כתב האישום נגד צבי בר: קיבל שוחד בשווי 2 מיליון שקל

ראש עיריית רמת גן מואשם בנטילת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש הליכים בארבע פרשות שונות. פרקליטיו: הוא פעל לטובת התושבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש עיריית רמת גן, צבי בר, הואשם היום (חמישי) בשורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב הואשמו עוד שלושה יזמים: שאול לגזיאל, חיים גייר ודוד לוי, במתן השוחד לבר ובעבירות הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט.

בסך הכל מואשם בר בלקיחת שוחד של כשני מיליון שקל, במסגרת ארבע פרשות שונות. הגשת כתב האישום התאפשרה כעת, לאחר שהמדינה הצליחה לגייס את עמנואל ארביב כעד מדינה. ארביב הוא איש עסקים בריטי שהואשם בעבר במתן שוחד של כמיליון שקל לבר. כתב האישום נגד ארביב בפרשה נמשך לפני כחצי שנה בעקבות מגעים שניהל סניגורו, עו"ד איל רוזובסקי, עם הפרקליטות.

בר מכהן מזה 24 שנים כראש עיריית רמת גן ובמסגרת תפקידו שימש כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבניה, והיה חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז ת"א ובוועדת משנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית.

האישום הראשון מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של כמיליון שקל וטובות הנאה בסיועו ובתיווכו של עו"ד מרדכי גלוסקה. לפי האישום, בר נטל שוחד מהיזמים לגזיאל וארביב בתמורה לקידום פרויקט בית ליראור ברמת גן. השוחד ניתן לכאורה באמצעות החזר הלוואה שלקחו בר ואישתו בלונדון. בסעיף אחר נכתב כי לגזיאל העביר לבנו של בר מניות בחברת מד פטרוליום שהיתה בשליטתו. בנו של בר גם מונה למנהל בחברה של לגזיאל. בתמורה, פעל בר לקידום פרויקט מגדלי התמרים ברמת גן.

האישום השלישי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של 100 אלף דולר מחיים גייר, בעל עניין בפרויקט חילופי שטחים ברמת גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה. לפי כתב האישום, השוחד ניתן כהלוואה לתקופה של שנה, אשר בר לא החזיר במועדה ולא נדרש לכך. בר מואשם שפעל בניגוד עניינים במסגרת תפקידיו השונים, עקב קשריו החברתיים והכלכליים עם גייר.

האישום הרביעי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך של כ-465 אלף שקל וטובות הנאה נוספות מהיזם דוד לוי בפרויקט הילקרסט בעיר, בתמורה לקידום הפרויקט והגדלה משמעותית בזכויות הבנייה בו.

צבי ברצילום: עופר וקנין

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אביה אלף מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, על פי החלטת פרקליט המדינה משה לדור.

בר דחה היום את האישומים המיוחסים לו. עו"ד נבות תל-צור וירון ליפשס המייצגים אותו מסרו כי "בר מכהן כראש עירית רמת-גן מזה 25 שנה ופעל אך ורק לקידום ענייני רמת-גן וטובת תושביה. כתב האישום הוגש בניגוד להוראות החוק, באשר להליכים הדרושים בקשר להגשת כתב אישום נגד ראש עיר מכהן. במידה וכתב האישום לא יבוטל, ייאבק בר, בכל האמצעים העומדים לרשותו, על חפותו".

עו"ד פרופ' דוד ליבאי שמייצג את שאול לגזיאל מסר בתגובה כי הוא כופר בהאשמות נגדו. "אין לו כל ידיעה על הלוואה שניתנה לראש העיר, אם ניתנה, ולא על טובת הנאה שכביכול ניתנה לו במישרין או בעקיפין", לשון התגובה. עו"ד רונן רוזנבלום ונתי שמחוני שמייצגים את דוד לוי אמרו כי חפותו תוברר במשפט. עו"ד גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי שמייצגים את חיים גייר מסרו כי בין גייר לבין בר התקיימו יחסי ידידות לאורך שנים ועל רקע זה בלבד ניתנה ההלוואה.

ד"ר אבי ליליאן, חבר האופוזיציה ברמת גן, הודיע לפני כמה ימים על התמודדותו לראשות עיריית רמת גן בבחירות שיתקיימו באוקטובר השנה. ליליאן הגיש לפני כשנה וחצי באמצעות עו"ד עפר לרינמן עתירה לבג"ץ בדרישה להורות לבר להתפטר מתפקידו לאלתר. המדינה ביקשה פעם אחר פעם ארכה מבג"ץ עד לגיבוש החלטה סופית בעניין כתב האישום. השבוע קבעה השופטת עדנה ארבל כי על המדינה להגיש הודעה מעדכנת עד 24 בפברואר, והבהירה כי אם לא יהיה בה חדש תועבר העתירה לדיון בפני הרכב שופטים. בעקבות בג"ץ קודם שהוגש אף הוא בידי ליליאן, נאלץ בר לפני יותר משנתיים להתפטר מתפקידו כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן.

ליליאן בירך היום על החלטת הפרקליטות וקרא לבר להודיע על התפטרותו ללא דיחוי. "ברגע שהמשטרה והפרקליטות ממליצות להעמיד את צבי בר לדין על עבירה חמורה כמו שוחד, הוא לא יכול להיות ראש עיר דקה אחת נוספת".

ח"כ כרמל שאמה הכהן, שהיה יו"ר האופוזיציה בעיריית רמת גן, אמר כי זהו יום עצוב לרמת גן. "ראש עיר כמעט 30 שנים מואשם בשוחד בהיקפים של מיליונים. אין בי שמחה לאיד, מדובר באדם מבוגר, נושק לגיל 80, שזה אקורד הסיום שלו. זה עצוב ברמה האישית". שאמה הכהן, ששובץ במקום ה-32 ברשימת הליכוד-ביתנו ולא נכנס לכנסת ה-19, צפוי להודיע בקרוב על מועמדותו לראשות עיריית רמת גן. "אני מניח שבשבועות הקרובים אקבל החלטה סופית", אמר היום. מועמד נוסף הוא חבר מועצת העיר ישראל זינגר. גם שרגא ברוש, לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים, שנחשב מקורב לבר, מוזכר כמועמד אפשרי לראשות העירייה. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ