משרד המשפטים נגד משרד רה"מ בגלל אי הארכת כהונת המשנה ליועמ"ש

הביקורת נכללה בהודעת משרד המשפטים, בה נמסר כי החלטות עו"ד דנה בתפקידה כיו"ר מועצת השמאים אושרו רטרואקטיבית, למרות שכהונתה לא הוארכה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
חיים לוינסון

מנכ"ל משרד המשפטים אחראי לתקלה בעקבותיה שימשה עו"ד שרית דנה כיו"ר מועצת שמאי המקרקעין . כך נמסר הערב ממשרד המשפטים, בעקבות הפרסום ב"הארץ" בנושא. הבוקר פורסם כי דנה, עד לפני עשרה ימים המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, שימשה גם כיו"ר מועצת שמאי המקרקעין ללא סמכות. דנה מונתה לתפקיד בינואר 2006, וכהונתה לא הוארכה לאחר שפגה.

הפרסום בשל החשש שלא תהיה ברירה אלא לבטל את כל החלטותיה. אתמול נמסר ממשרד המשפטים כי הנושא בבדיקה, אך היום, בעקבות הפרסום הוכנה חוות דעת משפטית מהירה שהכשירה רטרואקטיבית אל כל החלטותיה. "אין כל כוונה לבטל החלטות של מועצת השמאים ואין אף חשש לתוקפן של החלטותיה", נאמר בהודעת משרד המשפטים. "בהתאם לסעיף 5 לחוק שמאי מקרקעין, תשס"א-, קיום המועצה, סמכויותיה ותוקף החלטותיה לא יפגעו מחמת שהתפנה מקומו של חבר מחברי המועצה או מחמת ליקוי במינויו, או בהמשך כהונתו, ובלבד שמספר חברי המועצה לא פחת משבעה", נמסר עוד. אם זאת, עיון ראשוני בנוסח ההודעה מעלה סימני שאלה נוספים. הסמכות של דנה למנות שמאים מכריעים בוויכוחים של שווי קרקע מקורו מסעיף 84 לחוק התכנון והבנייה, ולא מחוק שמאי המקרקעין אליו מפנה המשרד.

בהתייחס לתקלה עצמה, נמסר ממשרד המשפטים, כי "משרד המשפטים מבהיר כי מינויה של עוה"ד שרית דנה לחברת מועצת השמאים וליו"ר לא חודש מתוך טעות משרדית בלבד ואין לייחס את האחריות לאי החידוש לעוה"ד דנה. כל עניין בנושא זה יש להפנות למנכ"ל משרד המשפטים, אשר אחראי על תפקוד המשרד".  כמו כן נמסר כי מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף ביקש להוסיף ולהדגיש את הדברים הבאים: "גב' שרית דנה מסיימת תקופת כהונה מוצלחת ביותר כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכיו"ר מועצת שמאי המקרקעין. במהלך תקופה זו הובילה רפורמות ותהליכי שינוי מגוונים, וביניהם חקיקה והשקה מוצלחת של מערך השמאים המכריעים. יש לי אמון מלא בגב' דנה. צר לי על כך שנעשה ניסיון על סמך שגגה טכנית במהותה שנפלה במהלך העניינים השוטף הנוגע למינויים פנימיים במשרד, להטיל דופי בעבודתה של עובדת ציבור מסורה שלזכותה קריירה עשירה של תרומה למטרות השירות הציבורי ולהגנה על שלטון החוק".

הודעת משרד המשפטים גם כללה מתקפה חריפה כלפי ועדת החריגים במשרד ראש הממשלה, שהחליטה בשבוע שעבר לא להאריך את כהונתה של דנה. "הנהלת משרד המשפטים סבורה כי היא פוגעת פגיעה קשה ברציפות התפקודית של משרד המשפטים ואף מעלה סימני שאלה של ממש באשר לסבירותה... הנהלת המשרד שוקלת את צעדיה בעקבות ההחלטה האמורה", נאמר בהודעת המשרד. 

לא ברור מדוע במשרד קושרים בין עניין השמאים לעניין תפקידה השוטף. כהונתה של דנה נקצבה ממזמן לתום שנת 2012, אך במשרד המשפטים ביקשו להאריך את תפקידה בשנה. ועדת החריגים במשרד רוה"מ התנגדה, בנימוק שמדובר למעשה בהארכה של קדנציה, החלטה שרק בסמכותה של הממשלה. ההודעה על כך נמסרה לדנה ביום ראשון שעבר, יום לפני מועד פקיעת כהונתה.

עו"ד שרית דנהצילום: הקריה האקדמית קרית אונו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ