יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

14 חברים בארגון הפשיעה של משפחת עבד אל-קאדר מטייבה הואשמו היום (שני) בגין סחיטה באיומים, הלבנת הון ועבירות מס. בראש העצורים: אב המשפחה מברוק עבד אל-קאדר. כתב אישום יוגש גם נגד עורך דין ששיתף פעולה עם הארגון.

המשטרה מתייחסת לכתבי האישום כהישג המהווה מכה אנושה לארגון, שבמשך יותר משני עשורים הטיל אימה על תושבי המשולש. כתבי האישום הם תוצאה של שנה של חקירה מאומצת שניהלה היחידה המרכזית של מחוז מרכז, מאז הורה מפקד המחוז ניצב בנצי סאו, בראשית 2012 להשקיע את מירב המשאבים במאבק במשפחה.

ביחידה המרכזית, בראשותו של נצ"מ יגאל בן שלום, הכינו טבלה ובה כל האירועים המשמעותיים שבהם היו מעורבים אנשי עבד אל-קאדר. הם עברו על כל תלונה, האזנת סתר, עדות, ראייה ומילאו את הטבלה שלב אחר שלב עד שנוצר רצף של מקרים שהוכיח כי משפחת עבד אל-קאדר הוא ארגון פשיעה פעיל, חזק ועשיר, שיצר בשנים האחרונות קשרים עם ארגוני פשיעה אחרים ממרכז הארץ.

פשיטת משטרה בטייבה בשנה שעברהצילום: נמרוד גליקמן

מחקירת המשטרה עלה כי מברוק עבד אל-קאדר, ראש המשפחה, הוא בעלים של חנות לחומרי בניין, שממנה ניהל את עסקי הארגון שנסובו בעיקר סביב הלוואות בריבית גבוהה במיוחד. עוראבי ועדי עבד אל-קאדר, שני בניו של מברוק, היו אחראים על הכספים, הגבייה ועל ניהול "החיילים". לווים שהיו מתעכבים בהחזר חובותיהם היו נתקלים בתקופה אלימה מאוד שכללה בין היתר מכות, ירי או השלכת רימונים לחצרות בתיהם.

מכתב האישום עולה כי לעתים היו מוזמנים חייבים לפגישה בנוכחות עורך הדין של המשפחה וזה דרש מהם לחתום על מסמכים שבפועל היו מעבירים את בתיהם לרשות עבד אל-קאדר. באחד המקרים העביר מברוק עבד אל-קאדר לבעלותו בית בשווי שלושה מיליון שקלים בעבור חוב של חצי מיליון שקלים בלבד.

למשפחת עבד אל-קאדר היתה גם השפעה על הנעשה בעיריית טייבה. בני המשפחה יכלו לקבוע למי יינתן אישור בנייה בעיר והיכן יאושר לו לבנות. במאי שעבר, בפעילות מיוחדת של כוח ימ"מ, פנו כמה מנציגי המשפחה לשוטרים סמויים שהיו לבושים כקבלני שיפוצים. אנשי הארגון הורו לאותם "בנאים" לעזוב את מקום ולהפסיק את העבודות מיד. משסירבו לעזוב את המקום, חזרו אנשי הארגון לאחר כמה דקות כשהם מצוידים ברובה מסוג קלצ'ניקוב ואקדח ואיימו על השוטרים הסמויים. לאחר קרב יריות קצר נהרג אחד העבריינים ואחיינו של מברוק עבד אל קאדר נפגע ברגלו.

בנוסף להלוואות בשוק האפור, התמחתה משפחת עבד אל-קאדר גם בסחר בסמים ובמכירת אמצעי לחימה. לאורך השנים צברה מיליוני שקלים ומעמד של ארגון פשיעה בעל השפעה בטייבה ואזור המשולש כולו. חקירת המשטרה גילתה יותר מ-80 מקרי סחיטה, מהם רק כ-15 מקרים שבהם נסחטים הסכימו להתלונן. "אין לנו ספק שהפחד שאתו חיו התושבים יפחת באופן משמעותי בעקבות המעצרים", סיכם ניצב סאו את החקירה. יצויין כי לאורך החודשים האחרונים חילטה המשטרה מגרשים, בתי עסק, כלי רכב, וכספים בשווי עשרות מיליוני שקלים שהיו ברשות המשפחה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ