ילדים ערבים בני 12 הותקפו על ידי נוסעים באוטובוס בירושלים

זוג צעירים קרא קריאות גזעניות לעבר הילדים ונוסעת מבוגרת כינתה אותם "קופים". רק לאחר שאחת התלמידות הותקפה פיזית, נהג האוטובוס התערב

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עוד מקרה של אלימות על רקע גזעני בירושלים: הפעם הותקפו ילדים ערבים בני 12 על ידי נוסעים מבוגרים באוטובוס בבירה. המקרה ארע ביום ראשון, בתום יום הלימודים, אז עלו כעשרה תלמידי כיתה ו' מבית הספר הדו-לשוני בירושלים על אוטובוס שנוסע לכיוון פסגת זאב. במהלך הנסיעה הבחינו זוג נוסעים צעירים כי התלמידים מדברים ביניהם בערבית. בני הזוג החלו לקלל ולקרוא לעבר התלמידים קריאות גזעניות. אחד מהם גם ירק את המסטיק שהיה בפיו לעבר התלמידים.

לאחר שזוג המטרידים ירד מהאוטובוס המשיכה בהטרדה נוסעת מבוגרת. על פי עדויות התלמידים כפי שסופרו להנהלת בית הספר, במשך דקות ארוכות קיללה אותם הנוסעת. בין היתר, אמרה האישה, על פי עדויות הילדים, "תתביישו שאתם בני אדם", "קופים", אין לכם זכות לחיים ועוד. התלמידים אף סיפרו שהאישה איימה שתשלח אנשים לרצוח אותם. לדברי התלמידים, בשלב זה, הם פנו לנהג שיתערב, אך הוא סירב.

לאחר מכן החלה הנוסעת לתקוף אותם פיזית. בין היתר היא היכתה ומשכה בשערותיה של אחת התלמידות. רק אז נאות הנהג לעצור את האוטובוס ולאחר שהנוסעת סירבה לרדת הוא הזעיק את המשטרה שעיכבה את החשודה לחקירה.

אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום

איוב, אביה של הילדה שהותקפה, סיפר שבתו שנוסעת מידי יום דרך שכונות יהודיות התרגלה להתקפות המילוליות נגדה, אך זו הפעם הראשונה שהיא הותקפה באופן פיזי. לדבריו, נוסע אחד בלבד ניסה להגן על הילדים וביקש מהתוקפת שתחדול מכך.

בבית הספר הדו לשוני, שכולל תלמידים יהודים וערבים, הגיבו בזעזוע למקרה. "אנשים מבוגרים שמעיזים להכות ילדה באוטובוס מוכרחים להישפט ולהיענש בחומרה", אמר פז כהן, יו"ר ועד ההורים בבית הספר. "אין מחילה ואסור למערכת החוק לאפשר לאנשים הללו להתחמק מעונש. נראה כי בתקופה האחרונה מתרחבת תופעת האלימות על רקע גזעני ולאומי. השבוע היו אלו ילדות ערביות באוטובוס ציבורי בשעות יום ולפני שבוע נער חרדי שהותקף בשער שכם. על המשטרה לאתר את הפושעים ולמצות עמם את הדין. אי מיצוי הדין עם המעורבים תתן לגיטימציה לתופעה ותוביל להסלמת האלימות".

"מובן שכולנו מזועזעים מאירוע, אך בד בבד הדבר רק מחזק את אמונתנו בדרכנו, ואנו משתמשים באירוע הזה ככלי כדי לחדד בפני התלמידים את ערכי הסובלנות והשיוויון" כתבו מנהלות בית הספר נאדיה כנאנה וענת צידון למנהל מחלקת החינוך בעיריית ירושלים.

ממשטרת ירושלים אישרו את הפרטים ומסרו כי החשודה עוכבה לחקירה וכי במשטרה ממתינים להגשת תלונה מצד הורי הילדים שנפגעו.

יו״ר תג מאיר, קואליציית הארגונים נגד גזענות בשם היהדות, ד״ר גדי גבריהו מסר בתגובה: ״ההתקפה הברוטלית נגד ילדים ערבים בלב ירושלים היא תגובת הימין הקיצוני להסדר הטיעון המקל שנערך עם מבצעי הלינץ' בכיכר ציון. רשויות החוק בישראל מתירות, הלכה למעשה, דמם של בני אדם רק בשל מוצאם ולאומיותם. על רשויות האכיפה והמשפט לשנות מגמה ולעצור את ההתקפות הגזעניות״.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ