עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (רביעי) את ג'ק טייטל ברצח שני פלסטינאים, בביצוע שני ניסיונות רצח, בחבלה בכוונה מחמירה בפרופ' זאב שטרנהל, בביצוע עבירות נשק ובהסתה לאלימות וטרור בשורת אירועים אלימים בין השנים 1997-2008.

בין היתר הורשע טייטל על פי הודאתו ברצח סמיר אכרם בלביסי, נהג הסעות בן 22, בירייה מטווח קצר במוחו ב-1997; וכן ברצח עיסא ג'בארין, בן 57, בשתי יריות מטווח קצר ב-1997 לאחר שהחליט "לרצוח ערבים" כדבריו.

בנוסף הורשע בניסיון רצח של נהג טרקטור מבית ג'אלה - בו פגע כשהניח מטען חבלה בסביבת מנזר בית ג'מאל הסמוך לבית שמש כי חשב שמתקיימת בו פעילות מיסיונרית שבמסגרתה מפותים ילדים יהודים, וכן בניסיון רצח של דיייד אורטיז מאריאל באמצעות מטען חבלה, משום שחשב שהוא מנהיג קבוצת יהודיים משיחיים. כמו כן הורשע בחבלה בכוונה מחמירה לאחר שב-2008 ניסה לפגוע בפרופ' זאב שטרנהל באמצעות הנחת מטען חבלה בסמוך לביתו.

טייטל, היום בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: אמיל סלמן

  בבית המשפט טייטל הודה בעשרה אישומים מתוך 14 שיוחסו לו במקור, אך טען להיעדר אחריות פלילית בטענה כי לא היה שפוי בעת ביצועם. בית המשפט קבע כי טייטל כשיר לעמוד לדין, והכרעת הדין, המשתרעת על כמאה עמודים, התמקדה בשאלת אחריותו המשפטית למעשים.

  לאחר סקירת שורה של חוות הדעת מהקצועיות שהוגשו בעניין מצבו הנפשי של טייטל קבעו השופטים כי לא עומדת לו הגנת אי השפיות ועל כן יש להרשיעו בעבירות בהן הודה.‬ כבר לפני כשנה קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי טייטל כשיר לעמוד לדין. בית המשפט קיבל לידיו שתי חוות דעות פסיכיאטריות סותרות ובסופו של דבר, החליטו השופטים צבי סגל, משה דרורי ומשה יועד הכהן כי טייטל כשיר לעמוד לדין באשמת רצח. הם קבעו כי הוא אינטליגנטי ומבין את המתרחש, ואין בכך שהוא לא מכיר בסמכות בית המשפט להעלות או להוריד מכשירותו לעמוד לדין.

  מאז החל המשפט, התנהג טייטל כמשוגע. הוא הודיע כי אין הוא מכיר בסמכות בית המשפט, וטען כי "מדובר בבית זונות". סנגוריו אשר אוחיון ומיכאל עירוני טענו כי בשל מצבו הנפשי הוא אינו כשיר לעמוד לדין.

  כבר לפני כשנה קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי טייטל כשיר לעמוד לדין. בית המשפט קיבל לידיו שתי חוות דעות פסיכיאטריות סותרות ובסופו של דבר, החליטו השופטים צבי סגל, משה דרורי ומשה יועד הכהן כי טייטל כשיר לעמוד לדין באשמת רצח. הם קבעו כי הוא אינטליגנטי ומבין את המתרחש, ואין בכך שהוא לא מכיר בסמכות בית המשפט להעלות או להוריד מכשירותו לעמוד לדין.

  טייטל, בן 37, עלה לישראל מארה"ב לפני 12 שנים. הוא נישא בארץ לרבקה ולשניים נולדו ארבעה ילדים. בעבר היה קשור לאנשי ימין קיצוני, אולם לטענתו את כל השורה הארוכה של פיגועים וניסיונות פיגוע ביצע לבדו, בלא כל סיוע או ידיעה של אנשים אחרים.

  טייטל נעצר ב-7 באוקטובר 2009 בשכונה הדתית הר נוף בירושלים, בעת שהדביק כרוזים בהם שיבח את הרצח ב"בר-נוער" בתל אביב וקרא ליהודים מאמינים לבצע מעשי אלימות נוספים נגד "סדומאים" (הומואים). את הרוצח במועדון כינה בכרוז "הדב השחור".ברשותו נתפס אקדח טעון ובו קליע בקנה. על הכרוזים חתם בשם חבורת שליסל (שמו של חרדי שדקר ופצע משתתפים במצעד הגאווה בירושלים ביולי 2005. טייטל נעצר לאחר מעקב ממושך ונחקר מבלי שהותר לו לראות עורך דין. בתי משפט שונים, ובהם בג"ץ, אישרו פעם אחר פעם את הארכת המעצר ומניעת המפגש עם פרקליטו.

  טייטל נולד במדינת פלורידה בארה"ב. אביו היה רופא שיניים בצי האמריקאי. לדברי החוקרים, במסעותיו עם האב בין בסיסי הצי פיתח הבן התעניינות בכלי נשק. טייטל שהה בארץ לתקופות ממושכות בשנות התשעים. ב-1997 בא פעם נוספת לישראל, לדבריו מתוך כוונה לנקום בפלסטינים על פיגועי ההתאבדות הקשים שאירעו באותה תקופה.

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ