המשטרה הגישה עוד כתב אישום נגד 4 פעילי מחאה

ע"פ האישום החבורה עלתה לאוטובוס וביקשה לשלם כמחצית ממחיר כרטיס הנסיעה, במחאה על יוקר המחיה. אחד מהם טוען: מנסים להתיש אותנו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

יחידת התביעות של מחוז תל אביב במשטרה הגישה בימים האחרונים כתב אישום נוסף נגד פעילי המחאה החברתית. כתב האישום מייחס השתתפות בהתקהלות אסורה לארבעה פעילים - ענת גוטמן, ערן בריל, תמר דן ודגן ואלד. על פי כתב האישום, הארבעה עלו לפני שנה בשעת ערב לאוטובוס בתל אביב וסירבו לשלם לנהג את המחיר המלא, לאות מחאה על יוקר המחיה בישראל. הם לא נענו לדרישתו של הנהג לרדת מהאוטובוס והוא הזמין למקום את המשטרה.

על פי כתב האישום, הפעילים עלו על קו 63 של דן בתחנת הסינמטק בתל אביב, בשעת ערב ב-2 בפברואר 2012. הם עטו על פניהם מסכות ונשאו בידיהם שלטים שעליהם נכתב: "אין זכות לחיים? אין חובה לציית לחוק". אחר כך פנו לנהג וביקשו לשלם 3 שקלים במקום 6.60. לדברי המשטרה, הנהג ביקש מהם לשלם את מחיר הנסיעה המלא וכאשר סירבו, סגר את הדלתות והזעיק ניידת.

"בשל אותן הנסיבות, נאלץ נהג האוטובוס לעצור את הנסיעה למשך כרבע שעה, ברחוב קרליבך פינת רחוב שפרינצק בת"א, כשהוא מעכב את הנאשמים בתוך האוטובוס, וכאשר בשל כך מרבית מנוסעי האוטובוס נאלצו לרדת מהאוטובוס", נכתב בכתב האישום. "במעשיהם המתוארים לעיל, התקהלו הנאשמים לשם מטרה משותפת, והתנהגו באופן שנתן לנוסעי האוטובוס ולסביבה יסוד סביר לחשוש שיעשו מעשה שיפר את השלום".

הפגנת מחאה חברתית, ביולי האחרוןצילום: ניר קידר

אחד הנאשמים, ערן בריל, מתח בתגובה ביקורת על המשטרה. "זה עוד ניסיון להתיש את כל מי שמנסה להגן על ערכי הדמוקרטיה המהותיים כמו חופש הביטוי". הוא הגיב בציניות לכתב האישום: "זה באמת חמור מאוד שארבעה אנשים מעזים להתקהל", אמר והוסיף: "20 צוותים עשו בדיוק את מה שאנחנו עשינו ובכל מקום נתקלו בצחוק, בתמיכה ובתגובות מפרגנות. במקרה שלנו נפלנו על נהג שתוך דקה סגר את הדלתות וכלא אותנו בפנים במקום לתת לנו ללכת".

כתב האישום הזה מצטרף לרבים אחרים שהגישה יחידת התביעות של המשטרה נגד פעילי המחאה החברתית. בעקבות ביקורת של בית המשפט, מחקה המשטרה חמישה מתוך 14 כתבי אישום נגד משתתפים בהפגנה הסוערת ב-23 ביוני בשנה שעברה, שבה נופצו חלונות בנקים בגן העיר. עם זאת, תשעה משפטים עודם מתנהלים בעקבות ההפגנה הזאת. אליהם מצטרפים כתבי אישום נוספים שהוגשו בעקבות הפגנות אחרות.

רק ביום רביעי האחרון היתה בבית משפט השלום בתל אביב הקראת כתב האישום שהוגש נגד יוזמת המחאה החברתית, דפני ליף, בעקבות מעצרה בשדרות רוטשילד ב-22 ביוני. היא מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים כדי למנוע מעצר. עו"ד גבי לסקי דחתה בדיון על הסף את הטענות נגד ליף והדגישה כי היא היתה זו שהותקפה בידי השוטרים. עוד קודם לכן הודיעה ליף כי בכוונתה להגיש גם תביעה אזרחית נגד המשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ