המבקר בודק: המשנה ליועמ"ש העסיקה מקורב בניסוח של חוק

היועצת המשפטית של משרד רה"מ התנגד להעסקת המקורב, שלום זינגר, בשל ניגוד העניינים. מבדיקה עולה כי זינגר החל לעבוד עוד לפני שנחתם המכרז לתפקיד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
חיים לוינסון

מבקר המדינה, יוסף שפירא, יפרסם בקרוב דו"ח ביקורת חמור על העסקתו של עו"ד שלום זינגר כיועץ חיצוני לגיבוש חוק התכנון והבנייה החדש, תוך ניגודי עניינים חמורים עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה. תגובת המבוקרים הועברה בשבועות האחרונים לקראת פרסום הדו"ח.

ב"הארץ" נחשף בשבוע שעבר כי כהונתה של דנה עצמה כיושבת ראש לשכת השמאים לא היתה בתוקף ארבע שנים, ולכן יש חשש לעסקאות בשווי מאות מיליוני שקלים שבהן היתה מעורבת. חוק התכנון והבנייה היה אחת היוזמות המרכזיות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "רפורמת המרפסות" היתה אמורה לשנות מהיסוד את הליכי התכנון ולקדם בניית יחידות דיור במהירות.

משרד ראש הממשלה אחראי על החוק, אך מי שכתבה אותו בפועל היא עו"ד שרית דנה, שכיהנה עד לפני שבועיים כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים. כהונתה תמה, אך היועץ המשפטי לממשלה מבקש להאריכה.

לצורך כתיבת החוק, ביקשה דנה להסתייע בשירותיו של עו"ד שלום זינגר (שאינו איש העסקים הנשוי לנאווה ברק). זינגר הוא מומחה לחוק התכנון והבנייה, שהיה בעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים. דנה היתה סגניתו והחליפה אותו בתפקידו.

עו"ד שרית דנהצילום: הקריה האקדמית אונו

אדם שעבד עמה במשרד המשפטים אמר כי השניים חברים קרובים שנים רבות, ודנה נוהגת להתייעץ עמו בנושאים מקצועיים.

בעבר, ביקש שר הפנים אברהם פורז לחקור את הקשר בין דנה לבין שעות ייעוץ למשרד הפנים שניתנו לזינגר, אך הבדיקה הסתיימה בלא כלום. כיום זינגר מייצג חברות נדל"ן רבות. בעבר ייעץ לפרויקט הולילנד.

בדיקת "הארץ" מלמדת כי עוד בטרם נחתם המכרז הממנה את זינגר לתפקיד, ובטרם חתם על הסכם ניגוד עניינים, הוא החל לספק את שירותיו. דנה היא זו שאישרה את שעות העבודה באופן רטרואקטיבי. היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע, כתבה אז חוות דעת נגד העסקתו של זינגר, בשל ניגודי העניינים שבו הוא שרוי וכן כיוון שמדובר בעיסוק שהוא ליבת פעילות הממשלה ואין להעבירו לייעוץ חיצוני. דנה דחתה את חוות הדעת של ברנע. היא גם ישבה בוועדה להעסקת יועצים משפטיים חיצוניים, בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, שאישרה את המינוי.

זה כמה חודשים מבקר המדינה בוחן היבטים שונים של חקיקת חוק התכנון החדש, שאחד המרכזיים שבהם הוא מעורבותה של דנה בהעסקת זינגר.  בשבועות האחרונים הועברו תגובות המבוקרים על הטיוטה הסופית למבקר המדינה. בשל מגבלות החוק, לא ניתן להיכנס לפרטי הדו"ח, אך עולה ממנו ביקורת קשה על המוסד שאמור להקפיד מכולם על טוהר המידות, הייעוץ המשפטי לממשלה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "גב' שרית דנה לא הנחתה להעסיק את עו"ד שלום זינגר שהועסק על ידי משרד ראש הממשלה, וע"פ בקשתו, במטרה לזרז את קצב הכנת הרפורמה. ההחלטה על העסקתו התקבלה על ידי ועדת המכרזים של משרד ראש הממשלה. העסקתו של עו"ד זינגר כעורך דין חיצוני לשם סיוע בחקיקה זו נעשתה בידיעתו ועל דעתו של היועץ המשפטי לממשלה באותה העת - מר מני מזוז. למיטב ידיעתנו לא עבד עו"ד זינגר אלא לאחר שהעסקתו אושרה על ידי ועדת המכרזים במשרד ראש הממשלה.

עו"ד דנה לא היתה מעורבת בהחלטת ועדת המכרזים של משרד ראש הממשלה והטיפול בהתקשרות היה באחריות משרד ראש הממשלה. משכך עו"ד דנה לא דרשה תשלום עבור עו"ד זינגר. היא התבקשה על ידי היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה לאשר ששעות העבודה שדווחו אכן בוצעו וכך עשתה."

בניגוד לנטען בתגובת משרד המשפטים, ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "עו"ד זינגר הועסק כחבר בצוות הכנת חוק התכנון והבנייה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, ולא עבור הלשכה המשפטית של משרד ראש הממשלה".

בינתיים הקפיא נתניהו את קידום החוק מכיוון שהוא רוצה לערוך בו שינויים בהתאם להערות שיתקבלו מהשטח, ובעיקר מהמתכננת הראשית במשרד הפנים, האדריכלית רינת שוור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ