טלילה נשר

תמלולי חקירתה של האשה האריתראית – אשר נחשפו עקב הערעור על כליאתה - חושפים התנהלות משפילה ומנוגדת לחוק כלפיה. כך למשל, התברר כי חקירתה במשטרה התנהלה על ידי חוקר ממין זכר בליווי מתורגמן ממין זכר, בניגוד לזכותה של אשה להיחקר על ידי אשה.

החוקר, כך התברר, אף הפנה אליה שאלות כגון "נהנית מהאקט?" ו"מה הרגשת כשהוא גמר?". "כשהוא סיים אני בכיתי", ענתה לו המתלוננת, "הוא שאל אותי למה אני בוכה, ואם אני מפחדת שאכנס להריון - ואז נתן לי סטירה בפנים ואמר שמהיום כשהוא מתקשר, שאענה לו, ואם לא - זה יהיה הסוף של החיים שלי". בתגובה לדבריה, שאל אותה החוקר "גמרת מהאקט?", והוסיף "את בטוחה שהרגשת את איבר המין שלו בגוף שלך?", "למה כשהשוטרים הגיעו אלייך הדירה היתה מסודרת", "היה עלייך זרע?" ועוד.

בתגובה לפניית "הארץ" ביקשה המשטרה לדחות את הפרסום עד לבירור מלא מקיף של הפרטים. בתום הבירור הודיעה אמש (שני) כי השוטר הודח וכי יועמד לדין על התנהלותו. 

בניין משטרת תל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דניאל צ'צ'יק

לדברי מירי מרגלית, רכזת הליך פלילי - מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית תל אביב, "הסגנון הזה הוא חריג וחמור מאוד, אמירות כאלו כבר לא מושמעות בימינו והדבר המביש ביותר הוא שסגנון כזה יכול להיות מופנה היום רק כלפי אוכלוסייה כל כך חלשה, שאין לך קול. פעם היינו שומעות סגנון כה פוגעני אך כיום כבר לא נתקלים בו".

לדבריה, על פי חוק נפגעי עבירה רשאית האשה להיחקר בידי אשה, וגם בליווי עמותות סיוע. "המערכת הכשירה חוקרות מיוחדות לעבירות מין, בין היתר מתוך הבנה שאשה לא תשאל שאלות כאלה", היא אומרת, "במקרה זה, גם אין רגישות מגדרית וגם הסגנון מזעזע. זו חדירה ברגל גסה שגורמת לאשה ברגע הקשה ביותר להבין שהאשמה חוזרת אליה, שיש לך יד בדבר".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "מפקד המחוז רואה בחומרה רבה את התנהגותו של החוקר אשר איננה תואמת את ערכי הארגון ועל כן הורה להדיחו לאלתר מתפקידו כחוקר במשטרת ישראל וכן להעמידו לדין משמעתי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ