ניר חסון
ניר חסון

כשנה לאחר שהתפוצצה פרשת הפדופיליה בשכונת נחלאות בירושלים, הורשע בשבוע שעבר ראשון הנאשמים בפרשה בביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים.

הנאשם שהורשע, בנימין סץ, היה ראשון העצורים בפרשה שהוגדרה בשלביה הראשונים על ידי המשטרה כ"פרשת הפדופיליה הגדולה בתולדות המדינה". בימים אלו מתקיים משפטם של עוד שני נאשמים. 15 עצורים אחרים שוחררו וטרם הוגש נגדם כתב אישום. למרות ההרשעה פסלו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים את ההודאה שמסר סץ בחקירתו במשטרה, זאת בשל "לחץ נפשי לא הוגן" ואיומים שהושמעו כלפיו מצד החוקרים. סץ גם זוכה באחד מסעיפי האישום נגדו.

שלושת שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים קבעו כי סץ, שאותו הם מגדירים כבעל אישיות חריגה ועם מאפיינים ילדותיים, הזמין לביתו ילדים מהשכונה, שיחק איתם במשחקים שכללו נגיעות בגופם ומעשים מגונים. בשלושה מהילדים הוא גם ביצע מעשי סדום באמצעות חפצים. בנוסף הוא גם הורשע בכך שאיים על הילדים שאם יגלו את המעשים - ישרוף את ביתם.

גן שעשועים בנחלאות. 15 עצורים שוחררו וטרם הוגש נגדם כתב אישוםצילום: אמיל סלמן

מאז התפוצצות הפרשה טענו סנגורים וגורמים בשכונה כי פרשת הפדופיליה בנחלאות היא תוצאה של "ציד מכשפות" ו"היסטריה המונית", וכי מספר הפגיעות בילדים הוא קטן מאוד, אם בכלל. לטענתם, הסיבה למספר הילדים העצום שהוריהם חשבו שנפגעו (מעל 200 על פי טענות תושבי השכונה, נ"ח) נבע מדינמיקה שהתפתחה בשכונה החרדית בין ההורים ובין הילדים, שהביאה להעצמת הסיפורים ואף להמצאת סיפורים על ידי הילדים.

האשמות השווא הופנו, על פי טענה זו, כלפי הגורמים החלשים ביותר בשכונה – גברים בודדים וחלקם בעלי נכות נפשית. במקרה אחד התאבד אחד התושבים על פי החשד בשל השמועות שהיה מעורב במעשים פדופילים, אחרים נאלצו לעזוב את השכונה ואף את הארץ. בהכרעת הדין הארוכה דחו השופטים יועד הכהן (שכתב את הכרעת הדין), צבי סגל ובן-ציון גרינברגר, את הטענה הכללית על "ציד מכשפות" אך לא פסלו את האפשרות שחלק מהעדויות בפרשה "זוהמו" בשל התנהלות ההורים וגורמים בשכונה. "אכן, מקבץ הראיות האמור מלמד כי בשכונה שררה פאניקה וכי נעשו מהלכים שעשויים היו, באופן פוטנציאלי, להביא לזיהום עדויות של הילדים המתלוננים", כתבו השופטים.

השופטים קיבלו את גרסתו של סץ ופרקליטו, עו"ד רועי פוליטי, כי החוקרים הפעילו עליו לחץ בלתי חוקי שכלל איום באלימות, לחץ נפשי בלתי הוגן על ידי שימוש בפרסום החשדות נגדו בעיתונות החרדית וניצול חולשתו הפיזית, מאחר וסירב לאכול את האוכל בבית המעצר. בנוסף לכך החקירה לא תועדה בווידאו והעדות שמסר סץ לגבי התקיפה של אחד הילדים לא התאימה לממצאים רפואיים שנמצאו על גופו של הילד.

"מדובר בפרשה מורכבת ביותר שהקיפה עשרות רבות של מתלוננים, חשודים רבים ונאשמים נוספים הממתינים להכרעת דינם", אמר אתמול עו"ד פוליטי. "אנו מצרים על הרשעת הנאשם בחלק מהמעשים שיוחסו לו וממתינים לסיום ההליך קודם שנשקול את המשך צעדנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ