בג"ץ הורה למדינה לנמק את המשך התמיכה באברכים

למרות ביטול חוק טל המדינה הוסיפה לספק תמיכה כספית לתלמידי הישיבות תוך שינוי קל בקריטריונים. כעת היא נדרשת להסביר את צעדיה תוך 45 יום

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

בג"ץ הורה היום (שלישי) למדינה לנמק בתוך 45 יום מדוע לא תבוטל הקצבת כספי התמיכה לעשרות אלפי תלמידי ישיבות בעקבות ביטול חוק טל. הצו על תנאי ניתן בעתירה שהגישו עמותות חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון. באותו מועד תצטרך המדינה לנמק גם מדוע התיקון שעשתה בספטמבר למבחנים לחלוקת כספי התמיכה למוסדות תורניים לא יבוטל, ומדוע לא ייקבע כי המלצת היועץ המשפטי לממשלה לתיקון מבחנים אלו ניתנה שלא כדין ולכן בטלה.

באוגוסט הגישו העותרים לבג"ץ עתירה להפסיק את תשלום ההקצבות לכ-54 אלף תלמידי ישיבות שאינם יכולים יותר לדחות את שירותם הצבאי בשל פקיעת חוק טל. בעתירה נטען כי לפי מבחני ההקצבות לישיבות רק בעלי פטור משירות צבאי ומי שקיבלו דחיית שירות לפי חוק טל יכולים לקבל תמיכה כספית ממשרד החינוך, ומשפקע החוק, אין יותר בסיס חוקי להעברת כספי התמיכה לתלמידים אלה.

בספטמבר הודיעה המדינה כי החליטה לתקן את מבחני התמיכה למוסדות תורניים כך שיתאפשר המשך תשלום התמיכה בעד כל אדם ובלבד שלא נקרא להתייצב לשירות סדיר. המדינה הודיעה כי מוסדות חינוך תורניים לא יהיו זכאים לתמיכה בגין מי שנקרא לשירות ולא התייצב. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלאס, כתב אז לעותרים כי תכלית התמיכה היא "להקל על תלמידי ישיבות בעלי משפחה" וכי אין בתיקון חידוש מהותי למצב הקיים.

בעקבות התיקון הגישו העותרים לבג"ץ עתירה מתוקנת ובה טענו כי תכליתם הברורה של המבחנים החדשים היא הותרת המצב הקיים כפי שהוא, "וזאת חרף העובדה שהמציאות המשפטית נשתנתה באופן מהותי – עקב פקיעת תוקפו של חוק דחיית שירות".

העותרים טענו כי שר החינוך והיועץ המשפטי לממשלה, "תפרו בתפרים גסים ובוטים תיקון למבחנים שנועד למטרה אחת בלבד – המשך תשלום כספי תמיכה לאותם גופים, באותם שיעורים וללא כל שינוי – כדי למנוע חלילה הפסקת תשלומם – מצב שהיה מעורר מהומה פוליטית וציבורית". העותרים טענו כי לא ברור כיצד ניתן לבדוק מי לא נקרא להתייצב לשירות צבאי ולא בכדי - שכן מרגע פקיעת חוק טל כל אזרח ישראלי שמלאו לו 18 ולא קיבל פטור משירות ביטחון חייב בשירות צבאי.

העותרים טענו כי המבחן החדש למתן תמיכה כספית מפלה "באשר אין הוא נותן הזדמנות שווה, הוגנת ואמיתית לכלל הציבור להתחרות על כספי התמיכה". עוד הוסיפו כי "המשיבים ובמיוחד שר החינוך והיועץ המשפטי לממשלה הפרו חובתם כנאמני הציבור ורמסו ברגל גסה את עקרון השוויון".

היום, לאחר דיון בעתירה, הוציא בג"ץ צו על תנאי כפי שביקשו העותרים, וקבע כי העתירה תידון בפני הרכב שופטים מורחב שייקבע על ידי נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס. באותו מועד יידונו עתירות נוספות לגיוס בחורי ישיבות שהוגשו בעקבות פקיעת תוקפו של חוק טל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ