המצור של הרשויות על מזרח ירושלים

גל מעצרים, מחסומים בכניסות לשכונות ומבצעי גבייה של הרשויות: תושבי עיסאוויה וסילוואן סובלים מהקשחת מדיניות. "זה מחסל את היומיום של אנשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רק חצי שנה עברה מאז נכנס ניצב יוסי פריינטי ללשכת מפקד מחוז ירושלים, ותושבי מזרח העיר כבר מעידים על נחת זרועו המורגשת. לדבריהם, המשטרה בפיקודו של פריינטי נוקטת מדיניות כמעט מוצהרת של ענישה קולקטיבית נגד שכונות הנתפסות כמפרות סדר. לאחר שרק לפני כשבועיים הסתיים מבצע אכיפה-ענישה כזה בעיסאוויה, בשבוע שעבר החל מבצע חדש בסילוואן. המבצעים כוללים מעצרים רבים, מחסומים לבדיקות שונות לכלי רכב, גביית מסים, הריסת בתים, ניתוקי מים, הטלת קנסות שונים, חיפושים ובדיקת תעודות אקראיים. לדברי התושבים, השוטרים והקצינים הודו בפניהם כי זו ענישה בתגובה ליידויי אבנים והפרות סדר. "תלמדו לא לזרוק אבנים, כל עוד תזרקו אבנים, אנחנו לא עוזבים", התבטא קצין משטרה, לדברי תושב סילוואן.

ביולי האחרון עזב את תפקידו מפקד משטרת ירושלים ניצב ניסו שחם, בשל חקירה שנפתחה נגדו בחשד להטרדה מינית של שוטרות הכפופות לו. התקופה הקצרה שבה היה מפקד המשטרה בעיר היתה תקופת רגיעה בחלקה המזרחי, שהתאפיינה בירידה בתקריות האלימות בין המשטרה לבין התושבים, התמעטות מספר ידויי האבנים ופחות מעצרים. אולם, מחליפו פריינטי, שבעברו כיהן בתפקידים רבים במשטרת הנגב, הביא אתו לירושלים שיטות עבודה חדשות-ישנות.

"המפקד החדש החזיר אותנו חמש שנים לאחור", אומרת עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח. "בתקופת ניסו שחם הדברים השתנו לטובה. היו פחות גז מדמיע, פחות כדורי גומי ולא ראינו מבצעי אכיפה גדולים שכאלו. לצערי, עם הכניסה של הממ"ז (מפקד מחוז) החדש המצב השתנה". התחושה של התושבים מגובה גם בנתונים. בינואר 2013, על פי המרכז לאינפורמציה של סילוואן, נעצרו 143 תושבי מזרח ירושלים, רובם מעיסאוויה ומסילוואן, בחשד להפרות סדר, ידויי אבנים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לשם השוואה, בכל 2011 נעצרו על פי אנשי המרכז 566 תושבי מזרח ירושלים, וב-2010 רק 460. ואולם, בשנה שעברה, שמחציתה היתה בפיקודו של פריינטי, נעצרו 781 פלסטינים בחשד להפרות סדר.

חלק מהמעצרים מלווים, לטענת הפלסטינים, באלימות או בשרירותיות. כך, באו אתמול שוטרים לביתו של דאוד סיאם, תושב סילוואן, אחרי שהבחינו בבנו על גג הבית. האב תיעד את הביקור המשטרתי בווידאו, שבו נראים כעשרה שוטרים המבקשים להיכנס. משסירב סיאם, דרש הקצין: "תביא את הילד, אני רוצה לבדוק אותו". "אני לא נותן לכם להיכנס, תביאו צו", דרש סיאם, ורק לאחר ויכוח שארך כמה דקות, ויתרו השוטרים ועזבו. "אין להם כלום, סתם רואים ילד ועוצרים, לידי עצרו ילדים סתם ככה", אמר אתמול סיאם ל"הארץ".

גל המעצרים בעיסאוויה החל לפני כחודשיים, בעקבות צעדה והפגנה שערכו התושבים לאות הזדהות עם תושב הכפר, סאמר עיסוואי, ממשוחררי עסקת שליט ששובת רעב בכלא. הצעדה הידרדרה ליידויי אבנים לעבר כוח משטרה שחסם את דרכם של המפגינים. בעקבות אירוע זה החלה המשטרה בגל מעצרים ואכיפה בכפר, כאשר בשבועות הבאים, נעצרו למעלה ממאה מתושבי הכפר, בהם קטינים רבים. כל מבצע מעצרים שכזה כולל שימוש בכוחות גדולים של יס"מ ומג"ב ולטענת התושבים גם אלימות שלא לצורך. לעתים קרובות מידרדרות הפעולות לעימותים אלימים בשל יידויי אבנים. או אז מגיבה המשטרה בכוח רב ובשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, גם כאן בניגוד לתקופת ניסו שחם, שבה - כל אומרים התושבים - העדיפה המשטרה לחסוך בשימוש באמצעים אלו.

אבל המעצרים הם רק הביטוי הקיצוני של מבצעי האכיפה-ענישה של המשטרה. אלה כוללים גם אכיפה מצד מגוון רשויות - עיריית ירושלים, רשות הטבע והגנים, רשות המסים, ביטוח לאומי, משטרת התנועה ותאגיד המים של ירושלים - הגיחון. כולם מתאגדים יחד תחת כנפי המשטרה והופכים את חיי התושבים בשכונות מזרח העיר לסיוט.

כך, תרומתה העיקרית של משטרת התנועה למבצע היא הקמה שיטתית של מחסומי דרכים המשבשים את שגרת חיי התושבים. בעיסאוויה הוצבו מחסומים כאלו במשך חמישה שבועות, כמעט בכל רגע נתון, בכל אחת מהכניסות לכפר. כמעט כל רכב נבדק, כ- 30 הורדו מהכביש ורבים אחרים נקנסו. לטענת התושבים בוחני הבטיחות "חיפשו" אותם. "היה לנו היה אוטובוס אחד שהיה לו קצת שמן סביב מכסה השמן", מספר האני עיסווי, תושב עיסוויה. "על זה הורידו אותו מהכביש. הלכנו ניגבנו את השמן, חזרנו לבוחן והוא החזיר אותו לכביש".

תושבים מספרים כי לעתים ויתרו על יציאה לעבודה רק כדי שלא להסתכן בבדיקת הרכב. לדבריהם במספר שיחות עם שוטרים וקצינים נאמר להם שהמבצע ימשך, כל עוד יהיו יידויי אבנים בכפר. במכתב של האגודה לזכויות האזרח לניצב פריינטי נכתב כי אחד הקצינים אמר לתושבים: "המבצע יימשך עד שתהיו רגועים ותתנהגו בכפר כמו שאתם מתנהגים ברחוב יפו", ואילו ראש מרכז המידע של סילוואן, ג'וואד סיאם מספר כי אמרו לו מפורשות: "תפסיקו עם זריקת האבנים ואנחנו נפסיק עם כל הבעיות".

צילום: אליהו הרשקוביץ

המבצע שנערך בימים אלו בסילוואן החל בדיוק לפני שבוע, בעקבות עימותים של צעירים תושבי המקום עם פקחי העירייה ורשות הטבע והגנים שבאו להרוס כמה מבנים לא חוקיים - כשהם מלווים בכוחות משטרה גדולים. מאז תחילת המבצע לפני שבוע נעצרו 31 עשרות תושבים, בהם 6 ילדים. רק אתמול נעצרו תשעה בני אדם. "נכנסים לבית בלי לדפוק בלי לבקש רשות, אומרים שמחפשים ילדים, הפכו את הבית, פתחו ארונות, לא מצאו כלום והלכו", סיפר תושב השכונה רג'איי רג'בי. גם בסילוואן מלווים מבצעי המעצרים באכיפה מסוגים שונים - רשות המסים בודקת עסקים, משטרת התנועה מקימה מחסומים ופקחי רשות הטבע והגנים מחלקים דו"חות על מפגעים.

"אני לא אומרת שלא צריך לאכוף את החוק", אומרת עו"ד עליאן מהאגודה לזכויות האזרח, "אבל כשכל רשויות השלטון יושבים ביחד ומבצעים את כל הפעולות בשכונה ספציפית וכל כניסה או יציאה של תושב לשכונה זה כמו מחסום צבאי, זה מחסל את היומיום של אנשים. אנשים נרתעים מלצאת לעבודה, לא באים לבקר אותם, ילדים לא יוצאים לשחק. אין שום דבר דומה לזה בשום מקום אחר בארץ. זאת תחושה שהרשויות רוצות להתנקם בתושבים".

במשטרת ירושלים דוחים בתוקף את הטענה על ענישה קולקטיבית ומצביעים על שורה של אירועי אלימות על רקע לאומני באזור עיסאוויה כהסבר לפעילות הנמרצת בשכונה. "בעקבות ריבוי מקרי הפרות הסדר, יידוי האבנים ובקבוקי התבערה בעיסאוויה ובסילוואן לעבר אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, הוחל - לאחר הכנה מדוקדקת - במבצע מעצרים פרטני של חשודים. עד כה נעצרו כמה עשרות חשודים בסילוואן ולמעלה ממאה חשודים בעיסאוויה". במשטרה הוסיפו כי "עם סיום המבצע בשבוע שעבר בעיסאוויה נפגש פיקוד משטרת ירושלים, בראשות מפקד מחוז ניצב יוסי פריינטי, עם המוכתרים של שכונת עיסאוויה ואלו הבטיחו כי יעשו הכל כדי שהשקט ימשיך להישמר בשכונה. במשטרת ירושלים מציינים, כי אין מדובר בשינוי מדיניות, אלא במבצעי מעצרים פרטניים של מפרי סדר. אל כוחות המשטרה הצטרפו אנשי רשויות נוספות שעוסקים בנושאי משרדם".

מעיריית ירושלים נמסר: " עיריית ירושלים מבצעת פעילות אכיפה שגרתית ובהתאם לחוק בכלל שכונות העיר ללא הבדל. כל טענה בדבר ענישה קולקטיבית הינה משוללת כל ייסוד".

מרשות הטבע והגנים נמסר: "רשות הטבע והגנים דואגת לשטחי השמורות והגנים הלאומיים. אנו אוכפים כל עבירה על החוק שמתרחשת בשטחים אלו. דו"חות נגד השלכת פסולת או סחר בלתי חוקי בחיות בר, למשל, ניתנים בכל חלקי הארץ כאכיפת חוק בסיסית ואם ישנו גורם שעובר על החוק, אנו נעזרים בעירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ