יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית המשפט המחוזי בלוד שחרר אתמול למעצר בית צעיר בשנות ה-20 לחייו שחשוד בפגיעה בפרטיותה של צעירה מהמרכז. החשוד העלה כביכול לרשת ולתוכנה סלולארית סרטון שבו הוא מתעד את עצמו ואת חברתו מקיימים יחסי מין במספר הזדמנויות וכל זאת ללא ידיעתה של חברתו.

במשטרה טוענים שלא מדובר במקרה יחיד וכי מאות תלונות דומות הוגשו בשנת 2012. גם מרכזי הסיוע מקבלים תלונות בעניין, ובחודשים האחרונים מקיימים גורמים שונים הרצאות בבתי הספר ברחבי הארץ על מנת לחנך צעירים לא לתעד את האקטים המיניים שלהם.

המקרה האחרון התרחש במרכז הארץ. צעירה לפני גיוס הגיעה לתחנת המשטרה במרחב השפלה במצב פיזי ונפשי ירוד. היא ישבה מול חוקרי המשטרה וסיפרה שבימים האחרונים עלו לרשת סרטונים שבהם רואים אותה ואת בן זוגה לשעבר מקיימים יחסי מין.

פייסבוקצילום: בלומברג

לטענת הצעירה, חלק מהסרטונים צולמו בהסכמתה, אך היא לא נתנה את הסכמתה להפצתם. לאחר הגשת התלונה נלקחה הצעירה לקבלת טיפול רפואי וקיבלה טיפול תרופתי בשל מצבה הנפשי.

המשטרה במחוז מרכז עצרה את החשוד והוא הובא לחקירה. לטענתו, חברתה של הצעירה היא זו שתיעדה את האקט והוא עמד על כך שהוא איננו אחראי להפצת הסרטונים. הסרטון כבר הופץ ברשת החברתית פייסבוק ובתוכנה הסלולרית ווטסאפ וקשה לאתר את מקור ההפצה.

עורכי דינו של החשוד, אבי חימי ועמיחי אסנפי, אמרו כי "לכל הטוקבקיסטים שנראה שכבר הרשיעו את מרשי, זיכרו שלטנגו צריך שניים. חבל מאוד שהמתלוננות מנסות לנהל את החקירה בתקשורת ומוזר שמי שכביכול כל כך חרדות לפרטיותן טורחות שוב שוב להעלות את הפרשה מהאוב ומתראיינות מתחת לכל מיקרופון רענן".

במשטרת ישראל טוענים שפרסום סרטים אינטימיים, בייחוד של צעירות ללא ידיעתן, כבר הפך לתופעה מדאיגה. במקרים רבים מדובר בתלמידות תיכון שהסכימו לצילום האקט עצמו, אך מעולם לא שיערו בנפשן שזה יעלה לרשת.

בשבוע שעבר הגישה צעירה בת 26 מאזור המרכז תלונה ביחידת ההונאה של מחוז תל אביב על מקרה דומה. המתלוננת היתה נסערת בזמן שסיפרה לחוקרים שיום קודם לכן קיבלה עשרות הצעות חברות בפייסבוק שלה בתוך שעות ספורות. כשלא הבינה במה מדובר נכנסה לעמוד האישי שלה וגילתה בו סרטון שבו רואים אותה מקיימת יחסי מין עם בן זוגה, כשהיתה בת 17. "היא הייתה שבורה לגמרי", סיפר ראש מפלג עבירות מחשב במחוז תל אביב, רב פקד ירון בן צבי.

"היא פנתה לגוגל בבקשה שיורידו את הסרטון ואת הקישור, אבל הם לא נענו לבקשתה. באמצעות האינטרפול, פנינו לאתר בארצות הברית שבו העלו את הסרטון והוא ירד מהרשת, אבל זה לא מבטיח שזה לא יצוץ שוב", הוסיף.

"ברוב המקרים מדובר בחבר שנפגע מהפרידה והוא מפיץ את הסרטונים כמו מגפה", אמור רב פקד דניאל סימון, קצין נוער מחוז תל אביב. "אנחנו פועלים היום מסביב לשעון בנושא הזה וההתייחסות שלנו לתופעה היא כמו לתקופה שבה החל סם האונס". לדבריו, סרטים של יחסי מין הפכו להיות "מוצר חם" באתרי פורנו, משום שיש ביקוש לסרטים לא מבוימים ויש סביבם תעשייה שלמה.

במשטרה כמו ברשויות נוספות לא ממש יודעים עדיין איך להתמודד עם התופעה והבעיה הגדולה איתה מתמודדים היא סעיפי האישום הקלים יחסית. ברוב המקרים מדובר בתיעוד שהיה מקובל על הנערה ולכן כתב האישום צפוי לרוב להיות קל באופן משמעותי.

עורכת הדין יהל בן עובד, אחת המומחיות בתחום, סבורה שהנושא מחייב חקיקה מחודשת, אך בכל מה שנוגע לקטינות היא טוענת שהחוק די ברור ולא משנה כלל ההסכמה של אותה נערה. "כשמדובר בקטינים, החוק מגן עליהם בצורה כמעט הרמטית. למעשה, כל אדם שמפרסם או מחזיק תמונות בהן נראים נער או נערה שגילם מתחת לגיל 18 כשהם חשופים או מקיימים יחסי מין, עובר עבירה פלילית והענישה במקרים האלה היא מחמירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ