יו"ר מועצת שמאי המקרקעין פעלה ללא סמכות 4 שנים

עו"ד שרית דנה המשיכה לכהן בתפקיד, על אף שתוקף מינויה פג. במשרד המשפטים חוששים כי יש לבטל החלטותיה ועסקאות של מאות מיליונים בסכנה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים84
חיים לוינסון

צמרת משרד המשפטים התכנסה בימים האחרונים לסדרת התייעצויות דחופות לאחר שהתברר שיו"ר מועצת שמאי המקרקעין, עו"ד שרית דנה, משמשת בתפקידה בארבע השנים האחרונות ללא סמכות. דנה מונתה בינואר 2006 לתפקיד, לכהונה של שלוש שנים, אולם מינויה לא חודש עם סיום תוקפו וכעת חוששים במשרד כי יאלצו לבטל את כל החלטותיה, מה שיגרום לנזק של מאות מיליוני שקלים.

מועצת שמאי המקרקעין פועלת מכוח חוק שמאי המקרקעין, ומשמשת כרגולטור על ענף המקרקעין, שבו פועלים 2,000 שמאים. המועצה, בה ישנם 11 חברים וחמישה עובדים, מתכנסת אחת לחודש והיא אחראית על תקינת השמאות, הסמכת שמאים, פיקוח על מתמחים וטיפול בענייני משמעת.

ליו"ר המועצה יש סמכות נוספת על פי חוק, למנות שמאי מכריע במקרה של ויכוח בין שמאים. לעתים הערכות השווי השונות מגלמות הפרש של עשרות מיליוני שקלים.

משכן הכנסת הישנה ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים. סכסוך בין שמאים שהגיע לשולחנהצילום: אייל ורשבסקי / באובאו

דוגמה לכך היא סכסוך הקיים בין הקבלן אילן רג'ואן לבין מדינת ישראל על מתחם הכנסת הישנה. רג'ואן רכש לפני עשר שנים את המבנה ששימש את הכנסת עד שנת 1966 ותכנן להקים בו מגדל שמיועד למגורים. לאחר הרכישה, המדינה הפקיעה ממנו את הנכס כדי להקים במקום מוזיאון לתולדות הכנסת. השמאי הממשלתי קבע שיש לפצותו ב-44 מיליון שקל. רג'ואן הציג חוות דעת נוספת של שמאי מטעמו שטען כי שווי הנכס הוא 400 מיליון שקלים. במקרה זה, החליטה עו"ד דנה למנות שמאי מכריע, שאמור למסור את חוות דעתו בימים אלו. ביטול כל החלטותיה רטרואקטיבית יחזיר את הגלגל לאחור.

דנה שימשה עד השבוע שעבר כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים. היא נחשבת כיועצת משפטית דומיננטית בתחום המשפט האזרחי, גם בשל העובדה שתחום התמחותו של היועץ המשפטי לממשלה הוא התחום הפלילי. הפרויקט המרכזי במסגרת תפקידה היה חוק התכנון והבנייה החדש ("חוק המרפסות"), אחד מדגלי ממשלת נתניהו הקודמת. עו"ד בכיר בתחום אמר ל"הארץ" כי היא "האשה החזקה בישראל בתחום המשפט האזרחי. על פיה ישק דבר".

כאמור, במקביל לתפקיד זה מונתה ב-10 בינואר 2006,על ידי ציפי לבני, ליו"ר מועצת השמאים, לתקופה של שלוש שנים. ב-10 בינואר 2009 פג תוקף כהונתה, אך מסיבות המתבררות כעת, כהונתה מעולם לא הוארכה. למרות זאת, היא המשיכה בתפקידה כרגיל ולא הפנתה את תשומת לבם של הממונים עליה למצב.

באחרונה התברר במשרד המשפטים כי דנה משמשת בתפקיד ללא סמכות. הדבר עורר מבוכה רבה והנהלת המשרד התכנסה לדון בנושא. אולם העניין לא פורסם עד כה ו-2 מתוך 11 חברי מועצת השמאות שמעו על כך לראשונה מ"הארץ". כעת הועבר הטיפול בנושא ללשכת שר המשפטים יעקב נאמן, המתלבט כיצד לנהוג בעניין.

חלק מהמשפטנים במשרד טוענים שאין תוקף משפטי לכל ההחלטות שהיא קיבלה מאז 2009. "זהו גוף מעין שיפוטי" הסביר מקור במשרד המשפטים ל"הארץ", "ולא ניתן להלבין רטרואקטיבית את החלטותיו". המשמעות היא שכל השמאים שקיבלו רישיון, התקנים שאושרו וחוות הדעת של השמאים המכריעים שמינתה יתבטלו. איש מקצוע במשרד מעריך כי העלות הכלכלית של ביטול ההחלטות תהיה של "מאות מיליוני שקלים". לעומתם אחרים במשרד טוענים כי העניין הוא טכני בלבד.

כך או כך תוהים בכירים במשרד איך דנה, ששימשה כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לא דיווחה לממונים עליה שמינויה במועצת השמאות כבר אינו בתוקף.

ממשרד המשפטים נמסר: "העניין בבדיקה".

עו"ד שרית דנהצילום: הקריה האקדמית קרית אונו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ