פרקליטת השוטר שהפקיר שב"ח: למנוח אחריות למותו

בדיון שנערך בערעור השוטרים שהורשעו בגרימת מותו ברשלנות של אבו ג'ריבאן, טענה הפרקליטה שלקורבן "אשם תורם" מאחר והיה שוהה בלתי חוקי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לעומר אבו ג'ריבאן יש אחריות על מותו מכיוון שהיה "שוהה בלתי חוקי ולא שיתף פעולה עם השוטרים", ולכן יש להקל בעונשו של הקצין שהורה להשליך אותו בצד הדרך - כך טוענת הסנגורית של פקד ברוך פרץ, עו"ד נטלי שטרול.

ביום חמישי נערך דיון בערעורו של פקד פרץ והשוטר אסף יקותיאלי, שהורשעו במאי האחרון בכך שב-2008 גרמו למותו ברשלנות של עומר אבו ג'ריבאן. פרץ, שהיה המפקד התורן של תחנת רחובות, אישר ליקותיאלי להותיר בצד הדרך את אבו ג'ריבאן, באישון לילה, כאשר הוא לא מסוגל ללכת ומחובר לקטטר. אבו ג'ריבאן התייבש למוות. על השוטרים נגזר עונש חמור של 30 חודשי מאסר בפועל.

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים, בפני השופטים יורם נועם, משה בר-עם וכרמי מוסק, טענו באי-כוח הצדדים גם לעצם הרשעתם וגם לעניין העונש. עו"ד רונאל פישר, המייצג את פרץ, טען שאין להרשיע את לקוחו מכיוון ששופט בית משפט השלום קבע שאלמנט הרשלנות הינו שהפקודה שנתן, להותיר את אבו ג'ריבאן בצד הדרך במצבו, היא בלתי חוקית בעליל, בעוד שבמח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) לא טענו זאת. שם טענו כי מדובר ברשלנות מצד פרץ שלא מילא את הפקודות שקיבל ממפקדו, מפקד תחנת רחובות, נצ"מ בכר.

    לכן, טען פישר, יש להחזיר את התיק לבית משפט השלום, כדי לדון אם הפקודה היתה בלתי חוקית בעליל או לא. עו"ד שטרול טענה לעניין העונש, ואמרה כי הוא חמור מאוד, וכי העונש הראוי הוא עבודות שירות. היא נימקה את טיעוניה בכך ש"העובדה שמדובר בשוהה בלתי חוקי, שעשה תאונה בכביש 6, פצע 6 אנשים (עובדה לא נכונה - ח"ל), לא משתף פעולה, מהתל בשוטרים. האם אין לו אשם תורם? האם אין לו אחריות? אי אפשר להתעלם".

    עו"ד אבי חימי, המייצג את אסף יקותיאלי, טען כי בנסיבות האירוע לא מדובר היה בפקודה בלתי חוקית בעליל. לטענתו, אם אכן מדובר בפקודה כזו, היה על מח"ש להעמיד לדין גם את שוטרת השח"מ ומתנדבת המשמר האזרחי שלקחו חלק בביצוע הפעולה. השופט נועם, כך נראה, לא השתכנע מטענות הצדדים. בעת הדיון הוא העיר להם, בין היתר: "לא צריך נוהל לטיפול בשב"ח חסר ישע. אדם פצוע מדמם, להשאיר אותו בבית חולים או בשדה?! לא צריך נוהל".

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ