משפטו של ליברמן יחל בעוד שלושה שבועות

נשיאת בית המשפט בירושלים קיבלה את בקשת הפרקליטות להרכב מורחב בשל חשיבותו הציבורית של התיק, ומינתה שלושה שופטים

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, הנאשם במרמה והפרת אמונים בפרשת מינוי השגריר זאב בן אריה, קיווה אמנם למשפט בזק שיסתיים לפני הבחירות, אך ייאלץ להמתין כחודש אחריהן. נשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולמית דותן, קבעה היום (ראשון) כי משפטו של ליברמן ייפתח ב-17 בפברואר, ויידון בפני הרכב של שלושה שופטים. בראש ההרכב תעמוד סגנית הנשיאה, השופטת חגית מאק קלמנוביץ', ועמה ידונו בתיק השופטים יצחק שמעוני ואיתן קורנהאוזר.

השופטת מאק-קלמנוביץ' היא השופטת שדנה בתיקו של השגריר לשעבר זאב בן אריה, שהורשע בשיבוש הליכי משפט לאחר שמסר לליברמן מידע סודי מחיקור דין שבוצע אודותיו בבלארוס. ליברמן נאשם כעת במרמה והפרת אמונים בשל מעורבותו הפעילה, לכאורה, במינוי בן אריה לשגריר בלטביה, לאחר שמסר לו את המידע החסוי. על פי האישום נגדו, לאחר מסירת המידע ביקש ליברמן מסגנו, דני אילון, לפעול למינויו של בן אריה לשגריר בלטביה בוועדת המינויים של משרד החוץ.

מאק-קלמנוביץ' גזרה על בן אריה ארבעה חודשי עבודות שירות, אף שהמדינה ביקשה לגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות, וכתבה בגזר הדין: "אני סבורה שהעונש של עבודות שירות שעליו הסכימו הצדדים הוא עונש ראוי והולם בנסיבות העניין. הוא מביא לביטוי מחד גיסא את חומרת המעשים, ומאידך גיסא את העובדה שמדובר באירוע חד פעמי, שהנאשם התוודה עליו מרצונו ונטל לו אחריות מלאה".

לחצו לקריאת כתב האישום המתוקן שהוגש נגד אביגדור ליברמן

מאק-קלמנוביץ' כתבה אז כי "אין מחלוקת על כך שהנאשם היה עובד בכיר בשירות החוץ הישראלי, מילא תפקיד של שגריר בבלארוס ועמד להתמנות לשגריר במדינות הבלטיות. הוא תואר כאדם מוכשר, אינטליגנטי, חרוץ ומסור. אין מחלוקת גם על כך שהנאשם ביצע מעשה חמור של מסירת מידע רגיש שהגיע אליו במילוי תפקידו, כשהמידע נמסר למי שהיה נשוא החקירה, ובכך עלול היה להביא לסיכול החקירה. החומרה שבמעשים כאלה ברורה לכל וברור לא פחות כי חומרה זו גוברת שבעתיים לנוכח מעמדו הבכיר ותפקידו הרם של הנאשם".

מאק קלמנוביץ' עבדה בין השנים 1989 ל-1998 בפרקליטות מחוז ירושלים בתחום האזרחי והפלילי, ב-1998 עבדה במחלקה לסכסוכי עבודה בפרקליטות המדינה. ב-1999 מונתה לרשמת בבית המשפט העליון, וב-2003 מונתה לשופטת בית משפט השלום בירושלים. היא מונתה לכהונת סגנית הנשיאה בספטמבר 2010.

בימים אלו דנה מאק-קלמנוביץ' בתיקו של בעל סוכנות הנסיעות "ראשונטורס", עמנואל באומוולשפינר, הנאשם ברישום כוזב של נסיעות ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, במסמכי תאגיד ובקבלת דבר במרמה.

השופט יצחק שמעוני עבד במשך כ-20 שנה באגף רישום מקרקעין בתפקידים שונים. ב-1993 מונה לשופט בית משפט השלום בירושלים. בין פסיקותיו ניתן למנות את זיכוי נועם פדרמן מתקיפת אנשי ארגון "שוברים שתיקה" ליד קבר ברוך גולדשטיין בחברון, וכן גזירת תשעה חודשי מאסר בפועל על השייח ראאד סלאח, שהורשע בהתפרעות ובתקיפת שוטר בעת פעולות מחאה נגד שיקום גשר המוגרבים ליד הר הבית.

החבר השלישי בהרכב, השופט איתן קורנהאוזר, מונה רק באפריל 2012 לשופט בבית משפט השלום בירושלים. לפני כן עבד בין השנים 1996 ל-2012 במשטרת ישראל, תחילה כתובע ולאחר מכן כסגן ראש יחידת תביעה מחוזית.

בהחלטתה למנות הרכב לדון בתיק, קיבלה נשיאת בית המשפט את בקשת הפרקליטות לקבוע את התיק לדיון בפני שלושה שופטים. הפרקליטות ביקשה זאת "נוכח העובדה כי מדובר במקרה שהעניין לציבור בו הוא רב במיוחד, ובהתחשב בהשלכותיהן הציבוריות של ההכרעות השיפוטיות הצפויות להתקבל בתיק", וכן בשל העובדה שהעבירה המיוחסת לליברמן בוצעה לכאורה בעת שכיהן כשר החוץ.

בראשית דצמבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין כי החליט לסגור את התיק המרכזי שהתנהל נגד ליברמן בפרשת חברות הקש, ולהעמידו לדין בפרשת השגריר.  למרות שההחלטה בדבר הגשת כתב האישום התקבלה לאחר שנים של חקירה, מיד לאחר קבלתה, הפרקליטות ערכה השלמות חקירה בתיק, וגבתה עדויות מעדים נוספים בפרשה. ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי חברי ועדת המינויים שבחרו בזאב בן אריה לא נחקרו בכלל על ידי המשטרה, אף שלעדותם יכולה להיות השפעה על חומרת העבירה המיוחסת לליברמן. כמה מחברי הוועדה אמרו בחודש שעבר לערוץ 10 כי הופעל עליהם לחץ לבחירת בן אריה, וכי הופתעו שלא התבקשו למסור עדות בפרשה.

לפי האישום, לפני כינוס ועדת המינויים של משרד החוץ, ליברמן זימן לחדרו את סגנו דאז דני אילון ואמר לו למנות את בן אריה לשגריר, בטענה שהוא המועמד המתאים ביותר. אילון לא הכיר את בן אריה, אך בהסתמך על דברי ליברמן והמסמכים שהונחו לפני ועדת המינויים, פעל לבחירת בן אריה בוועדה, מתוך עשרה מועמדים. אילון עצמו, שהודח טרם הבחירות על ידי ליברמן מרשימת ישראל-ביתנו, יעיד נגדו בתיק מטעם התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ