרטין שלאף - איל הון אוסטרי ובעל אינטרסים כלכליים בישראל בזמנו.

סיריל קרן העביר את הכספים למשפחת שרון מבנק אוסטרי בשם "בוואג". הבנק היה שותפו של שלאף בקזינו ביריחו, ואיש העסקים האוסטרי נחשב אז לאחד הלקוחות האסטרטגיים הגדולים שבו.

על פי חשד המשטרה, זרמו ב-2002 בסך הכל ארבעה מיליון דולרים וחצי משלאף לחשבון משפחת שרון: 1.5 מיליון דולרים מתוך הסכום הזה עברו כהחזר לתורמים בארצות הברית, מיליון דולרים וחצי נוספים נותרו בחשבונה של משפחת שרון ומיליון דולרים וחצי חזרו מהחשבון של גלעד שרון בשלהי 2002 לסיריל קרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ