קצין מג"ב שהורשע בהריגת שכנו: "לא היתה לי ברירה"

ניר סומך ירה למוות בשכן, שניהל רומן עם רעייתו, והטריד את בני הזוג לאחר שנגמר. "היה ברור לי שהייתי חייב לפעול כפי שפעלתי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

קצין מג"ב, רפ"ק ניר סומך, שזוכה לפני כשבועיים מעבירת רצח והורשע בהריגת שכנו לשעבר, בן טל, לאחר שהשופטים דחו את טענתו לירי מתוך הגנה עצמית, אומר "לא היתה לי ברירה אחרת. היה ברור לי שהייתי חייב לפעול כפי שפעלתי".

בראיון לתוכנית "עובדה" סיפרו סומך ורעייתו, טלי, על הרומן שהתפתח בינה ובין השכן, על איומי ההתאבדות שלו, לאחר סיום הקשר מצידה, ועל ההטרדות שסבלו מצידו. "זה התחיל משיחת טלפון אחת, שתיים, שלוש ביום, וזה הגיע למצב של ארבעים שיחות טלפון ביום", אמר סומך בראיון. 

לדבריהם, בשל ההטרדות עזבו את המושב מבלי לעדכן את טל בכתובתם החדשה, ואולם האחרון איתר אותם כעבור כמה שבועות. בהודעה שהשאיר לטלי סומך במשיבון אמר: "על הזלזול שלך את תשלמי. על ההחלטה שלקחת יחד עם ניר את אחראית כמוהו באותה מידה".

ניר סומך, שנת 2009צילום: אילן אסייג

ב-13 בספטמבר 2009 הופיע טל בביתם שבקיבוץ בשעת ערב. סומך, שהוזעק למקום על ידי רעייתו, סיפר כי ראה את בן במכוניתו, רוכן לעבר תא הכפפות. "עולה לי בראש תמונה שהוא מוציא אקדח ויורה בנו. בלי לחשוב פעמיים אני פשוט קופץ מהאוטו, אני רץ אליו ונותן לו מכה". בין השניים מתפתח עימות, במהלכו שלף סומך את אקדחו וירה שלוש יריות מטווח קצר.

סומך טען בחקירתו במשטרה כי טל שלף מוט ברזל לעברו, ולכן נאלץ להגן על עצמו. אמו של בן סיפרה בתוכנית כי סומך "התקשר אליי אחרי זה, כאילו הוא ביצע משימה: 'הרגתי את בן'. אני אומרת לו, "למה? 'הוא הרים עליי מוט ברזל' וניתק את הטלפון. לא הבנתי מה קורה איתי. פשוט הייתי בהלם".

טענתו של סומך נדחתה בידי השופטים. "הנאשם ירה במנוח שלוש יריות לפחות. ירייה אחת לחזה שלא פגעה ושתי יריות לראשו", כתבו, "לאחר שמיעת הראיות נראה לנו שלא זו בלבד שהנאשם לא הצליח לעורר ספק באשר להגנה עצמית, הנאשם גרם למות המנוח מתוך הכנה וכוונה להמיתו".

עם זאת השופטים, ברוך אזולאי, נתן זלוצובר ויעל רז-לוי, אמרו כי הכרעת הדין "התקבלה מחמת הזהירות ומחמת הספק" והבהירו כי סומך זוכה מעבירת הרצח נוכח "אפשרות סבירה שלא התקיים בנאשם אלמנט העדר הקנטור".

עוד כתבו כי "שילוב הדברים מוביל למסקנה, גם אם לא בלי היסוס, כי מחמת הספק לא ניתן לשלול אפשרות שגם אדם מן הישוב, היה עלול להגיע למצב של אובדן שלוות הרוח ולאבד את השליטה העצמית, ולהגיב בדרך האסורה בה הגיב הנאשם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ