השופטת פקפקה בעדות הקצין, פעילי השמאל זוכו

שני הפעילים הואשמו בכך שקראו אל עבר השוטרים "נאצים" בהריסת בית פלסטיני ליד בית ג'אלה, אך בית המשפט מצא סתירות בעדויות השוטרים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית משפט השלום בירושלים זיכה שני פעילי שמאל מעבירות של העלבת עובד ציבור והפרעה לעובד ציבור. השופטת חנה מרים לומפ קבעה כי קצין מג"ב מסר עדות לא מהימנה כדי להגן על שוטר ממחוז ש"י מתלונה שהוגשה נגדו.

הסיפור החל באפריל 2010 כשכוח מג"ב נשלח לאבטח עבודות להריסת בית פלסטיני ליד בית ג'אלה, הממוקם על תוואי גדר ההפרדה. הפעילים, מיכאל סולסברי ויותם וולף, הואשמו כי קראו אל עבר השוטרים "נאצים". בנוסף, וולף הואשם שסירב להתפנות מהמקום.

העצורים הובאו לתחנת משטרת חברון ונחקרו. שוטר מג"ב ניר רוטנברג מסר עדות שעל פיה השניים כינו אותם נאצים וסירבו להתפנות מהמקום. לפי רוטנברג, הוא ליווה את סולסברי לרכב, מבלי שהתנגד, אך על נסיבות מעצרו של וולף לא ידע להרחיב. התיק היה ככח הנראה נסגר אם סולסברי לא היה מתלונן לקצין תלונות הציבור של מחוז ש"י בטענה כי החוקר בן לולו תיאם את עדויות שוטרי מג"ב נגדו, וכינה פעיל שמאל אחר, עזרא נאווי, "הומו מזדיין בתחת".

עמדת מג"בצילום: טס שפלן

חודש וחצי אחרי האירוע, הוזמן קצין מג"ב אחר, עפר שפיצר, לתת עדות בתיק. על פי עדותו, באירוע הוכרז שטח צבאי סגור, וסולסברי התנגד למעצרו תוך שהוא מטיח מהלומות בשוטרים ו"מושך בשערי", לדברי שפיצר.

במשפט התברר כי שפיצר לא כתב על האירוע דו"ח בזמן אמת, וכי רוטנברג, שהעיד קודם בתיק, כלל לא הזכיר כי שפיצר נכח במעצרו של סולסברי. השופטת לומפ אמרה כי בעדותו של שפיצר יש "סתירות ופרכות, המטילות ספק במהימנות גרסתו. מצטרפת לכך העובדה התמוהה, שלמרות היותו מ"פ במג"ב לא מילא דו"ח פעולה על תקיפה כלפיו וכלפי פקודיו". על המוטיבציה של קצין המג"ב ציינה השופטת כי "עולה חשש שמא עדותו נדרשה בעקבות התלונה שהוגשה נגד בן לולו".

השופטת ציינה עוד את מחדלי המשטרה הכוללים תיאום עדויות של שוטרי מג"ב, אי יצירת קשר עם אנשים שצילמו סרטונים באירוע, והיעלמות עדויות של שוטרים מתיק החקירה. בשל כך החליטה לומפ לזכותם וציינה כי "בשולי הדברים מצאתי לציין את הבעייתיות בהתנהלות המאשימה, שנותרה עיקשת בעמדתה וחרף הערות בית המשפט על אודות המחדלים שנפלו לאורכו של ההליך ביכרה לנהל את ההליך עד לתומו".

עו"ד גבי לסקי, שייצגה את וולף וסולסברי, אמרה כי בכוונת השניים להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה. מהמשטרה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ