חקירה, לא ועדת בדיקה |

דו"ח הרפז מחייב פתיחה בחקירה פלילית

ליברמן שתק בשעה שידע על עבירה פלילית של השגריר לשעבר והואשם. קשה לראות מדוע התשתית שהניח המבקר אינה מספיקה לפתיחת חקירה

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

פרקליט המדינה משה לדור ייאלץ לבחון מחדש את הדברים שאמר לפני יותר משנה, בספטמבר 2011, בריאיון לערוץ הראשון ולפיהם פרשת הרפז "מביכה" אך אין בה עבירה פלילית. דו"ח מבקר המדינה טומן בחובו משמעויות חמורות, גם פליליות, לדמויות המככבות בו. חקירת משטרה בפרשה היא מחויבת המציאות וחבל שהיועץ לא הורה עליה לפני שבעה חודשים, כאשר המבקר הקודם מיכה לינדנשטראוס הביא את הנושא לשולחנו.

בלשכת היועץ אמרו בשבוע שעבר כי בחודשים האחרונים קיבלו חומרים נוספים ממבקר המדינה וכי הנושא נשקל בכובד ראש. כיוון שהחומרים המצויים בפני המבקר ידועים כבר חודשים רבים קשה להבין איזו הצדקה יש להמתנה.

אחת הבעיות המתעוררות בחקירות משטרה בעקבות דו"חות של מבקר המדינה היא שעדויות שנגבות על ידי המבקר אינן קבילות בבית המשפט. כך קורה לעתים שעדים שדיברו בחופשיות במשרדו של מבקר המדינה שותקים בחקירת המשטרה ומצליחים לחמוק מאחריות פלילית.

בפרשת הרפז העדים אינם המפתח, כי יש הקלטות, למכביר. הראיות מונחות לפתחו של היועץ. דו"ח המבקר מעלה חשד לפיו אשכנזי ידע ולמצער לא מנע מעוזרו, אל"מ ארז וינר, להיות שותף לאיסוף מידע באמצעות קצין המודיעין בדימוס בועז הרפז על התנהלות לשכת שר הבטחון אהוד ברק והשר עצמו.


לפרטים המלאים לחצו על הדמות הרצויה. נתונים: גילי כהן

חוק יסוד הצבא קובע בסעיף 2 (א) כי הצבא כפוף למרות הממשלה. המבקר קובע כי אשכנזי ידע ולמצער לא מנע, פעילות של אנשי צבא הכפופים לו באופן החותר נגד הדרג הממשלתי הממונה עליהם.

על פניו, מדובר בחשד לעבירה של הפרת אמונים. חומרת יתר פוטנציאלית של החשד ניתן לייחס למשך האיסוף ולהיקפו. חומרה נוספת יכולה לעלות מהעובדה שאשכנזי עיכב את המסמך ברשותו בטרם מסר אותו ליועץ המשפטי לממשלה לאחר גילוי המסמך בטלוויזיה ופתיחת חקירת המשטרה כאשר אייל ארד הודיע כי המסמך מזויף.

על פי תקדים כתב האישום נגד אביגדור ליברמן, שאושר על די היועץ המשפטי לממשלה, אם אשכנזי ידע כי עוזרו מבצע מעשים העומדים בניגוד לחוק או לפקודות הצבא, המשרתים את האינטרס של אשכנזי עצמו (הפגת המאבק הפרסונלי שניהל נגדו לשיטתו שר הביטחון) היה עליו למנוע את המשך הפעילות. שתיקה ועצימת עיניים לא באות בחשבון.

ליברמן ששתק בשעה שידע על עבירה פלילית של השגריר לשעבר בבלארוס זאב בן אריה (שהיטיב במעשיו לכאורה עם ליברמן) מואשם בעבירה של הפרת אמונים. קשה לראות מדוע התשתית שהניח עתה המבקר אינה מספיקה לפתיחה בחקירה דומה נגד אשכנזי.

דו"ח המבקר מייחס להרפז את היוזמה המקורית לאיסוף המידע נגד לשכת השר. מידת היוזמה של יתר המעורבים בהמשך הפעילות - מעורפלת. בימים האחרונים צעדו מקורביו של וינר לתוך הערפל שהותיר המבקר והעלו את הטענה שווינר מילא פקודות. דו"ח המבקר מצביע על וינר כשחקן מרכזי בפרשה, יותר מסתם ממלא פקודות. הפצ"ר האלוף דני עפרוני שהסתמך על ממצאי בדיקתו של המבקר מבקש לפתוח בחקירת מצ"ח נגד וינר אך קודם לכן פנה ליועץ וינשטיין בבקשה לתאם את החקירה הזו במקרה שווינשטיין יורה על חקירה פלילית נגד אשכנזי.

אף אם חקירת משטרה תסתיים בסופו של דבר בטיהור שמם וניקוי ידיהם של הרמטכ"ל ושל עוזרו – יש מקום להורות על קיומה. ועדת חקירה ממלכתית כפי שהציע למנות ח"כ אורי אריאל אינה הכלי המתאים לטיפול במידע שהוצף. ועדה כזו יכולה להסיק מסקנות אישיות ומערכתיות, אם כזה יהיה המנדט שלה, אך המלצות מבניות מצויות כבר בדו"ח המבקר ומסקנות אישיות אמיתיות ראוי לקבל בסיכום חקירת משטרה. מבקר המדינה הביע במכתב ליועץ לפני שבעה חודשים את דעתו כי הממצאים בפרשת הרפז יכולים לעלות כדי עבירות פליליות. אשכנזי ייטיב לעשות אם יקרא בעצמו ליועץ להזדרז ולחקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ