טלנסקי במשפט הולילנד: אולמרט ביקש שאעביר כסף לאחיו

מגייס הכספים הובא לחזק את דברי עד המדינה במשפט הולילנד. טלנסקי העיד כי העביר 30 אלף דולר ליוסי אולמרט; עו"ד של רה"מ לשעבר: למה לא אמרת זאת במשטרה?

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

"אהוד אולמרט התקשר אלי ואמר לי שאחיו במצב כלכלי קשה ושהוא רץ לתפקיד ציבורי ולא נבחר ושאל אם אוכל בטובי לעזור". כך העיד היום מגייס הכספים משה (מוריס) טלנסקי בדיון במשפט הולילנד בבית המשפט המחוזי בתל אביב על 30 אלף דולר שעברו מחשבונו לחשבונו של יוסי אולמרט וכיסו את חובו לבנק בסכום דומה. טלנסקי הובא לצורך חיזוק עדותו של עד המדינה ש"ד, אשר טען כי אולמרט ביקש ממנו להעביר כחצי מיליון שקלים לאחיו שנקלע לחובות. בגין עדותו של ש"ד נאשם אולמרט בלקיחת שוחד.

בדיון הגישה התביעה לבית המשפט מסמכים המעידים על העברה של 30 אלף דולר מחשבונו של טלנסקי ב"סיטי בנק" בניו יורק לחשבונו של יוסי אולמרט בבנק מזרחי ברעננה בנובמבר 2004. טלנסקי סיפר כי לא הכיר את יוסי אולמרט ומעולם לא נפגש אתו או דיבר איתו, ועל כן ברור שמישהו אחר ביקש ממנו להעביר לו כסף. טלנסקי טען כי הכסף הועבר לבקשת אהוד אולמרט.

התביעה שאלה מה זכור לו משיחת טלפון עם שולה זקן לאחר פגישה שתוכננה להיערך בינו לבין אולמרט במסעדת טלהאסה בניו יורק בנובמבר 2004. "היא נתנה לי את הפרטים בשביל ההעברה לישראל", השיב טלנסקי, "הבנק, מספר החשבון – כל המידע שהיה נחוץ כדי לבצע את ההעברה". לדבריו, "היא היתה האלטר-אגו שלו, והיחידה שנתנה לי את הפרטים האלה. אמרתי לו שאני לא רוצה קשר לזה אבל היא אמרה בבקשה, עשה זאת". בפגישת רענון בפרקליטות בשבוע שעבר סיפר טלנסקי כי זקן אמרה לו שחובותיו של יוסי אולמרט עלולים להשפיע על אהוד אולמרט.

טלנסקי טען בעדותו כי לא רצה להעביר כסף ליוסי אולמרט. "אני אמרתי לו (לאהוד אולמרט, ע"א) שאני עזרתי לו עם הקמפיין הפוליטי שלו, עזרתי לו עם החובות שהיו לו, אבל אני לא חושב שזה מתאים לעזור בנושאים שקשורים למשפחה", הסביר.

בחקירתו הנגדית טען סנגורו של אולמרט, עו"ד רועי בלכר, כי עדותו במשפט היום היתה הפעם הראשונה בה טען מפורשות כי אולמרט ביקש ממנו כסף בעבור אחיו, וכי דבריו לא מתיישבים עם דברים שאמר בחקירותיו במשטרה ב-2008 וב-2010 או בפגישת הרענון בשבוע שעבר בפרקליטות. "אני אמרתי את זה כבר אז", השיב טלנסקי.

בלכר הקריא קטע מחקירתו של טלנסקי ב-2008 בה טען כי אולמרט מעולם לא ביקש ממנו כסף בשביל אחיו. "לא, לא, לא, הוא אף פעם לא ביקש, הוא שנא את אחיו", אמר אז טלנסקי. בחקירה מ-2010 צוטט טלנסקי אומר: "הוא אף פעם לא דיבר איתי על אחיו".

בלכר טען כי בחקירה מ-2010 טלנסקי אמר שאינו זוכר את העברת הכספים: "אולמרט כנראה נתן לי את הכסף להעביר או משהו", אמר טלנסקי באותה חקירה, "זה היה לפני שש שנים ואין לי כל זיכרון בכלל, לא היה לי שום עסק עם הבחור. אהוד אולמרט כנראה הנחה אותי, אולי הוא נתן לי את הכסף, אין לי שום עניין לתת ליוסי אולמרט 30 אלף דולר", הסביר.

"בפעם הראשונה שהוא הראה לי את זה, הייתי מאוד מופתע מכל התקרית הזאת", הסביר טלנסקי בדיון בית המשפט, "כשהזמן עבר התחלתי להיזכר שהוא ביקש ממני את הכסף, כמו שאני נזכר עכשיו". בפרקליטות טוענים מנגד כי גם באותה חקירה העלה טלנסקי את האפשרות שאולמרט ביקש ממנו כסף לאחיו.

בתום הדיון אמר עו"ד בלכר כי "הטענה שלנו היא שטלנסקי, כמו בנג'מין באטן, הולך ונהייה צעיר עם הזמן והזיכרון שלו הולך ומשתפר. הוא לא זכר על מה מדובר בחקירה, לא זכר שום דבר ברענון, והנה הוא מגיע לבית המשפט וכדרכו בקודש זוכר הכל. לטעמנו הוא לא זוכר שום דבר. העדות שלו כי אולמרט ביקש ממנו להעביר כספים לאחיו היא לא נכונה. אולמרט לא פנה אליו ולא ביקש ממנו לעזור ליוסי בשום שלב".

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר בתגובה כי "בכל הקשור לטלנסקי, כצפוי, אין חדש תחת השמש ועדותו היום הפוכה לחלוטין מעדותו במשטרה. כבר הוכחנו כי מדובר בעד שקרן, ובית המשפט כבר אמר עליו דברים קשים, קבע כי קיים קושי לסמוך על עדותו וכי יש לבחון את דבריו בזהירות". 

משה טלנסקי מעיד בפרשת הולילנד בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ