שר המשפטים הקים ועדה שתבחן את לשכת עורכי הדין

שופטת העליון לשעבר פרוקצ'יה תעמוד בראש הוועדה שקמה בעקבות פסק דין נוקב של בית המשפט המחוזי על השלכות המאבקים הפוליטיים בלשכה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שר המשפטים, יעקב נאמן, החליט היום (שני) להקים ועדה ציבורית לבחינת התנהלות לשכת עורכי הדין. בראשות הוועדה תעמוד שופטת בית המשפט העליון בדימוס, אילה פרוקצ'יה ולצדה המשפטנים, פרופ' דוד ליבאי, עו"ד מיכה ינון, עו"ד רות אורן וד"ר לימור זר-גוטמן. החלטת השר התקבלה בעקבות פסק דין חריף שהוציא בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בתל אביב, אשר מתח ביקורת נוקבת על השיתוק שגרם המאבק הפוליטי בין ראשי הלשכה בניהולה. בהודעה שיצאה מלשכת שר המשפטים נכתב כי זהו "פסק דין חמור אשר אין העולם המשפטי במדינת ישראל יכול להתעלם ממנו ולעבור לסדר היום".

פסק הדין של השופט קובי ורדי דן במאבקי הכוחות בין ראש לשכת עורכי הדין, דורון ברזילי, לבין המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, אשר הביאו לשיתוק בניהול הלשכה ובהקמת פורומים מקצועיים. "אנו בסיבוב נוסף מיני רבים במאבקי הכוחות בין שני גופים נבחרים", כתב השופט ורדי, "שלצערי ניתן להיווכח כי שלטון החוק כבר מזמן אינו נר לרגליהם, והם מונעים מאינטרסים פוליטיים אישיים ואחרים". ורדי כתב כי "המצב הקיים הינו בלתי אפשרי, מבזה ומביש ומביא לשיתוק פעילות חשובה ונחוצה לעורכי הדין".

ורדי פסק כי "ייתכן ואין מנוס במצב הקיים (...) להגיע לפתרון חוץ מערכתי, כמו מינוי גוף חיצוני, או גורמים חיצוניים שינהלו את הלשכה ויפקחו עליה לטובת ציבור עורכי הדין ותפארתם". הוא הורה להעביר עותק מפסק הדין לשר המשפטים ולמנכ"ל משרדו, והיום אלו הרימו את הכפפה.

יעקב נאמןצילום: דודו בכר

הוועדה הציבורית תבחן את המבנה הקיים של לשכת עורכי הדין על מוסדותיה המחוזיים והארציים, את יחסי הגומלין שבין המוסדות ואת חלוקת תקציבי הלשכה בין הוועד המרכזי לוועדים המחוזיים. כמו כן היא תתבקש לבחון את הצורך בבקרה חיצונית על התנהלותה הכספית של הלשכה. נאמן קבע כי על הוועדה להמליץ בתוך שלושה חודשים על שינויי חקיקה ודרכים אחרות שיידרשו ליישום המלצותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ