מצ"ח פתחה בחקירת פרשת הרפז ותבחן הקלטות נוספות מלשכת אשכנזי

היועמ"ש שהורה על פתיחת החקירה הגביל את תחומה וקבע כי תתמקד בחשד להתנהגות לא הולמת מצד הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ועוזרו ארז וינר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צוות החקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), העוסק בפרשת מסמך הרפז, החל בעבודתו וצפוי לחקור ולגבות עדויות מכמה קצינים בכירים בדימוס ובשירות פעיל, ובראשם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ועוזרו אלוף-משנה ארז וינר. לצורך החקירה, צפוי הצוות לבחון שעות רבות של הקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל, מעבר לחומר שכבר נבדק בידי משרד מבקר המדינה.

בשבוע שעבר, לאחר התדיינות ממושכת, נענה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפנייתו של הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, והורה על פתיחה מחודשת של החקירה בפרשה. בכך אומצה, לאחר עיכוב בן תשעה חודשים, המלצת מבקר המדינה הקודם מיכה לינדנשטראוס לבחון מחדש היבטים פליליים בפרשה, שעלו מדו"ח המבקר. עם זאת, וינשטיין צמצם מאוד את גבולות הגזרה של חקירת מצ"ח: זו תתמקד בחשד לעבירות של התנהגות בלתי הולמת מצד וינר (ובאפשרות שגם אשכנזי, שכבר אינו בשירות פעיל, נהג כך). היועץ קבע כי רק אם יימצא בסיס לחשדות נוספים, תורחב יריעת החקירה.

בימים האחרונים סיימו לאייש במצ"ח את צוות החקירה, הכולל גם קציני מילואים. בפרקליטות הצבאית הראשית מונה משפטן לפרקליט המלווה של הצוות. מקורות צבאיים אמרו ל"הארץ" כי בחינה מחודשת של הפרשה תחייב חזרה להקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל. מדובר בכעשרים אלף שעות הקלטה של שיחות שנעשו בלשכה בתקופה שבה הגיע העימות בין אשכנזי לשר הביטחון, אהוד ברק, לשיאו.

צוות המבקר מיין את השיחות, על סמך השוואה עם נתוני תקשורת שנאספו באשר לטלפונים של המעורבים העיקריים וערך בדיקה מדגמית של קרוב לאלף שיחות. מתוכן, נמצאו כמאה שיחות רלוונטיות (בעיקר בין וינר לזייפן המסמך, סא"ל במילואים בועז הרפז, אך גם בין אשכנזי לווינר) שמיעוטן צוטטו בדו"ח. כעת, יבחן צוות מצ"ח שיחות נוספות, בהתאם להיבטים נוספים של החקירה.

המבקר נמנע מלהיעזר בבדיקות ביכולת הטכנולוגית של אגף המודיעין בצה"ל לניתוח נתוני תקשורת, משום שהרפז היה מקורב לקצינים בכירים רבים באמ"ן ובעיקר במערך המבצעים המיוחדים. ואילו ראשי השב"כ, יובל דיסקין ויורם כהן, סירבו בתוקף לסייע בחקירת הפרשה בנימוק שהדבר אינו מתפקידו של השירות. כעת תוכל מצ"ח להסתייע גם ביכולות הטכנולוגיות של אמ"ן לצורך איתור מידע.

לאורך הפרשה טען אשכנזי כי בחירת המבקר להתמקד בהקלטות מלשכתו יצרה חוסר איזון בעבודת הביקורת ובמסקנותיה, לטובת ברק ולרעת הרמטכ"ל לשעבר. מיד לאחר הודעת וינשטיין קרא אשכנזי לחקור מחדש את פרשת השמדת ההקלטות בלשכת ברק (שבה הגיע המבקר למסקנה כי הדברים נעשו בתום לב).

בשל פתיחת חקירת מצ"ח, צפויה פרקליטות המדינה לדחות פעם נוספת את המשך הטיפול בהרפז עצמו. לפני כשנתיים הוחלט על העמדתו לדין, שהודה בחקירתו בזיוף המסמך. אולם, אף שלהרפז התקיים שימוע, טרם הוגש כתב אישום נגדו.

התנועה לאיכות השלטון עתרה בשבוע שעבר לבג"ץ בדרישה להוציא צווי על תנאי נגד היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והפרקליט הצבאי הראשי כדי שיורו על חקירה פלילית כוללת על ידי המשטרה ולא יסתפקו בחקירה צבאית מצומצמת על ידי מצ"ח נגד שני נחקרים בלבד - וינר ואשכנזי. בעתירה נטען כי זו "החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני, מפלה ובלתי מידתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ