תלונה למח"ש: המשטרה משתפת עורכי דין במידע המנוצל לטובת לקוחותיהם

חשד להתנהלות פלילית בשלוחת תביעות תעבורה בחדרה, לאחר דיווחים על אזרחים שקיבלו גישה למחשבי המשטרה, ואף ניסחו כתבי אישום בשם תובעים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תלונה שהוגשה אתמול למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מעלה חשדות כבדים למעשיים פליליים ועבירות אתיות בשלוחת תביעות תעבורה במשטרת חדרה. מהתלונה עולה שעורכי דין פרטיים ועובדיהם מוציאים מידע ממחשבי המשטרה לצורך טיפול בתיקי לקוחות שלהם. התלונה מגובה בתצהיר של שוטר בשלוחה, המעיד על שידול שוטרים לעבירה של מסירת מידע חסוי על לקוחות עורכי הדין, וכתיבת כתבי אישום על ידי עורכי דין פרטיים שאינם תובעים משטרתיים.

באמצע דצמבר 2012 באה לשלוחת תביעות תעבורה בחדרה עו"ד נירה שגב, לצלם ולקבל מידע על תיק שהיא מנהלת. כשנכנסה למזכירות מדור התביעות היא הבחינה באזרחית, עובדת של עו"ד זילי ולדמן - מומחית לדיני תעבורה ומעורכי הדין המובילים בתחום זה באזור חדרה - שיושבת על המחשב המשטרתי ומקבלת תיקי תעבורה מתובע במשרד.

שגב, שעיקר עיסוקה משפט תעבורה ומשפט פלילי, הבינה שהדבר אינו כשר וצילמה את מה שמתרחש בטלפון הנייד שלה: באותו סרטון נראית העובדת של עו"ד ולדמן, מעיין אטב שמה, עוברת בין המסכים על צג המחשב המשטרתי ומקלידה זמן ממושך. אטב שירתה עד לאחרונה כשוטרת במשרד, בשירות חובה, ועם שחרורה עברה לעבוד במשרד של ולדמן, שגם היא היתה בעבר תובעת במשרד המשטרתי.

אף שהיה ברור במשרד ששגב מצלמת, אטב המשיכה להקליד במחשב, שכן קיבלה אישור לכך מראש משרד התביעות, רפ"ק שמוליק רווה. הראשון שהבין שהתיעוד עשוי לפגוע באנשי המשרד היה תובע משטרתי, רפ"ק חגי ארי עם, שהעביר לאטב תיקים ואפשר לה לעבוד כשהוא נוכח בחדר. ארי עם ביקש משגב להפסיק לצלם ולעזוב את החדר, והוסיף שהיא יכולה להתלונן.

שגב ביקשה להתלונן לפני רווה שענה לה: "אני יודע שזה לא בסדר. הגשנו מכרז לכוח אדם במזכירות, ועדיין לא קיבלנו אף אחד. ביקשנו שמעיין תבוא לעזור לנו כמה פעמים במשרד. זאת תהיה הפעם האחרונה, אני מבטיח לך".

שגב שאלה מי משלם לאטב ורווה השיב "זילי ולדמן", והוסיף שהוא, רווה, אינו נותן לעובדת דבר בתמורה. לטענת שגב, רווה אף ציין שהוא היה מעדיף שלא תעשה דבר בסרטון ולא תעביר את העניין לממונים עליו.

בעקבות הפרשה במשרד, העובדת מעיין אטב הגישה תלונה ללשכת עורכי הדין בחיפה, נגד עו"ד שגב. התלונה התגלגלה בין עורכי הדין באזור חדרה והסיפור עבר מפה לאוזן.

בהמשך הגיע לשגב ולעורכת דינה, טל מליק, מייל ממקור שהזדהה כשוטר במשרד. המקור מסר שכבר בתחילת 2012 הוא התריע על הנעשה במשרד. עו"ד מליק פגשה את המקור, שדיבר גם עם "הארץ".

לפי גרסתו, בתחילת 2012 הוא נפגש עם איש מודיעין של מח"ש בבנימינה, העביר לו מסמכים המעידים על שימוש של אזרחים במחשבי המערכת המשטרתית. "לא הבנתי למה אנשים פרטיים, שאינם שוטרים, מגיעים למשרד ועובדים על המחשבים", אמר.

המקור סיפר על עו"ד, חגי פונדק, שהועסק גם הוא על ידי עו"ד זילי ולדמן. לגרסת המקור,  פונדק היה מתמחה בבית המשפט אבל הועסק באופן לא פורמלי אצל רווה. "הוא היה שם הרבה", אמר המקור, "והוא כתב לשמוליק רווה כתבי אישום. את כל זה העברתי למח"ש. גם כשהוא עוד לא היה אצל זילי, הוא נכנס בקוד הסודי של רווה לכתבי אישום, וכתב כתבי אישום".

אחד הדברים המטרידים בתצהיר של המקור הוא הטענה שזילי ולדמן ועובדיה ביקשו  חומרים חסויים, מעשה שהוא עבירה לפלילית. לדבריו, "חגי פונדק היה בא, הולך למעיין, כי זילי אמרה לו לא לפנות אלי, ומעיין הוציאה לו את כל החומר". המקור המשטרתי אומר שאינו יודע אם ניתנה תמורה בעד המידע החסוי שהועבר. אך לדבריו היו במשרד צ'ופרים קטנים שהם אסורים במשטרה. "רווה היה מגיע לפעמים עם ציוד משרדי אזרחי ואומר לנו: ביקרתי אצל זילי".

מח"ש מסרה, בתגובה, כי "אכן התקבל לפני כשנה מידע ממקור משטרתי. הוא נבדק ולא נמצאו ראיות לעבירות פליליות. היום התקבלה תלונה נוספת באותו עניין והיא תיבדק".

לעו"ד ולדמן מיוחסת יכולת להגיע לעסקאות טיעון שמדהימות גם את הלקוחות שלה. אחד הלקוחות סיפר ל"הארץ": "נתפסתי עובר שלוש רמזורים אדומים ומצלמות צילמו אותי נוסע מאה קמ"ש. זילי הבטיחה שתחזיר לי את הרישיון, ואם לא ­- לא אשלם לה. אבל היא החזירה לי את הרישיון".

ולדמן מסרה בתגובה שמתנהל נגדה מסע נקמה של עורכי דין. לדבריה "רפ"ק ארי עם רק ביקש מאטב להוציא חומר, לא חומר משטרתי. היא היתה אמורה להכניס רק תעודת זהות למחשב. זה כמו שאחות שעבדה שנים בקופת חולים וכבר לא עובדת, יגידו לה שצריך עזרה כי יש חולים. זה היה אירוע חד פעמי. אני לא שלחתי ולא ביקשתי ממנה לעשות את זה. מעולם לא הבטחתי ללקוח שלי שהוא לא ישלם לי אם לא אחזיר לו את הרישיון".

מהמשטרה נמסר כי ״הטענות החמורות בכתבה ייבחנו. אם יימצא שיש בהן ממש, הן יועברו מיד לבדיקת הגורמים המוסמכים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ