סגירת תיק סיריל קרן

לדור מודה: ההסבר למיליונים שהועברו לגלעד שרון אינו סביר

אחרי חקירה שנמשכה עשור התיק נגד גלעד שרון נסגר בשל היעדר ראיות מספיקות. התיק על גלעד שרון יועבר רק לרשות המסים

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים72
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

פרקליט המדינה, משה לדור, החליט היום (רביעי) ולהעביר את חומר החקירה הנוגע לשלושה מיליון דולרים שהועברו לבנו של ראש הממשלה לשעבר לבחינת רשות המסים. לדברי לדור, ההחלטה לסגור את התיק התקבלה בשל היעדר ראיות מספיקות. "רשות המסים תעריך אם יש לטיפול שכזה הצדקה עניינית ומקצועית כדי להבטיח גבייה מלאה של המסים החייבים מן התקבולים שנתקבלו שם, ובתוך כך לבחון אם הם הולמים לכאורה את מה שהוצהר בפני פקיד השומה לכתחילה", כתב לדור.

אחת מטענות ההגנה של גלעד שרון בחקירת הפרשה היתה כי שלושה מיליון הדולרים שהועברו אליו ניתנו בתמורה לחלקו בעסקת קולחוזים ברוסיה. הפרקליטות פקפקה בטענה וחשדה כי זו היתה . בהחלטתו כתב לדור כי לא נמצאו ראיות לכך ששלאף היה המקור למיליוני הדולרים שהועברו למשפחת שרון, אך הוחלט להעביר את חומר החקירה לבחינת רשות המסים שתבחן את היבטי המס בהעברת הכספים החריגה.

"ההסבר התיאורטי על פיו גלעד שרון זכה לקבל שלושה מיליון דולר בגין מה שלכאורה לא עלה באורח ממשי על ביקור אחד על אדמת רוסיה שבו בחן את רגבי האדמה והמליץ המלצות שונות לגידולים כדאיים, איננו סביר ואינו מתיישב עם ניסיון החיים ועם ההיגיון העסקי המקובל", כתב לדור, "כך גם אם היה גלעד שרון מעורב בהכנתו של נייר עלום, שלא ניתן היה לקבלו במהלך החקירה כדי להתרשם מיכולותיו ומתרומתו, שוות המיליונים, של איש צעיר זה בשנה הרלוונטית". לדור קבע כי "בכל הנוגע לעסקת הקולחוזים יש להעביר את חומר החקירה לרשות המסים להמשך בחינה בתחום השומתי".

בהחלטתו לגנוז את התיק כתב לדור כי הגיעו לכיסו של גלעד שרון ושימשו את אריאל שרון, . עם זאת, לדור קבע כי "בשל החוסר בראיות מבוססות דיין בנוגע לזהות הגורם המממן ולמקור הכספים שהועברו אל אריאל שרון באמצעות 'שירותיו הטובים' של סיריל קרן שהעבירם לבן גלעד, ובשל חוסר ראייתי באשר לאינטרסים של אותו גורם בהעברת הכספים – לא ניתן לזהות תמונת שוחד קונקרטית ומפורטת דיה – תמונה שבלעדיה אין לנקוט הליך פלילי".

לדור ציין כי קושי נוסף היה בהוכחת מודעותו של גלעד לאינטרסים של נותן השוחד ולקשריו עם שרון האב, ומעל לכל, העובדה ששרון לקה באירוע מוחי לא איפשרה לעמתו עם גרסאות הצדדים ועם ראיות שנאספו בתיק.

חקירתו של שרון נפתחה ב-2001 בעקבות בדיקה של מבקר המדינה בנושא מימון מערכת הבחירות המקדימות לליכוד. היא נמשכה עד 2010 וחומר החקירה הועבר להכרעת הפרקליטות בספטמבר 2011. בדומה להחלטה בעניינו של שר החוץ אביגדור ליברמן, גם הפעם הפרקליטות הצרה על הזמן הרב שנדרש לטיפול בתיק, אך לא נטלה על עצמה אחריות. "מדובר בתקופה ארוכה מדי", כתב לדור, אך הוסיף כי "האחריות להימשכות הטיפול בתיק אינה רובצת לפתחו של גורם אחד זה או אחר. ישנם גורמים רבים להימשכות זו, כאשר חלק הארי מהם נובע מסיבות ונסיבות חיצוניות שאינן בשליטת מערכת האכיפה". לדור התייחס לאי-שיתוף הפעולה של רשויות בחו"ל בהן ביקשו לבצע חיקורי דין ולאירוע המוחי של שרון האב.

ככל הנראה, בהשוואה ביקורתית לתיקו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שטען כי כספים שקיבל ממוריס טלנסקי ניתנו לו לצרכים פוליטיים אך לא הביא לכך תיעוד, כתב לדור בביקורתיות על אחת הפרשיות שנחקרו כי "על רקע פרשות נוספות שהעסיקו את מערכת האכיפה לאחרונה, לא יהיה זה מיותר להבהיר: בפרשה זו אין אנו עוסקים בקבלת תרומות שלכאורה 'התנדפו' בלא תיעוד בדבר השימושים בהם. עוסקים אנו אמנם בקליטתם של כספים עודפים על המותר למימון מערכות בחירות, אך על פי הראיות שנאספו הם שימשו אכן בפועל למימון מערכות בחירות ספציפיות".

גלעד שרון בבית המשפט העליון בדיון על פרשת סיריל קרןצילום: ארכיון: איל ורשבסקי / באובאו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ