עיריית פתח תקווה העניקה תואר אזרח כבוד לראש העיר הפורש החשוד בפלילים

ההחלטה התקבלה פה אחד, אף שיצחק אוחיון חשוד בקבלת שוחד בשלוש פרשות שונות ובמינוי מקורבים בניגוד לחוק. באחרונה פרש בשל מחלה קשה

רויטל חובל
רויטל חובל

עיריית פתח תקווה החליטה פה אחד להעניק תואר אזרח כבוד לראש העיר הפורש, יצחק אוחיון, אף שהוא חשוד בפלילים. מועצת העיר התכנסה אחר הצהריים (ראשון) כדי לאשר את מתן התואר לאוחיון, שפרש לאחרונה מתפקידו כראש עיר לאחר 15 שנות כהונה, בעקבות מחלה קשה שממנה הוא סובל. 

בשנים האחרונות התנהלה נגד אוחיון חקירה פלילית על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה. בספטמבר האחרון הודיעה פרקליטות מחוז מרכז על החלטתה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד שקיבל שוחד, בין השאר על ידי קבלנים שביקשו לבנות בעיר. בנוסף, חשוד אוחיון בשמונה מינויים פוליטיים במסגרת פרשה אחרת המתנהלת בפרקליטות מחוז תל אביב. בתיק זה התקיים שימוע. הסנגורית שלו, עו"ד רחל תורן, מכחישה מגעים לקראת חתימה על הסדר טיעון.

את מקומו של אוחיון כראש עיר לא החליף סגנו וממלא מקומו, אוריאל בוסו, החשוד אף הוא בקבלת שוחד, אלא מי שהיה עד לאחרונה חבר אופוזיציה, אורי אהד. 

תנועת אומ"ץ פנתה באחרונה לאהד וציינה בפניו כי ההחלטה להעניק לאוחיון את תואר אזרח הכבוד היא "צעד נחפז מאחר שתלוי ועומד נגד ראש העירייה כתב אישום פלילי ומוטב להמתין עד שתתקבל הכרעה בנושא זה". בנוסף, פנתה התנועה בעקבות פרסום בעיתונות המקומית לפיה ישנה כוונה להנציח את שמו של אוחיון בקריאת היכל התרבות או האצטדיון העירוני על שמו, אך בעירייה טוענים כי "כרגע אין שום פעולה בנושא".

חבר האופוזיציה במועצת העיר, גנאדי בורשבסקי, הביע היום תמיהה על החלטתו של אהד להעניק את האות לראש העירייה הפורש. לדבריו, "אח של ראש העיר פנה לאהד בבקשה להעניק לו אזרח כבוד. יש כוונה להגיש נגדו כתב אישום ולו יש את החוצפה לבקש בקשות. מעניין שחברי הסיעה של אוחיון תמכו בבחירה באורי אהד כמחליפו של אוחיון. אנשיו היו כל השנים נגד אוהד ופתאום התהפכו. אלה אנשים בלי עמוד שדרה שדואגים לאינטרסים שלהם".

בדצמבר 2011 היתה כוונה לקרוא למתחם הבורסה ברמת גן על שם ראש העיר צבי בר שנחשד אז בפלילים (וכיום מואשם). ההחלטה אושרה ברוב על ידי חברי מועצת עיריית רמת גן. בעקבות ההחלטה עתרה תנועת אומ"ץ לבית המשפט המחוזי בתל אביב שהוציא צו ביניים נגד ההחלטה. בעקבות צו הביניים, הודיעה עיריית רמת גן כי היא חוזרת בה מהמהלך. שופטת בית המשפט המחוזי ד"ר מיכל אגמון-גונן פסקה הוצאות משפט בגובה 50 אלף שקל לטובת אומ"ץ.

מעיריית פתח תקווה נמסר בתגובה כי "כנגד ראש העיר היוצא לא הוגש כל כתב אישום, ומשכך הרי שלא מתנהל נגדו כל הליך פלילי בבית המשפט. ראוי כי העיר ותושביה יידעו להכיר ולהוקיר את פועלו, מסירותו ועשייתו של מר אוחיון הן בכהונתו כראש עיר והן במשך עשרות שנים בהן שימש מנהל אגפים שונים בעירייה. ההחלטה התקבלה על ידי ועדה מקצועית בכפוף לקריטריונים, והתואר מוענק למר אוחיון כהוקרה על פעילותו המסורה ועשייתו רבת השנים לקידום העיר פתח תקוה ותושביה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות